Mám ráda září a to letošní zvlášť. Kochám se krásou babího léta, chytám poslední hřejivé paprsky slunce a užívám si barev. Kéž by to tak vydrželo co nejdéle. Sedím na jižní straně chalupy a rozhlížím se kolem sebe. Zelení stromů pomalu probleskují zlatavé penízky lístků, občas žuchne do trávy jablko, ale dole na zemi stále ještě rozkvétají střapaté astry a jiřiny nepřeberných tvarů.

 

A co teprve optimistické slunečnice, které mě už dávno přerostly a natahují své hlavy k slunci? Jakoby všechna ta květena chtěla dokázat, že její čas ještě nekončí. A ještě než všechnu tu krásu sežehne první ranní mrazík, chci si jí užít… Ale někdo na mě čeká. Mrknu na krabici plnou cibulek narcisů a tulipánů, opřu se o rýč jak o hůl a zvednu svůj líný zadek.


Šup s nimi do země, aby bylo na co koukat zase na jaře. Nejsem žádná zkušená zahradnice, ale od maminky vím, že už je jejich čas. ,,Děti do školy, cibulky do země,“ říká. Bylo by přece škoda, nechat je zmrznout nebo uschnout. Sázím je poněkud chaoticky, řád by jim neslušel. Rozhodím jich hrst po trávníku a jednu po druhé poctivě zaryji do hlíny. Na jaře se mi odmění svítícími kebulkami rozesetými jak hvězdy po nebi.


Ale to si ještě počkám. Nejraději bych zalezla jak medvěd do brlohu a probudila se až s včelím bzučením. Musím honem rychle zahnat splín. Natrhám si kytici červených jeřabin a vezmu si ji do Prahy do vázy.

 

Ještěže mám alespoň balkon. Už se těším, jak si vyzdobím truhlíky. Většinou si kupuji načechrané kopule chryzantém. Miluji jejich zvláštní zemitou vůni. Nebo vřes. Ten mi připomíná Finsko, kde ho často kombinovali s ozdobným zelím a vypadalo to moc krásně. Finové vůbec mají ohromný smysl pro přírodní materiály a dokáží z jednoduchých, zdánlivě obyčejných rostlin vytvořit zajímavá aranžmá. Ty barevné kadeřavé hlávky ozdobného zelí jsem viděla poprvé právě tam.

My vzdycháme, že máme krátké léto, ale co mají říkat chudáci oni?Tak si krásu babího léta nebo rusky, jak tomuto období říkají Finové prodlužují, jak se dá. A my bychom se mohli klidně opičit.Co říkáte?

Napište mi o tom:


Jak si prodlužujete léto?
Máte rády září?
Dokážete se z něj radovat?
Jaké podzimní květiny máte ráda?
Baví vás podzimní práce na zahrádce?
Přesazujete truhlíky, zdobíte balkony?
Co vám tam teď kvete?
Pošlete fotografie a potěšte sebe i nás.

Nejlepší odměníme dárkem

Reklama