Podle výsledků si čeští rodiče často nevědí rady s diktátem jídelníčku svých dětí, a tak raději snídaně přizpůsobují jejich požadavkům. Přitom i samotní malí vzbouřenci dobře vědí, že se vystavují riziku obezity nebo zkaženým zoubkům. Vysněná dobrota je však velkým lákadlem. To vyplynulo z výzkumu, kterého se zúčastnily děti ve věku 6 až 10 let i jejich rodiče.
 
Vedou sladké chutě a hravá forma

5afd8c9208c5fobrazek.jpg„Myslím, že vím, jak by zdravá a vyvážená snídaně měla vypadat. Snažím se ji i různě zpestřovat. Problémem však je, že ne všechno moje dcera má ráda a také sní,“ uvedla v rámci výzkumu jedna z maminek. A kdo z nás to nezná? Se zdravou a vyváženou stravou moc u svých ratolestí rodiče obvykle nepochodí. Potvrdil to i výzkum agentury NMS Research pro společnost Emco, který mapoval vztah dětí ve věku od 6 do 10 let ke snídaním.

Z něj vyplynulo, že české děti mají ve složení svých snídaní poměrně jasno. Ráno preferují sladké - například koláče, čokoládové kuličky, sladké jogurty, pudinky, sušenky či piškoty. Slané varianty se objevují jen zřídka a když už, převážně si slanou snídani vyberou chlapci.

Čemu však děti z těch zdravějších produktů neodolají, jsou cereálie. Čím hravější mají provedení, tím lépe. Z průzkumu totiž vyplynulo, že děti baví si se snídaní hrát – míchat ji, různě skládají do tvarů či cereálie jedí kupříkladu po jedné kuličce.
 
Velmi důležitý je čas

Rodiče by velmi rádi připravovali snídaně čerstvé - kupříkladu míchaná vajíčka, zeleninu, ovoce. Dostanou se k nim však povětšinou jen o víkendech. Přes týden - právě kvůli času - volí variantu cereálií, které jsou na přípravu rychlejší, děti je mají rády a výživově (ty vhodně zvolené) obsahují vše, co děti po ránu dokáže správně nastartovat do školy.

Čas je důležitý i pro děti, ale v trochu jiném smyslu. Přestože si rády rozhodují o tom, co by chtěly snídat, chtějí si přes týden přispat a přípravu snídaně tak nechávají především na mamince. Z výzkumu vyplynulo, že sami si snídani připravují povětšinou děti starší až devíti let.     
 
Ovoce a zelenina je pro děti symbolem zdraví

O tom, co je a není zdravé, mají děti celkem přehled. Jako zdravé určily zeleninu a ovoce, a dále také produkty, které mají viditelné obrázky ovoce na obalu. Za symbol nezdravých potravin pak považují především čokoládu, kterou však zároveň označily za nesmírně atraktivní.
5afd8cbd039e9obrazek.jpg

Problémům spojeným s nadměrnou konzumací sladkého jsou si sice děti vědomy, dobrotám však jen těžko odolávají. „Sušenky mám někdy i ke snídani.  Ale jenom tajně, než mě přijdou naši vzbudit,“ uvedl jeden devítiletý respondent v rámci průzkumu. Mezi ovocem a zeleninou vítězí u dětí také pouze sladké varianty. Potěšíte je proto jakýmkoliv ovocem či sladkou mrkví. S brokolicí, kedlubnou či salátem příliš slávy však nesklidíte.
 
Naučit děti zdravě snídat, není nemožné

5afd8cd4ce006obrazek.jpgMožné to opravdu je. Jen musíte vycházet z výše uvedených informací a to, že děti preferují především sladké chutě a chtějí se bavit. Jak toto spojit? Jednoduše. Někteří výrobci už na toto zjištění přišli, a tak nabízejí řadu produktů, které tato kritéria splňují.

Například jsou to ovesné sušenky Biskity od českého výrobce Emco, které mají tvar usměvavých smajlíků a jsou skvělé jak samotné, tak i v kombinaci s mlékem. Vyrábí se ve dvou variantách, a to lískový oříšek a med nebo v kombinaci čokoláda a kokos. Díky praktickému balení jsou skvělou volbou i pro svačinu.

V chuti hned na druhém místě děti označily ovoce. Variant müsli je celá řada, takže na výběr určitě máte také. Například od Emca si děti velmi oblíbily Mysli s jahodami, kde najdete velké kousky mrazem sušených pravých jahod. Takto zpracované ovoce má hned několik výhod. Na rozdíl od procesu teplého sušení, jsou tímto způsobem sušení zachovány veškeré vitamíny a minerály, přičemž barva a chuť je shodná s ovocem čerstvým. To ocení i děti, protože jsou to právě ony, kdo je nejvíce náročný na to, jak jídlo vypadá.

Nejdůležitější však je – snídat! Snídaně je opravdu velmi důležitým jídlem dne. Jídlem, které nastartuje celý organizmus pro další jeho fungování. A kdo jiný než děti, jež čeká soustředění se ve škole, běhání po školních chodbách a odpolední zlobení v kroužku či při vašem dohledu nad úkoly, ji potřebuje více? ;)