Bojíte se, že propásnete sázení jarních cibulovin, ale nevíte, kam dřív skočit, protože zahrada volá po sklizni zeleniny a ovoce? Můžete být v klidu, na jarní „květenu“ máte čas skoro celý podzim.

Sázení jarních cibulovin máme spojené se zářím, ale nic se nestane, když tuto příjemnou činnost na pár dní, či dokonce týdnů odložíte. Naopak, mnohé druhy vám za to budou „vděčné“ a odmění se vám lepším kvetením.

Výjimku můžou udělat pěstitelky, které zahrádku nemají a chtějí si cibuloviny zasadit do truhlíků a balkonových nádob. I když i takové sázení má svá specifika.

cibulky

Ať už patříte k prvním či druhým, nezaškodí, když si připomeneme pár důležitých pravidel pro sázení jarních cibulovin.

Kvalitní půda je základ

Nic nového pod sluncem, to přece platí o všech rostlinách, řeknete si, ale opakování je matka moudrosti. Většině cibulovin vyhovuje výživná, ale zároveň dobře propustná zemina. Přemokření a dlouhodobá vlhkost je pro cibulky jasnou záhubou. Kvalitu půdy můžete vylepšit pískem, dobře vyzrálým kompostem, nebo hnojem, který může být i granulovaný. Nejméně náročný je narcis, který snese i těžší půdu, ale zase potřebuje více vláhy.

Jak hluboko sázet cibulky?

Hloubka, do níž cibulky sázíme, by měla třikrát převyšovat jejich výšku, i když i tady se najdou výjimky. Např. cibulky krokusů, modřenců, bledulí a sněženek se nemusí sázet tak hluboko.

Cibule by se v půdě neměly vzájemně dotýkat. Při sázení do truhlíku postupujeme podle velikosti cibulek. Největší nejhlouběji a nejmenší nejblíže povrchu, i když i tak by měla nad nimi být alespoň šesticentimetrová vrstvička substrátu.

Kdy je nejlepší čas sázet na záhony?

Nejdříve můžou jít do země sněženky, bledule, řebčíky a kandíky. Dříve se prosazovala zářijová výsadba narcisů, protože potřebují delší dobu na zakořenění, ale vzhledem k jejich náchylnosti k houbovým chorobám je lepší počkat, až teplota půdy klesne na 12 stupňů.

zahrada

Tulipány, hyacinty, lilie, krokusy, ladoňky a sasanky vysazujeme nejlépe během října. Za příznivého počasí můžeme počkat až na začátek listopadu. Ještě později můžeme vysadit modřence a ixie.

Jak přežijí cibulky zimu?

Nemějte obavy, jarní cibuloviny patří mezi otužilce. I ty v truhlíku či květináči přežijí venku. Pokud by byl opravdu velký mráz, můžete truhlík postavit blíž k domu na chráněné místo a obalit ho jutou, bublinkovou folií nebo jinou vhodnou izolací.

Cibulky na záhonech překryjeme chvojím, listím, nebo jiným vhodným materiálem, kterým běžně chráníte rostliny před mrazem.

Čtěte také:

 

Reklama