Podle aktuálního průzkumu projektu Čtení pomáhá přečte nadpoloviční většina oslovených dětí ročně 13 a více knih. Jen jedno procento respondentů uvedlo, že za dané období přečte maximálně dvě knížky. Podle českých odborníků je potřeba děti hlavně správně motivovat a učit je číst tak, aby si z knihy pro sebe vzaly co nejvíc. Dětští a dospívající čtenáři si nejčastěji vybírají knihy podle žánru (26 %), na doporučení od známých (22 %) a podle autora (18 %).

cteni

Láká hlavně žánr

Žánr, doporučení od známých a autor - to jsou tři nejčastější faktory, podle kterých si děti a dospívající vybírají knihy ke čtení. Žánrem se řídí 26 %, na doporučení dá 22 % a na jméno autora slyší 18 % oslovených mladých čtenářů. „Pro desetinu našich respondentů platí, že obal prodává, další desetina si knihy vybírá zcela náhodně a jen jedno procento čtenářů uvedlo, že se nechává ovlivnit reklamou,“ komentuje průzkum Martin Roman, autor projektu Čtení pomáhá, a dodává: „I tyto výsledky mohou být klíčem pro to, jak děti ke čtení správně motivovat, jakou knihu jim nabídnout, čím se řídit.“

 Čím dítě zaujmout

„Od šestého roku dítěte do cca 11 let je už dítě schopno si udělat vlastní názor a díky začlenění do kolektivu vrstevníků se nechat ovlivnit jejich doporučením. V tomto věkovém období si dítě volí nejčastěji knihy naučné, encyklopedické, dobrodružné, dítě začíná být zvídavé a touží po knihách s nadstavbou, např. dobrodružstvím. Děti starší 11 let už mají zájem o knihy příběhové, zápletkové, napínavé. Velkým fenoménem dospívajících dětí je nyní žánr young adult, knihy psané na pomezí dětské a dospělé literatury,“ vysvětluje Petr Šašek z knihkupectví Neoluxor.

knihy

O průzkumu

Průzkum proběhl v červnu 2015 prostřednictvím online dotazníku. Zúčastnilo se ho 938 žáků a studentů základních a středních škol, kteří jsou zaregistrováni v projektu Čtení pomáhá.

Reklama