Dříve nebo později každá žena uslyší ze svého okolí otázku: „A kdy už budeš mít děti?“ Odpověď „Nikdy“ tazatele mnohdy zaskočí. Své o tom ví i pětadvacetiletá Nikola Šrubařová a sedmadvacetiletá Nikoleta Kováčová.
5ccab6a036392obrazek.png

Podpora mezi bezdětnými

První jmenovaná dokonce spoluzaložila facebookovou stránku na podporu lidí se stejným rozhodnutím. Nese název No Kidding Czech-Dobrovolně bezdětní. Stránku momentálně sleduje 600 lidí se stejným přesvědčením, a sice že děti rozhodně nejsou jejich prioritou. Ve skutečnosti je lidí, kteří učinili toto rozhodnutí, asi mnohem víc, ale ne každý se k tomu veřejně hlásí.

Klub funguje na principu vzájemné podpory, diskuzí i setkání těch, kteří nechtějí děti. V okolí se totiž mnohdy setkávají s nepochopením.

„Jsem ráda za to, že zatím nemám vyloženě negativní osobní zkušenost, pokud nepočítám některé facebookové zprávy. Reakce bývají dvojí. Od řekněme  ‚omezenějších’ lidí jsou útočnější, padají věty typu:  ‚kdo se o tebe ve stáří postará’ nebo ‚ženy jsou od toho, aby rodily, když nerodíš, tak nejsi žena‘. Naopak inteligentnější lidé jsou spíše zvědaví, ptají se, diskutují se mnou a následně jsou schopní mě pochopit,“ líčí Nikola své zkušenosti.

Sterilizace je v plánu

Rozhodnutí vzdát se role matky učinila Nikola poměrně brzy, přesto je ale přesvědčená o tom, že biologickou matkou se nestane nikdy. Dokonce plánuje sterilizaci. Pokud by jí nakonec děti přeci jen chyběly, raději si vezme některé z dětského domova. Vede ji k tomu několik skutečností.

„Mé důvody jsou mimo jiné environmentální. Ve stávající situaci, kdy je planeta přelidněná, hrozí klimatické změny a spousta zvířat a rostlin je vyhubeno, je každý další člověk obrovskou zátěží. Potom také nemám děti moc v lásce, takže bych jim nemohla dát, co potřebují, postrádám jakýkoli mateřský pud. Děsí mě porod a mám ráda svůj svobodný a nezávislý život. Děti ke štěstí a seberealizaci opravdu nepotřebuji,“ komentuje Nikola.

Prý nemám smysl života

Podobně to má i Nikoleta. Reakce jejího okolí jsou ovšem horší. Zčásti také proto, že se o tomto tématu nebojí mluvit ani před několika tisíci lidmi. Pod přezdívkou Surová Dcérka totiž natáčí videa na Youtube. Pravidelně je odebírá přes devatenáct tisíc lidí.

„Rodina na mě netlačí, protože ví, že do takových věcí nelze člověka donutit. Když se s někým bavím z očí do očí, většinou mě také respektuje, ale na internetu je to jiné. Pro někoho jsem kariéristka, přitom jen pracuji jako každá jiná žena. Pro dalšího nejsem ženou, pokud nemám děti, což je úplná hloupost a odsuzování žen, které děti mít nemohou. Většina lidí mi říká, že děti jsou smyslem jejich života, takže já smysl života mít nemůžu, a navíc nepoznám tak hlubokou lásku jako oni. Nejhorší zkušenosti vychází z toho, když mi lidé dávají najevo, že jsem podle nich méněcenná a neúplná osoba. Berou to také přes moji matku. Co kdyby ona nechtěla mít děti? Odpovídám, že by měla moji plnou podporu. Jako neexistující by mě moje neexistence trápila asi jen těžko,“ svěřuje se Nikoleta. 

Řeč čísel

V časopise Demografie vyšla v roce 2016 analýza, která se zabývala tím, zda mladé ženy a muži plánují potomky. Výsledky ukázaly, že děti nechtějí mít dvě pětiny bezdětných mužů ve věku od 25 do 29 let. U žen měla k mateřství záporný postoj necelá čtvrtina.

Přečtěte si také:

Reklama