Dětská pokožka vyžaduje od narození mnohem více péče než ta dospělá. Je totiž podstatně tenčí a postrádá i přirozenou ochranu proti ultrafialovému záření. To proto, že neobsahuje zdaleka tolik pigmentu melaninu, jaký nás chrání v dospělosti. Na své maximum se vyšplhá až kolem patnáctého roku věku. Jenže do té doby uplyne mnoho slunných dní, které nám mohou zadělat na nepříjemné zdravotní problémy.

„Dermatologové, onkologové a další odborníci na veřejné zdraví se shodují, že nadměrné slunění v dětství způsobuje vznik kožních melanomů v dospělosti,“ upozorňuje prof. MUDr. Jana Hercogová, Csc., předsedkyně České akademie dermatoveneralogie s tím, že v dětství se pro bujení melanomu teprve připravují podmínky. Je totiž nádorem středního a vyššího věku. U dětí je vzácný - za rok číslo výskytu nepřevyšuje 10 případů, zato nejvíce pacientů bývá po šedesátce. Na kožní melanom u nás pak každoročně zemře kolem 300 lidí.

646c952e6bdadblobid0.jpg
Foto: Kindel media. Pexels

Proč je právě chování v dětství pro riziko vzniku melanomu v dospělosti tak zásadní? Důvody jsou hned dva. Jde nejen o již zmíněné v pokožce chybějící obranné mechanismy, které nejsou v období před pubertou ještě plně vyvinuty. „V dětství a v čase dospívání navíc převažují aktivity na sluníčku. Největší množství - až 50 % celkové dávky ultrafialového záření - člověk přijme do 15. roku života,“ vysvětluje profesorka Hercogová.

Jak děti před sluncem co nejlépe chránit?

Ze čtyř fototypů, které určují citlivost pokožky člověka (velmi citlivá, citlivá, normální a odolná), spadá ta dětská podle dermatologů automaticky do 1. fototypu, byť by dotyčné dítě mělo v dospělosti třeba odolný fototyp.

  • Novorozence ani kojence do šesti měsíců věku slunci nevystavujte vůbec.
  • Kojenci starší půl roku a batolata do dvou let věku by na slunci měla pobývat co nejméně. Určitě ne mezi 11. a 16. hodinou. V této části dne by se hraní si venku za velmi slunných dní měly vzdát ideálně i předškoláci a školáci.

Když už dítě na slunci pobývá, mělo by být proti jeho záření vhodně chráněno. A to i ve stínu, případně když je pod mrakem. I tehdy na jeho tělo ultrafialové záření dopadá. „Pokožka dítěte musí být vždy ošetřena ochrannými prostředky. Používejte opalovací prostředky s vysokým ochranným faktorem určené pro děti, v našich klimatických podmínkách minimálně s SPF 20 (pro lepší ochranu se doporučují prostředky s SPF 40). Při nákupu opalovacích přípravků vybírejte voděodolné, odolávají nejen vodě, ale i pocení,“ radí v České průmyslové zdravotní pojišťovně.

Čím jižněji se ale pohybujete, tím účinnější musí být i ochrana proti slunečnímu záření. Navíc písek odráží 25 % UV záření, ale nebezpečná je i voda. Důležité je nezapomenout ani na pravidelnost – po dvou hodinách na slunci dítě namažte znovu.

Není radno zapomínat ani ochranu pokožky vhodným oděvem. Ta by se měla i u nás řídit pravidlem 3 K - klobouk, košile, kalhoty. „Světlé oblečení snáze propouští UV paprsky, tmavá barva však může zvyšovat nebezpečí přehřátí organismu. Tenkých světlých triček se však nemusíte zříkat, stačí jen, když dítě natřete ochranným prostředkem na opalování i pod oblečení. Na pláž si s sebou vezměte i opalovací přípravky na rty i vlasy a nezapomeňte na sluneční brýle,“ radí ve zdravotní pojišťovně.

Kdy dítěti sluneční brýle pořídit?

V našich zeměpisných šířkách bychom měli sluneční brýle nasazovat dětem starším dvou let. Pro mladší batolata ale nejsou příliš vhodné kvůli riziku vzniku světloplachosti. „Zrak dětí se v tomto věku stále rozvíjí. V tomto období tedy postačí chránit oči kšiltovkou nebo širším kloboučkem. Ideální však je dítě slunečním paprskům příliš nevystavovat. Pokud se ale chystáte k moři nebo vysoko do hor, i pro malé dítě sluneční brýle přibalte. Na nošení slunečních brýlí je však zvykejte postupně, starším dětem už brýle na oči patří, ale když na to nejsou zvyklé, strhávají si je,” doporučuje MUDr. Petra Teplanová z Dětského očního centra Kukátko.

646c94817b518obrazek.jpg
Foto: Kindel media. Pexels

Pozor ale, aby sluneční brýle nebyly tmavé až příliš. „Při pobytu na intenzivním slunci, například u moře, se doporučuje zatmavení brýlí 50 až 60 %. Úplně tmavá skla nejsou vhodná. Způsobují, že se zorničky více rozšíří a do oka proniká ještě více UV záření. Pokud si nejste jisti kvalitou svých brýlí, je lepší nechat si změřit UV filtr ve specializované optice," doporučuje MUDr. Gabriela Pilková z Očního centra Kukátko.

Zdroj informací: prof. MUDr. Jana Hercogová, Csc. - Česká akademie dermatoveneralogie, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, MUDr. Petra Teplanová a MUDr. Gabriela Pilková – Dětské oční centrum Kukátko

Čtěte také: