Smrkání, kašlání, kýchání. Kdo by to neznal. „Ten malý je pořád nemocný,“ postěžovala si mně nedávno moje kamarádka na svého čtyřletého chlapečka. „Co mám dělat?“

nemoc

Co má dělat? Nejsem dětský lékař, tak jsem jí moc neporadila, navíc moje děti už jsou dospělé a léčí se samy. A tak jsem zavolala známému dětskému lékaři MUDr. Jiřímu Jacklovi, které ty moje dospěláky také kdysi léčil.

Pane doktore, stoupá teď v zimním období počet nachlazených dětí?
Neřekl bych, že právě teď v zimním období stoupá. Já nijak výrazný nárůst necítím. Je to spíš průběžné.

Týká se takové to klasické kýchání, smrkání, kašlání více dětí předškolního věku, nebo dětí starších?
Týká se to všech dětí, které jsou v dětském kolektivu, kde už někdo kašle, smrká a kýchá, jak vy říkáte. Od maminek je nezodpovědné pouštět tyto děti do školky či do školy, i když na druhou stranu chápu, že ne každá má k dispozici babičku či jiné hlídání.

Jak předejít prvnímu spouštěči nachlazení? Je nějaká prevence?
Ta je vždycky. Více než různé sušenky a bonbony kupujme dětem vitaminy. Místo čokolády jablíčko, místo tatranky pomeranč. Také je dobré děti otužovat. Spousta, zejména mladých maminek, dělá tu chybu, že své děti příliš navléká. Letos tak krutá zima není a já se dnes a denně potkávám s dětmi, které jsou venku celé upocené. Pak stačí jedno malé fouknutí a je to.
Je potřeba také pravidelně větrat místnost, ve které dítě spí, a pokud možno v noci nepřetápět.
A v neposlední řadě, čeho jsem velkým zastáncem, choďte s dětmi do sauny! Sauna to je zázrak pro lidský organismus. Od věci není ani návštěva solných jeskyní, které jsou už dnes svým zařízením dětem uzpůsobeny. Rozhodně je to lepší než se vydat za programem do nákupního centra.

Co když ale u dítěte už první náznaky nachlazení pozorujeme?
Zásada číslo jedna. Mít doma teploměr! Divila byste se, kolik maminek ho ve své domácnosti nemá. Pokud naměříme dítěti 37,5 °C, nic se neděje. Pokud naměříme 38 °C, dejme mu dětský paralen nebo nurofen. Tyto léky by měl mít každý doma, ušetříte tak třicetikorunový poplatek v lékarně, který byste museli zaplatit, pokud by byly napsány na recept.
Nejčastější chybou, kterou maminky také dělají, je to, že jdou s nachlazeným dítětem k lékaři hned při prvních příznacích. Měly by den, dva počkat, a pokud se situace nezlepší, přijít až teprve třetí den, kdy už lékař rozpozná, o jakou nemoc jde.
Naším největším přáním samozřejmě je, aby byly děti zdravé.

Děkuji, pane doktore.

A tento článek je pro mou kamarádku i pro vás ostatní, jenž máte malé děti, které jsou „pořád“ nachlazené.