Už několik let se mluví o tom, že české děti tloustnou. V minulosti na to poukázal například výzkum HBSC, jehož českou odnož měla na starosti Univerzita Palackého v Olomouci. Koronavirová pandemie v tomto ohledu situaci ještě zkomplikovala, protože děti přišly o pohybové kroužky a další možnosti sportovního vyžití.

„Za uplynulých 12 měsíců české děti přišly o přibližně 90 000 000 hodin tělesné výchovy a řádově více hodin organizovaných tréninků. Stav, kdy jsou naprosto utlumeny organizované sportovní aktivity, vede jednoznačně ke zhoršení jejich kondice a zvýšení hodnoty BMI. Výzkum, který proběhl ve spolupráci s pediatry, ukázal, že jedenáctileté české děti měly v červnu roku 2020 průměrně o 2,3 % vyšší hmotnost, než stejně staré děti v roce 2019,“ říká profesor Jiří Suchý z UK FTVS a člen Výkonného výboru České kinantropologické společnosti. Zajistit dětem dostatek pohybu a motivovat je k fyzické aktivitě, je tedy na rodičích. Naštěstí určité možnosti existují i při uzavření sportovních středisek.

Taneční hrátky s Honzou Onderem
Pro děti od čtyř let je určený pořad Taneční hrátky s Honzou Onderem, který moderuje profesionální tanečník a dvojnásobný vítěz soutěže StarDance. Jednotlivá videa jsou zaměřená na různé druhy pohybů a tanců a doprovázená moderními písničkami. Vaše děti mohou rozvlnit boky na makarenu, charleston, ale třeba se i zklidnit při baletu. Odvysílané díly jsou dostupné na stránkách televize Déčko. Nová videa pro děti přidává tanečník také na svůj Youtube kanál ONDER TV.

TikTokové výzvy
Trochu starší děti můžete motivovat i tím, že jim půjdete příkladem. Hodně z nich totiž tráví čas vysedáváním nebo polehávání u sociální sítě TikTok. Ta je ovšem plná tance. Můžete se se svým potomkem třeba vsadit, kdo se lépe nebo rychleji naučí nějaký tiktokový taneček. Youtube je plný podrobných návodů.

Hry na konzoli
K pohybu se dají skvěle využít i herní konzole. Neznamená to samozřejmě sedět na gauči s ovladačem v ruce, ale zaměřit se na hry, u kterých konzole snímá váš skutečný pohyb. Může to být tanec, tenis a mnoho dalších. Prodávají se také sady na virtuální realitu. 

shutterstock-634953980.jpg
Foto: Shutterstock

Geocaching
Omezení na pohyb v rámci okresu už padlo, a tak se můžete se staršími i mladšími dětmi vydávat na bližší i vzdálenější lov kešek. Jde o hru na pomezí sportu a turistiky, v rámci níž se hledají ukryté schránky pomocí souřadnic. K těm mohou vést i nejrůznější úkoly. „Hledání kešek je bezvadný důvod, proč jít ven. A baví i větší děti,“ radí Jana Boučková, autorka celorepublikového projektu Děti na startu.

profimedia-0323328316.jpg
Foto: Profimedia

Plnění úkolů
Je dobré držet se pravidla, že se jde každý den bez debat a výhrad k počasí ven. „Děti potřebují pevné denní rituály. Jedním z těch nejdůležitějších je každodenní pohybová aktivita. Ideální je minimálně hodina strávená pohybem na čerstvém vzduchu. Skvělou motivací je třeba týdenní výzva, kdy si s dětmi na každý den vyberete nějaký druh pohybu a pak postupně úkoly plníte. Za splnění výzvy čeká na malého sportovce odměna. Osvědčilo se nám třeba i losování aktivit „z klobouku“ – na papírek napíšete nejrůznější sportovní a pohybové aktivity, dítko si každý den nějakou vylosuje, a tu pak samostatně nebo společně plníte,“ dává svůj tip Kristýna Přibylová, majitelka dětských tělocvičen Monkey’s Gym. Pro inspiraci rodičů už na jaře založili veřejný YouTube kanál „Monkey’s domácí tělocvična“ s tipy na nejrůznější pohybové aktivity s dětmi doma i venku.

Výlety s tajenkou
Pomoci vám může také kniha Lucie Nachtigallové Výlety s tajenkou s tipy na 15 výletů, které lze uskutečnit bez ohledu na roční období. Kromě toho je kniha plná tajenek, doplňovaček a nejrůznějších úkolů, které budete v průběhu putování řešit.

shutterstock-147171224.jpg
Foto: Shutterstock

Švihadlo
Školní klasikou, která se vrací na výsluní, je skákání přes švihadlo. I to je aktivita, ve které můžete se svým potomkem třeba závodit, vsázet se, kdo zvládne víc přeskoků najednou nebo trénovat speciální triky. 

shutterstock-726186868.jpg
Foto: Shutterstock

Domácí mazlíček
Pokud si dítě přeje pejska a vy to zvažujete, dejte si jako podmínku, že s ním bude chodit na dlouhé procházky. Chůze je nejpřirozenějším pohybem a pohodlným způsobem, jak se protáhnout a spálit nějaké kalorie. Dobře se ale ujistěte, že je dítě, a potažmo celá rodina, na domácího mazlíčka připravená. 

shutterstock-1292961976.jpg
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama