Z našeho osobního průzkumu jasně vyplynulo, že většina rodičů hlasuje v otázce sexuální výchovy pro otevřenost a upřímnost. Rovněž je pro naše dotázané přirozené, že základní informace o sexu a intimitě by mělo dítě získat právě ve své rodině. 

se.jpg
Foto: Shutterstock

„Myslím si, že sexuální výchova by měla vycházet z rodiny a neočekávat, že v tomto ohledu bude suplovat za rodiče škola. Pro mě je důležité, aby dcery věděly vše raději dřív než později a nenosily si ze školky a školy podivné scestné historky o čápech a motýlech. Sexuální „vzdělávání” se dá přeci přizpůsobit věku a informace přidávat a rozšiřovat. Povídání si s dětmi je nejlepší cesta v jakémkoli věku,“ míní šéfredaktorka Vendula.

„Nikdy pro mě nebyl problém mluvit se svými dětmi o sexu. Ale je to hodně o každém dítěti jako takovém. První dcera byla hodně otevřená a zvědavá už od útlého věku. Upřímně jsme ji s manželem zodpověděli všechny otázky a nic netajili. Projevila zájem i o literaturu na toto téma, tak jsem si nechala poradit přímo v knihkupectví a koupila jí dvě knihy. Další si pak už pořídila sama. Pro ukázku dostala i starší publikaci „Děvčátka, na slovíčko“, kterou jsem kdysi četla já. Upozornila jsem ji však na to, že se jedná o starší vydání přístup k sexualitě se velmi mění. Druhá dcera je zdrženlivější a ráda si informace zjišťuje a ověřuje sama. Proto jsem ji do intimních témat nikdy netlačila. Nerada se o takových věcech dodnes baví veřejně, a hlavně před rodiči, takže jsem ji v tomto směru nechávala, jak se lidově říká, dýchat. Má ovšem velmi pěkný vztah se starší dcerou a ta jí hodně věcí citlivě vysvětlila, když měla zájem,“ doplňuje vrchní inspektorka státní policie Tereza.

Čtěte také: Děti a téma homosexuální lásky. Vsaďte na upřímnost, respekt a pohádky, radí odborníci

Hodně podobný názor zastává i Marie 33 let, překladatelka a učitelka cizích jazyků: „Vzdělávám děti doma, takže se samozřejmě učíme i o sexu. Je to naprosto přirozená součást lidského života, a tak bych si přála, aby to moji kluci vnímali. Mladšímu jsou tři roky, ten za zatím neptá. Ale pokud něco zajímá toho staršího, odpovíme s manželem upřímně. Z klučičí stránky věci ví už asi všechno, je mu dvanáct, a právě pomalu přichází do puberty a ráda bych mu postupně vysvětlila i ženský pohled na věc, aby rozuměl věcem komplexně. Extrémně důležité je pro mě to, aby věděl, jak se chránit a také aby porozuměl faktu, že sex je aktivita, kterou si musí užít všichni zúčastnění a je k ní nezbytný souhlas obou (nebo více) stran. Apeluji také na to, aby synové chápali, že se jedná o akt lásky a pokud druhého člověka milujeme, není kam spěchat.“

Co se týče vhodného věku, žádný odborník vám neřekne přesný čas, kdy otevřít s potomky zmíněné téma, avšak shodují se, že ideálně by k prvnímu otevřenému rozhovoru s rodiči mělo dojít dříve, než se tomu stane ve škole. Rovněž je důležité sledovat individualitu dítěte, to potvrzuje i psycholog Vojtěch Benda v rozhovoru pro časopis Maminka: „Ideální věk na první debatu o sexu vidím kolem desátého roku. Je ovšem možné, že toto téma přitáhne pozornost vašeho dítka i mnohem dříve. Pokud například zjistíte, že se vás devítiletý syn snaží najít na internetu porno anebo že si osmiletá dcera čte odborné knížky o porodu, nebraňte jim v tom. Rozhodně ale situaci nezlehčujte, nesmějte se jim a neberte danou věc ani na lehkou váhu. V tento moment byste se měli stát spíše kamarády než rodiče. A s dětmi si na dané téma nezávazně povídat,“ vysvětluje psycholog Vojtěch Benda.

V otázce věku a otevřenosti se s Vojtěchem Bendou shoduje i předškolní a mimoškolní pedagog Bc. Lída Čechová: „Podle mého názoru by se hlavně MĚLO s dětmi o sexu mluvit. A v jakém věku? Vhodné je začít třeba v takových deseti až dvanácti letech, nebo i klidně o něco dříve, velmi záleží na otevřenosti dítěte. V dnešní době bohužel sex a vše kolem něj stále v některých rodinách patří mezi tabuizovaná témata. Rodičům je trapné o takových věcech s dětmi mluvit, protože jejich rodiče s nimi často o intimních tématech také nemluvili, ale je to opravdu potřeba. Věřte, že se to Vaše dítě stejně dozví například z všude dostupného internetu a pokud nebude předem informované, může mít na sex značně zkreslené názory.

Je také důležité jim už jako malým nelhat. Nevymýšlejte si, že děti nosí čáp, že spadly z obláčku, že se narodily, když si maminka s tatínkem dali pusinku. Samozřejmě je zcela zásadní formu přizpůsobit co nejvíce věku, ale pravda by měla být základem sdělení.
Jak tedy začít? Určitě doporučuji nějakou pěknou knížku určenou právě na toto téma. Večer si můžete přijít lehnout k vašemu dítěti a společně si ji přečíst. Pokud má dítě nějaké dotazy, odpovězte mu co nejpřesněji. Snažte se potlačit stud a vystupovat sebevědomě a jako by to bylo něco zcela běžného a přirozeného, protože ono tomu tak přeci je. Když budete takto vystupovat, dítě to vycítí, přijme a nebude se tolik stydět."

Čtěte také: 

Zdroje: Respondentky redaktorky, Mgr. Vojtěch Benda, Bc. Lída Čechová, Kdy a jak začít s dětmi mluvit o sexu?Co hrozí, pokud s dětmi nebudete mluvit o sexuČeská průmyslová zdravotní pojišťovna - Mluvíte s dětmi o sexu