Děti jsou vystaveny negativním účinkům velkého počtu toxických chemikálií již v plodovém stadiu, v samotné děloze matky. To je závěr vědecké studie, kterou vypracovala nizozemská laboratoř TNO pro Greenpeace a Světový fond na ochranu přírody (WWF). Studie přináší výsledky analýz krve 27 novorozenců a 42 těhotných žen a potvrzuje skutečnost, že nebezpečné chemikálie se samovolně dostávají z těla matky do organismu dítěte prostřednictvím pupeční šňůry.
Studie s názvem Dárek do života: Nebezpečné látky v krvi pupeční šňůry upozorňuje na skutečnost, že děti jsou dnes vystavovány účinkům toxických látek v nejcitlivější fázi svého vývoje. Laboratorní analýzy, z nichž studie Greenpeace čerpá, potvrdily přítomnost osmi prokazatelně či potenciálně nebezpečných skupin chemických látek v pupeční krvi – jedná se o syntetická pižma, alkylfenoly, bisfenol-A, bromované zpomalovače hoření, perfluorované sloučeniny, ftaláty, organochlorované pesticidy a triclosan. Tato zjištění ukazují, jak naléhavě je zapotřebí účinné kontroly produkce a použití chemikálií, které mohou poškodit zdraví dětí i dospělých.
„Ještě nenarozené děti jsou ohroženy chemickými látkami, které pocházejí z předmětů tak běžných, jako jsou čisticí prostředky, kosmetika, oblečení, elektronické součástky a mnoho dalších předmětů z umělých hmot. Je zarážející, že toxické chemikálie jsou přítomny v organismu ve všech stádiích života, a to zejména ve stadiu prenatálním, kdy je dítě nejvíce zranitelné,“ upozornil vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR Yannick Vicaire.
Laboratorní analýzy potvrdily nebezpečné látky ve všech vzorcích krve matek i dětí. U každé zkoumané osoby bylo navíc zjištěna přítomnost hned několika chemických látek. Mnoho z nich je spojováno s vážnými zdravotními problémy od vrozených vad u dětí po určité druhy rakoviny. Všechny vzorky krve z pupečních šňůr obsahovaly nejméně 5 z 35 testovaných látek, v některých případech bylo nalezeno i 14 chemikálií. V krvi dvou z testovaných matek se nacházelo dokonce 17 hledaných chemických látek.
Obzvláště znepokojivá je přítomnost látek narušující hormonální systém. Během prvních fází života v děloze, kdy dochází k rychlému dělení buněk, mohou tyto látky způsobit závažné poruchy. I malé poruchy v rané fázi vývoje mohou mít velmi vážné následky v pozdějším životě. V případě PCB a dioxinů jsme se již přesvědčili, jak závažně může lidský organismus poškodit dlouhodobé vystavení nebezpečným chemickým látkám. Přesto chemický průmysl i nadále vyrábí mnoho dalších látek s podobnými vlastnostmi.
V Evropské unii se dnes obchoduje s desítkami tisíc chemických látek, avšak pouze u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo přítomnost nebezpečných chemikálií v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.
„Situace je bohužel kritická a také česká vláda na ni musí reagovat a podpořit přijetí přísné reformy chemické politiky v rámci EU, známé jako REACH. Ta je nyní projednávána na půdě Evropského parlamentu a Rady,“ zdůraznil Vicaire.
Greenpeace a WWF žádají, aby byla zakázána výroba a používání nebezpečných chemikálií, kdykoliv je k dispozici bezpečnější náhrada. Průmysl by měl vyvinout daleko větší úsilí v hledání bezpečnějších alternativ všude tam, kde ještě neexistují. REACH by měl právě požadavkem na substituci nebezpečných látek podnítit průmysl k inovacím.
Nový komentář
Komentáře
Odemětobě: Kočky éčka nežerou. Přece bych jim nedala takový svinstvo
Meander: ale taky buráky,z nichž 1/3 byla červavá nebo plesnivá,ale to se může stát v kterémkoliv obchodě.Je to každého věc,čím se živí.Důležité je,že sis pochutnala.A co říkají kočky na éčka?
Odemětobě: U Lídla mají božský polský sýr ala ementál. Lahůdka. A éčka ať jdou klidně na procházku
Mohli bychom tady rozvinout širokou diskusi a do krve se zhádat.Je to o postoji a možnostech každého člověka.Můžu se krmit potravinami BIO-ale ty něco stojí,takže musím zvážit kvalitu a kvantitu.Mám-li málo financí,cpu se nekvalitními potravinami z Liedlu a dostávám do sebe spoustu konzervantů a barviv.Taky nemá každý možnost si koupit bezva zeleninu od zahrádkářů.Kupuji prací prostředky s minimem fosfátů,peru úsporně.Třídím odpad a snažím se minimálně znečišťovat životní prostředí.Bohužel ceny plynu vrací stále víc lidí k topení hnědým uhlím a to je docela hnus.Každý nějak žijeme,máme různé možnosti.Když budu mluvit za sebe,tak zásadně nepoužívám různá leštidla na nábytek,osvěžovače vzduchu,v koupelně minimum chemie,Ale myji v myčce a jezdím autem.Takže jsem průměrný občan,co se snaží přírodě moc neubližovat.Cíl článku jsem moc nepochopila.
Nyotaimori: Pro máti to byla vítaná záminka, aby se mnou a s tátou už nikdy nemusela jet na Ukrajinu
Odemětobě: Kočky mají taky pořád spoustu koťat
Meander: Tak s chutí do toho,můžeš nám tady pak popisovat zážitky.Taky si myslím,že jsme na to líp, k našemu místnímu potoku už zase chodí rybáři a vrátily se ondatry.Ale je to věc názoru.Když chci dítě tak nepiju,nekouřím,nefetuju,to je snad důležitější.Končím,ahoj zítra.Tragédie,málo jsme zapojily kočky!!!Kde je Manx?
Ono těch průmyslových svinstev není víc než před např. 50 lety, jen jich umíme víc odhalit a změřit.
Ale fakt nemůžu soudit. Třeba bych v "požehnaném stavu" byla taky hysterka, jak se patří
Odemětobě: Tak si říkám, před pár desítkami let (i před pár lety) tu byl mnohem větší bordel, znečištění půdy, vody a vzduchu nikdo nehlídal a bylo v tom všem fakt svinstvo - no, a stejně tu jsme.
Meander: Však to byl fór.V kurzech nás učili,že těhotenství není nemoc.Rozhodnout se,že nebudu mít děti jen proto,že ho přivedu do znečištěného prostředí,to mi připadá přehnané.
Odemětobě: Co je na tom k uctívání, vždyť jenom šu*aly Černobyl byla hlína. Spolužákovi vypadaly vlasy, kámoščině evropské kočce se narodila čokoládová koťata a můj strejda Serhyi, co tam nějaký čas vedl vyklízecí práce, umřel na leukémii.
Jájja: jak nechutná výměna tělních tekutin
Meander: Bezva nápad,počkej jak tě tady setře nějaká těhule za neúctu k požehnanému stavu. Ale vážně.Sestra byla 2 měsíce těhotná,když bouchl Černobyl a kluk byl docela chcíplinka.Téměř rok s ním musela být mimo Prahu na zdravé Vysočině.
Meander: a rovnou bychom se vyhnuli i nehygienickému . Všichni totiž víme, že touto cestou se přenáší spoustu breberek a fujtajblíků
Jájja: Nebo oplodnění ve zkumavce a odchovat to ve sterilním prostředí v živném roztoku.
Meander: kyslík ve vysokých koncentracích je rovněž toxický . Proto by bylo nejlepší těhule rovnou preventivně utratit.
Za chvíli se budou těhotné ženské držet v kyslíkových stanech.
Vivian : a navíc stejně nevyváznem živý....
Tak mám dojem, že život je čím dál víc životu nebezpečný...