Vzpomínky na své dětství nám napsala čtenářka Boženečka. A také vylíčila, co všechno podnikala se svými vnoučaty o jarních prázdninách.

Takovou babičku, jako je Boženečka, by si určitě přála každá z nás. Moc děkuju za příspěvek!


Krásný, sluncem zalitý den.

Jó, jó, jarní prázdniny, kdepak jsou ty časy. Za mých školních let jsme si každé prázdniny užívali od rána do večera. Blbnuli jsme venku, stavěli všechno možné ze sněhu, jezdili na krách na řece, bruslili na rybníku - sem tam i někoho lovili a rozhodně to nebyly ryby, pořádali soutěže o to, kdo sestřelí ze střech nejvíc rampouchů, dělali jsme si klouzací dráhu, kterou jsme pravidelně polévali vodou a je fakt, že dráha vydržela a my na ní pořádali závody na všem možném. Také jsme chodili do lesa krmit a pozorovat zvěř, chodili na túry, řádili na saních, pytlích vycpaných senem, sjížděli jsme kopce v hrncích, ve vaně, na staré matraci... Rodiče nás museli několikrát nahánět, ať už jdeme domů. Vždycky jsme to ukecali: „ještě chvilku, ještě chviličku!“. A z chviličky byla hodina a rodiče pod pohrůžkou výprasku nás museli doslova dotáhnout domů, jinak bychom venku snad i nocovali... Já vím, tahám sem pravěk. Ale připadá mi, že my jsme si to všechno tenkrát tak nějak víc užívali a prožívali, byli jsme akčnější, vynalézavější, ale i divočejší. Byla nás vždycky spousta dětí a uměli jsme si tenkrát vyhrát s málem...

Dnešní děti jsou úplně jiné. Nemohou za to, může za to doba. Připadá mi, že i když mají počítače, playstationy, facebook a všechny technické vymoženosti, přeci jsou tak trošku ochuzeny. Hlavně o ty obyčejné dětské zážitky a prožitky spojené s dováděním a blbnutím. Vidím to i na svých vnoučatech. Proto pokaždé, když mám možnost být s nimi, nebo je hlídat o prázdninách, snažím se zaujmout a nadchnout pro něco obyčejného, ale přitom hezkého, příjemného a nezapomenutelného.

Jarní prázdniny už byly a já je strávila se svými vnoučaty. Každý den jsme něco podnikali. Jeden den jsme se vydali na skoro půldenní túru do lesa, nakrmili zvířata, zašli si do malé hájenky na oběd. Druhý den jsme šli na výstavu kuchyní. Ne těch moderních, ale na výstavu kuchyní a způsobu přípravy jídla od pravěku až po současnost. Bylo to moc hezké, zajímavé a poučné. Další den jsme šli plavat a zašli jsme do solné jeskyně. Další den jsme jeli navštívit mou sestru, která bydlí v Bruntále. Tam jsme strávili celý víkend. Ležela tam ještě spousta sněhu, tak jsme jezdili na lyžích, bobách, dokonce došlo i na senem vycpané pytle, stavěli jsme ze sněhu sochy, bunkry, řádili jsme s dětmi jako zamlada. Myslím, že se dětem prázdniny moc líbily, soudě podle toho, že ani jednou jedinkrát si nevzpomněly na počítač a hry. A to bylo pro mě velkým vyznamenáním. Dokázala jsem je zaujmout a nadchnout pro něco zcela obyčejného, co k dětství patří. Nechtěla bych se totiž dožít toho, že by mé děti a má vnoučata neměla ve stáří na co vzpomínat.

Krásný den, Boženečka

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou.

Fototématem dnešního dne jsou: Jarní prázdniny.

  • Kde jste byli na jarních prázdninách?
  • Jezdíte na hory, do tepla, nebo odpočíváte doma?
  • Stalo se vám něco zajímavého během jarních prázdnin?
  • Zkazilo vám něco jarní prázdniny (nemoc, úraz...)?
  • Umíte o dovolené opravdu odpočívat?

Podělte se s námi o vaše zážitky! Těším se na vaše povídání, ale hlavně na fotky z jarních prázdnin. Jedna ze čtenářek za svůj příspěvek získá vitaminy pro děti - Marťánci od fimy Walmark a sadu pro francouzskou manikúru od AVONU. Příspěvky posílejte dnes, 5. 3. 2013 nejpozději do 14.30 hodin na e-mailovou adresu níže. Ještě upozornění - pokud byste poslala fotku, musí jít (kvůli autorským právům) o vaši fotku a jejím zasláním dáváte redakci souhlas k jejímu bezplatnému uveřejnění v tomto tématu. Moc děkujeme!

  • Redakční e-mail: redakce@zena-in.cz
  • Předmět: JARNÍ PRÁZDNINY

tema

Reklama