Umělé oplodnění bylo doposud pojímáno pouze jako léčba neplodnosti a tudíž ho mohla podstoupit jen žena, jejíž partner podepsal, že bude otcem takto získaného dítěte. Legislativní úprava tak nepovolovala získat potomka umělým oplodněním například lesbickému páru nebo osamělé ženě.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová proto do nového návrhu zákona o zdravotnických službách včlenila úpravu, která by nadále povolovala asistovanou reprodukci i ženě bez partnera. Odpůrci návrhu ovšem argumentují právem dítěte na to, mít otce. Takto narozené děti by totiž byly vlastně dětmi bez táty. Samozřejmě, že i dnes se může stát a stává, že dítě svého otce nikdy nepozná, ale prohlásit to za legální a tudíž normální – tomu se zastánci tradiční rodiny vzpírají.

Není tedy jisté, jestli návrh zákona projde. „Je to tak padesát na padesát,“ řekla Hellerová pro MF DNES.

Co si o návrhu zákona myslíte Vy? Měl by projít? A měla by takové umělé oplodnění platit pojišťovna, nebo sama pacientka? Neměli by muži také mít právo získat nějak dítě bez ženy? Třeba si najmout profesionálku, která jim ho donosí, ale podle zákona nebude matkou dítěte?

Reklama