Chytrý telefon, nebo vaše dítě, co je víc? Hloupá otázka, řeknete si jistě. Ovšem podle průzkumu AVG Technologies, společnosti poskytující internetovou bezpečnost, má většina dotázaných dětí jiný názor. A potěšující nejsou ani jejich další odpovědi na téma rodiče a digitální technologie.

Více než polovina (52 %) dotázaných dětí z několika zemí uvedla, že jejich rodiče tráví používáním svých mobilních zařízení až příliš mnoho času. Výjimkou nebyla ani tvrzení, že čas rodičů strávený s mobilním zařízením převyšuje čas strávený s dítětem (15 %).

Dlouhodobý názor, že digitální technologie ničí rodinný život, potvrzuje i téměř polovina (44 %) dotázaných českých dětí. I ony si myslí, že jejich rodiče kontrolují svá zařízení až příliš často. Zdaleka nejvíce dětem (29 %) vadí to, že se pozornost jejich rodičů během rozhovoru s nimi až příliš obrátí právě k mobilům. Děti se pak cítí pro své rodiče nedůležité (28 %).

Že si děti nevymýšlí, potvrdil i průzkum mezi jejich rodiči. Téměř polovina (42 %) všech dotázaných českých rodičů souhlasila, že skutečně využívá mobilní zařízení příliš často. Jen 17 % respondentů z jejich řad si ale myslí, že tím dávají svým potomkům špatný příklad.

mobil

Česko versus další země

Ve srovnání jednotlivých zemí si Česko ještě vede v tomto ohledu poměrně dobře. Jen pro ilustraci, zdaleka nejvíce mobilní zařízení dle dětí používají rodiče v Brazílii (87 %). Co je ještě horší, 59 % dotázaných brazilských rodičů používá telefon během řízení automobilu (u českých respondentů 27 %). Možná i proto by 56 % dotázaných brazilských dětí nejraději rodičům mobil zabavilo. V otázce zabavení telefonu rodičům je zajímavé, že české děti jako jediné uváděly, že by chtěly sebrat telefon spíše svému otci a nikoli své matce, jak tomu bylo v ostatních zemích.

„S tím, jak si naše děti vybírají svá mobilní zařízení v čím dál nižším věku, je důležité, abychom doma včas zaváděli dobré návyky,” říká Tony Anscombe, Senior Security Evangelist ve společnosti AVG Technologies. „Děti od nás okoukají kdeco a je tedy přirozené, že se to týká i používání mobilních zařízení. Pokud máme dosáhnout toho, aby naše děti užívaly svá zařízení méně, měli bychom jim jít sami příkladem. A přemýšlet, jak na ně naše jednání působí.”

O průzkumu

Společnost AVG zadala internetový průzkum dotazující rodiče a jejich děti v rozmezí 8–13 let na jejich pohled na používání mobilních zařízení v těchto zemích: Austrálie, Brazílie, Česká republika, Francie, Kanada, Německo, Nový Zéland, Spojené království a Spojené státy. Během června 2015 se do průzkumu zapojilo celkem 6117 respondentů.

Reklama