Zas a zas žasnu nad tím, jak je to u nás podivně zařízeno. Zatímco domovy jsou plné opuštěných dětí, na adopci se dlouhé roky čeká.

Jistě, můžete podotknout, že to bude tím, že každý by rád adoptoval jen docela malé miminko a že o větší děti nikdo nemá zájem. Jenomže ona to není tak úplně pravda.

Lidé s velkým srdcem
Přesvědčila jsem se o tom, když se mi dostal do rukou časopis, který vydává Fond ohrožených dětí. Sdružení, které se zabývá ochranou dětí, v něm hledalo rodiny pro děti, které byly, dle názoru sociálních pracovnic, ,,neudatelné". Pro velké sourozenecké skupiny, děti starší deseti let, stejně jako děti s různým  postižením. Přestože se dětským domovům nepodařilo umístit tyto děti dlouhé roky, náhle měly během pár měsíců náhradní rodiny.

Nějak jsem to nechápala. Tedy alespoň do té doby, než jsem nějaký ten domov sama navštívila a s žadateli o adopci osobně mluvila. Inspirována dobrým nápadem jsem se totiž vypravila do jednoho z dětských domovů s tím, že o nich napíšu a zmíním děti, které by nutně potřebovaly zařazení do rodin. Odezva byla víc než chladná. Dozvěděla jsem se, že vlastně žádné děti, které by ,,potřebovali udat", v domově nemají. O pár týdnů později se mé naivitě vysmála rodina, která vybojovala do pěstounské péče dva starší sourozence. A když říkám vybojovala, myslím tím, že je téměř nelegálně odvezla.

Bílé si necháme
„Když nám vlastní děti odrostly, rozhodli jsme se, že si vezmeme do pěstounské péče nějaké dítě. Protože už přece jen nejsme nejmladší, nechtěli jsme miminko, ale spíše hocha kolem deseti let,“ začíná vyprávět pěstounka. Absolvovali jsme všechna nutná vyšetření, sezení u psychologa i kolotoč posudků. Všichni nám říkali, že pokud chceme větší dítě, půjde vše rychle. Nešlo. Nakonec jsme začali sami objíždět dětské domovy a našli dva chlapce. Sourozence. Jednomu bylo devět, druhému třináct. V domově žili už víc než šest let. Moc se nám líbili a začali jsem s pídit po tom, zda by nám je nemohli svěřit. Odezva byla nečekaná. Neuvěřitelné problémy, překážky. Neoficiálně jsme se dozvěděli proč. Bílé bezproblémové děti ředitelé dětských domovů jen neradi pouštějí. Kdyby je všechny ,,udali", kdo by v domově zůstal? A kolik podobných zařízení by bylo skutečně potřeba?

Kluky jsme nakonec získali. Za pomoci lidí, kterým jde skutečně o děti a ne o peníze a teplé místo. Žijí s námi čtyři roky, za tu dobu se z chlapců, kteří byli dle názoru školního psychologa zralí na zvláštní školu, stali téměř premianti. Starší chodí na angličtinu a krásně hraje na piáno, mladšímu jde dobře tenis. Říkali jsme si, že bychom možná zvládli ještě jedno dítě. A ačkoliv si myslím, že se každý může přesvědčit, že se kluci mají u nás dobře a jsou šťastní, přesto to nikdo nevítá s jásotem…“

Ještě se divíte, že jsou plné domovy dětí čekajících na adopci?

Děti, které našly tátu a mámu

Podle sociálních pracovnic je těžké najít pro některé děti náhradní rodinu. Přesto se Fondu ohrožených dětí podařilo najít rodiče pro
• hyperaktivního nevidomého Míšu
• autistickou a sluchově postiženou Lindu
• těžce tělesně postiženou Kristýnku
• šest romských sourozenců
Reklama