Kdy a kde spaly vaše děti poprvé samy bez rodičů? A jak se chovaly? Byly statečné, nebo jim tekly slzičky? Každé dítě to má jinak. Některé je statečné už od narození, jiné pláče po mamince ještě v době školní docházky.

Spaní ve školce

home

První velkou zkouškou je odpolední spaní ve školce, jedno z prvních spaní bez přítomnosti maminky či kohokoliv z rodiny.  Dítě však ví, že v noci už bude zase doma, a je klidné. Co tak zkusit to na noc třeba u babičky, nebo u kamarádky?

Pavlík

Pavlík je pět a půlletý kluk, který by neusnul ani odpoledne ve školce. Nehne se na krok od maminky. Měla ho poměrně v pozdním věku, a tak ho i náležitě rozmazluje. U nikoho nevydrží, bez přítomnosti maminky hned brečí.

První velká chyba, kterou maminka udělala, byla v tom, že už od narození si Pavlíka doslova přivlastnila. „Nepůjčovala“ ho ani jedné z babiček, tetě, dokonce ani tatínkovi. Když byl Pavlík v jeho náručí, hned se rozbrečel a maminka ho konejšila, jako by ho rvala z náruče cizího člověka.
Po celou dobu je zvyklý jen na ni. Spává s ní v ložnici a jeho pokojíček zeje prázdnotou.

Když zkusila dát Pavlíka do školky, protože chtěla jít do práce, tak tam vyváděl takový cirkus, že ji ho po dvou dnech vrátili zpátky. „Nezlobte se, Pavlík dostává úplně hysterické záchvaty, my opravdu nevíme co s ním.“
Maminka povolila křiku Pavlíka a místo toho, aby s ním navštívila dětského psychiatra, nebo mu rozumně domluvila, přivinula ho k sobě se slovy: „Už tě nikomu nedám.“

Když nikomu, tak nikomu

Dnes je maminka v sedmém měsíci těhotenství s druhým dítětem. Snáší ho velmi špatně, pořád je jí špatně, je unavená a ráda by si i od Pavlíka odpočinula. Ráda by ho dala hlídat babičce, sestře, klidně i kamarádce. Přes den to jde, ale jak má Pavlík zůstat u někoho na noc, je absolutně nepříčetný.
Po pěti a půl letech! ho zkusila dát poprvé na noc ke své matce, tedy Pavlíkově babičce, bydlící 30 km daleko. Ještě tu noc si pro něj musela jet zpátky. Pavlík dostal tak hysterický záchvat, že se málem zalknul. Babička se bála, že se mu může něco stát.
Když měla maminka nedávno jisté zdravotní problémy a musela přes noc do nemocnice, babička přijela na noc hlídat k nim domů. Pavlík se vzbudil, neviděl maminku a celou noc doslova prokřičel, až padl únavou. Nepomohla ani přítomnost tatínka.

Co bude dál?

 „Nesahejte na něj, dejte mi ho, on není na nikoho zvyklý…“ věty, které Pavlíkova maminka směřovala všem příbuzným (včetně tatínka) se ujaly. Až se Pavlíkovi narodí sourozenec, bude mít maminka co dělat. Pavlík už nyní těžce nese, že do rodiny přibude „někdo jiný“.

Obě babičky jsou ochotny Pavlíka hlídat a mamince, zejména v období šestinedělí, trochu ulevit, ale odmítají si Pavlíka nechat přes noc. Kdy a u koho nastane u Pavlíka konečně ono „poprvé“, tedy první noc bez maminky, se uvidí. Možná se po narození sourozence umoudří a bude z něj už „velký kluk“, který má jít do školy a nebojí se spát u babičky.

pozn. red.: Jméno Pavlík bylo pozměněno, s maminkou budeme ve spojení i po narození druhého dítěte.

.