POZOR! Děti, jejichž matky před otěhotněním onemocněly cukrovkou, jsou několikanásobně náchylnější ke vzniku vývojových vad. Dokazuje to nová studie zveřejněná v odborném časopise American Journal of Obstetrics & Gynekology.
Doktor Adolfo Correy z amerického Národního centra pro vývojové vady, který studii vedl, tvrdí, že samostatné vývojové poruchy jsou u těchto dětí až čtyřnásobně častější a mnohočetné vady se vyskytují dokonce osmkrát častěji než u zdravých žen. Postižení se projevuje i u dětí žen trpících pouze těhotenskou (gestační) cukrovkou, ale jen v případě, že trpí nadváhou a jejich index tělesné hmotnosti přesáhne číslo 25. Ačkoli souvislost mezi vývojovými vadami a cukrovkou je známa již dlouhou dobu, podobná studie dosud nebyla uskutečněna.
Na vzniku cukrovky se kromě vnějších vlivů podílí i genetická predispozice.
„Děti z rodin postižených diabetem jsou skutečně častěji ohroženy vývojovými vadami," říká MUDr. Květuše Čechová ze společnosti Synlab a vysvětluje: „Mechanismus vlivu kolísání hladiny cukru v krvi matky na vývoj plodu není dosud zcela objasněn. Pokusy na zvířatech ukazují, že její snížení na 50 procent normálu vede ke změnám vývoje plodu a při snížení na 30 až 40 procent dochází k jeho úmrtí."
Jak cukrovce předejít
„Pokud jde o poškození plodu, nejčastěji se vyskytuje jeho nadměrná velikost a v tomto případě riziko pro matku i dítě při porodu. Dítě je ohroženo poporodní hypoglykémií, poruchami dýchání, může mít zvětšené srdce nebo jiné orgány. Zmnožené červené krvinky u postiženého novorozence mohou způsobit trombózu."
Doktorka Čechová zároveň upozorňuje, že vzniku cukrovky lze předejít správnou životosprávou. Tou je racionální výživa s vyváženým podílem bílkovin, uhlovodanů, tuků, vitaminů a minerálů, dostatek pohybu. Důležitá je i přiměřená pracovní zátěž střídaná s pravidelným odpočinkem.
Nový komentář
Komentáře
Meander: Obávám se, že je to holý nesmysl takhle uvažovat - kdo by se potom množit vlastně mohl?
Nemluvě o tom, že jsem zapomenula podotknout, že z hlediska predispozice pro dítě je nebezpečnější otec diabetik než matka diabetička...
bokul: Tebou jmenované případy by se ale opravdu množit neměly
Ještě k této ne zcela přesné větě:
"Doktorka Čechová zároveň upozorňuje, že vzniku cukrovky lze předejít správnou životosprávou."
To se týká diabetu 2.typu - pokud to tu někdo rozlišuje...
Přiznám se, že výpovědní hodnota tohoto článku je nevelká....
... nicméně reakce mnohých z Vás, očividně naprosto bezchybných, jsou ještě děsivější.
Já mám cukrovku 17 let, od svého dětství, nikdo ji v širokém okruhu příbuzenstva neměl - přišla jsem k ní zřejmě díky léčbě v dětství. Každopádně, když člověk dostane do vínku nějakou nemoc, musí se s tím poprat. A to hromady diabetiček i diabetiků den co den dělají.
Takže proč ta blbá věda přišla na to, jak syntetizovat inzulín? Kterej debil - asi by chtěla napsat mnohá z Vás níže diskutujících... vymyslel E. coli, která vyrábí inzulín, že? No jo, necháme všechny chcípáčky i chípáky vymřít. Jde jen o to, jaká pravidla zvolíme. Třeba IQ, astma, pacienty s velkým výskytem angín, alergiky... Koho ještě??? No, chtělo by se nad tím zamyslet.
Meander: Lékařská věda by měla učinit pár kroků zpět. Možná, že kdyby se rozliční chcípáčci nechali umřít, tak by v příští generaci bylo chcípáčků míň.
A hlavně by se měly přestat publikovat takovýhle články, aby klesl počet vyd+šených neurotiků.
Kotě: dotýká se i toho: cituji: Postižení se projevuje i u dětí žen trpících pouze těhotenskou (gestační) cukrovkou, ale jen v případě, že trpí nadváhou a jejich index tělesné hmotnosti přesáhne číslo 25.
Když to někomu stojí za to Podle mě by se lidi neměli množit zdravotnímu stavu navzdory
Kamarádka diabetička nedávno porodila. Jde to i bez komplikací, ale musí být disciplína a rozumný doktor. Několik měsíců před otěhotněním nesměla mít výkyvy glykémie, když o těhotněla, diabetolog jí sestavil jídelníček, který bylo třeba striktně dodržovat, každých 14 dní chodila na konzultace a kontroly, navštěvovala rizikovou poradnu a od císaře jí zachránil jen porod v termínu. Jsou oba v poho, jde to.
*Kotě*: mluví se o ní na začátku, ale ženská musí být tlustá, aby bylo nějaké větší riziko
Solei: nikdo není úplně zdravý a nikdo neví, co všechno v genech předává, to se může teprve projevit později
když jsou lidi vědí, do čeho jdou, je to jejich věc
RenataP: ale v článku se nemluví o těhotenské cukrovce, nýbrž o klasickém diabetu, kterým ty ženy onemocní PŘED otěhotněním.
RenataP: JJ, to já vím, proti tomu se neohrazuju. Ale proti tomu, že někdo kdo má vážnou nemoc, která ohrožuje jeho život a je dědičná si stejně pořídí dítě. Sám sebe ohrožuje a zároveň dává danajský dar svému potomkovi.
Solei: klasický cukrovkářky asi ano...ale těhotenskou cukrovku si před otěhotněním neobjednáváš, ta se prostě vyskytne v průběhu u hubenejch i tlustejch, to je ten průser
pokud někdo kdo má cukrovku chce mermomocí dítě, tak je mu to jedno