Potomci žen, které kouří v těhotenství, jsou náchylnější na onemocnění průduškovým astmatem. Nikotin má vliv na to, že se tyto děti rodí se zúženými průduškami, řekla novinářům Jarmila Turzíková z dětského oddělení pražské fakultní nemocnice Bulovka. „Těhotné ženy by tedy neměly v žádném případě kouřit. Doporučení některých lékařů, že mohou mírně kouřit, aby nepociťovaly abstinenční příznaky, je tedy velmi zavádějící,“ řekla Turzíková.

Astma je onemocnění dýchacích cest, při němž dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí. To postupem času vede ke ztíženému dýchání až k dechové nedostatečnosti. Projevuje se kašlem a dušností. Astmatem trpí v ČR zhruba deset procent dětí a pět procent dospělé populace.

„Astma se v dnešní době dá již poměrně dobře léčit, a to jak léky, tak přizpůsobením režimu. Novinkou jsou vakcíny s malým množstvím alergenů, které se vpravují do těla. Organismus si tak na ně postupně přivykne,“ řekla Turzíková.

Na vznik astmatu má vliv genetická dispozice a prostředí. Jedním ze spouštěčů onemocnění je tělesná námaha, při níž se dítě zadýchá. Dále to může být kontakt s nějakým alergenem, tedy látkou, která vyvolává alergii. K takovým patří pyl, prach či zvířecí srst.

„Co se týká alergie na zvířecí srst, někdy k vyvolání negativní reakce stačí, že se dítě pohybuje v blízkosti někoho, který se dostal do styku se zvířetem. Stačí, že tento člověk má zvířecí srst na šatech,“ upozornila lékařka. V těchto případech se stává, že rodiče marně pátrají po příčině vzniku alergické reakce dítěte, když doma žádné zvíře nemají.

K léčbě astmatu se používají různé druhy léků. Jsou to medikamenty, které potlačují alergický zánět, dále preparáty, které roztahují průdušky a působí okamžitou úlevu při záchvatu. Poměrně nové jsou antileukotrieny, které kombinují účinky obou předcházejících preparátů. Jsou s nimi dobré zkušenosti. „Nyní bylo potvrzeno, že se mohou používat i pro léčbu dětí od šesti měsíců,“ dodala Turzíková.

Reklama