Potkal jsem kamaráda knihovníka, který mě šokoval zajímavou informací. Čekali byste, že si děti v knihovně půjčují hlavně Harryho Pottera, a ty mladší třeba Ferdu Mravence? Pak vás určitě také překvapí, že v Městské knihovně v Praze je jednou z nejvíce dětmi půjčovaných knih titul: Požíračka mrtvol a jiné příšerné historky. Autorem knížky je Švéd Ulf Palmenfelt.

PožíračkaUkázka z knihy: Vrah na zadním sedadle

Jedna paní učitelka odjížděla svým autem do školy. Byla tma a hned za ní jel velký náklaďák. Jeho řidič občas přepnul potkávací světla na dálková, takže učitelku ve zpětném zrcátku oslňoval. Děsně ji to rozčilovalo. Když nějaké auto předjela, náklaďák se držel těsně za ní. Když zpomalila, zpomalil taky. Občas ji oslnil dálkovými světly. Žena odbočila na úzkou lesní cestu, domnívala se, že tam se za ní náklaďák nedostane. Ale ten se neustále držel těsně za jejím vozem a občas zablikal dálkovými světly.
Když učitelka dojela domů, zaparkovala, vyběhla do domu a zavolala policii. Náklaďák jel stále za ní, zastavil těsně za jejím vozem a řidič zůstal v kabině. Když přijela policie, vyskočil z kabiny a řekl, ať se jdou podívat na zadní sedadlo učitelčina vozu. Tam objevili uprchlého vraha s velkým nožem. Řidič nákladního vozu zahlédl, jak vrah proklouzl do ženina vozu, když brala benzín. Pokaždé, když si vrah připravil nůž, aby ženě podřízl krk, přepnul řidič náklaďáku na dálková světla. Tímto způsobem jí zachránil život.

Aby nedošlo k mýlce, jak nám vysvětlil knihovník Míla Linc: „Jde skutečně o dětskou knihu, psanou tak, aby ji děti pochopily - tedy slohem, který odpovídá jejich věku. Hodně se půjčuje i Thomas Brezina a jeho Klub záhad, kde je strašidel také hromada.“

Koupila byste dítěti podobnou knihu? A kdybyste zjistila, že si vaše dítě takovou knihu půjčuje v knihovně, vadilo by vám to?

Reklama