Konec prázdnin a začátek nového školního roku pro některé děti představuje stres, ať už jde o strach z nového kolektivu, nedobré vztahy s učiteli či hrozbu v podobě šikany. Linka bezpečí už zaznamenala řadu telefonátů od dětí, které se jim svěřují se svými obavami. Jak jim pomoci?

„Pokud jde dítě do první třídy či do nové školy, bývají jeho obavy často přirozené. Je důležité, aby byli v klidu především rodiče, malé děti velmi často poznají jejich nervozitu a mohou jí podlehnout. Obecně je dobré obavám dětí předcházet tím, že s nimi o nich budeme otevřeně hovořit a nebudeme je zlehčovat. Už jen nahlas vyslovená, a od rodiče přijatá, obava, může být pro dítě velmi úlevná.  Důležité také je, aby rodiče společně s dítětem, někdy i s učitelem, hledali pozitivní řešení vzniklých situací, které si např. děti nesou z minulého školního roku,“ říká Mgr. Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky, která zároveň uvádí, že právě tento základní princip v rodinách nezřídka selhává a rodiče berou obavy dětí na lehkou váhu.

diteskola

Zdroj foto: Shutterstock

Nejčastějším „školním“ tématem, které děti v souvislosti s blížícím se koncem prázdnin na Lince bezpečí řeší, je šikana. Podle statistik se s určitou formou šikany na škole setká přes 40 % dětí. Průběžné statistiky Linky bezpečí dokládají, že šikana je skutečně závažný problém, jehož výskyt v průběhu let neklesá. Zatímco v roce 2000 bylo na Lince bezpečí věnováno tomuto tématu 2 % hovorů, v roce 2015 šlo již o 5 % všech hovorů. Převedeno na absolutní čísla jde o 7928 hovorů. Téma šikany na Rodičovské lince se pak vyskytuje dokonce v 9 % všech hovorů!

Dítě, které je šikanované, často ztrácí důvěru v okolí a uzavírá se v obavách, co všechno by přiznání, že je obětí šikany, mohlo způsobit. Bojí se, že by mu nikdo neuvěřil a především má strach z pomsty agresorů. Nezřídka se stává, že se dítě se šikanou svěřilo učiteli nebo rodiči, ale ti neudělali nic pro ochranu dítěte. Právě v takových případech je role Linky bezpečí nezastupitelná. Ve chvíli krize může být v očích dítěte často těmi jediným, kdo mu důvěřuje, nabídnou mu pochopení, přijetí a naplánování konkrétní pomoci.

Jak pomoci svému dítěti zvládat stres z návratu do školy si přečtěte ZDE.

Reklama