Pokud je vaše dítko živé na přeslazených jogurtech s cereáliemi k snídani, čokoládových tyčinkách ke svačině, buchtičkám s krémem k obědu a palačinkách s marmeládou k večeři, zaděláváte mu na pozdější zdravotní problémy. Při konzumaci jednoduchých cukrů se totiž zvyšuje riziko cukrovky, srdečně-cévních nemocí, obezity a s tím souvisejících dalších a dalších problémů.
5de640998e435obrazek.png

Zlatá střední cesta

Mezi rodiči můžeme často narazit na dva extrémní přístupy. Jedni svým potomkům sladkosti striktně zakazují a druzí je jimi ládují od rána do večera. Jako v mnoha oblastech života, i zde je podle psycholožky Pavly Koucké důležitá zlatá střední cesta. U mladších dětí, které jsou s rodiči doma, se dá jídelníček snadno pohlídat, u těch starších je ovšem rodiče nemají celý den pod dohledem.

„Když je dítě předškolkové a blízcí respektují rozhodnutí rodičů, aby mu nedávali sladkosti, nebývá v tom problém. Takových rodičů je dost a nemyslím si, že by jejich děti o něco podstatného přicházely. Jakmile děti vyrostou a začnou u svých kamarádů a spolužáků vídat sušenky, koláče, bonbony, zmrzliny a další, je většinou třeba, aby rodiče trochu povolili. Pokud k tomu nejsou zdravotní důvody, přijde mi omezení nikdy nic sladkého přehnané. Děti to vyčleňuje z kolektivu a po odpíraném mohou o to víc toužit,“ vysvětluje psycholožka Pavla Koucká.

Jděte příkladem

U dětí je důležité nastavit rozumnou míru. Přebírají totiž stravovací návyky svých rodičů a nesou si je do budoucího života. U starších dětí striktními zákazy většinou nic nevyřešíte, spíše ještě situaci zhoršíte. Dítě bude jíst sladkosti tajně a odpíraného největší krajíc, takže se jimi dost možná bude i přecpávat.

Vždycky je lepší, když vám děti mohou říct, že si s kamarády zašly do cukrárny, než když to musí tajit. Stejně si tam zajdou, s tím nic neuděláte, pokud z potomka nechcete mít asociála. Alespoň tak víte, že příděl sladkého už si vyčerpal a změníte plány na večeři. Stejně tak byste měly jít svým dětem příkladem. 

Je rovněž důležité nejít z extrému do extrému. Nevhodné je za normálních okolností sladkosti omezovat a potom jednou za čas povolit. „Když jsme na té dovolené, můžeš si dát za den tři zmrzliny a dort.“ Dítě si zafixuje, že když už si sladkost dá, může se přejíst, protože potom už zase nebude.

Zrušte odměny

Pozor i na odměny. Sladkosti a jídlo obecně by si dospělí ani děti neměli spojovat s emocemi. Něco se mi povedlo, zasloužím si dort nebo necítím se dnes dobře, dám si čokoládu. To jsou špatné vzorce, které by si dítě do dospělosti určitě nést nemělo. Když už sladkost povolíte, nedělejte z toho slavnostní událost.

Pokud systém odměňování sladkostmi funguje ve školce, kam vaše dítko chodí, můžete si zkusit promluvit s ostatními maminkami a učitelkami, jestli by děti nemohly dostávat něco jiného, třeba samolepku, obrázek apod. Nikdy to ale nedělejte tak, že všechny děti kromě vašeho bonbon dostanou.

„Pokud jsou děti odměňovány ve školce sladkostmi, je možné si o tom promluvit s paní učitelkou nebo přímo s vedením. Osobně nevidím důvod, aby dostávaly děti sladkosti za odměnu. Odměnu lze provést i mnoha jinými způsoby. Pozornost by měli rodiče směřovat celkově na jídelníček, který děti ve školce nebo ve škole mají. Pokud na řadu přijdou narozeniny nebo jiné oslavy, zkuste dětem vyrobit jednohubky z ovoce nebo ovocné barevné mísy. Uvidíte, jak jim budou chutnat,“ radí Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka sítě výživových poraden NUTRIADAPT. Dítě navíc můžete dát i do školky, ve které více dbají na zdravou stravu.

Není sladkost jako sladkost

Navíc není sladkost jako sladkost. Vše se dá udělat doma a ve zdravější variantě, bez cukru nebo s jeho minimem či s alternativními sladidly. „Já osobně nevidím problém ve sladkém obecně, jako spíš v nezdravých cukrovinkách. Pokud dítě dostane třeba ke snídani obilnou kaši s trochou javorového sirupu, odpoledne kousek domácí bábovky nebo štrůdlu a třeba ještě sladkou hrušku, jsou to tři sladká jídla za den, a je to podle mě stále součást zdravého stravování. Ale pokud sní dítě místo oběda tatranku, zapije ji Fantou a pak si otevře pytlík bonbonů, škodí mu to,“ uzavírá Pavla Koucká.

Sladkosti, které si děti přinesou z koledy nebo od Mikuláše, nezabavujte, ale nedovolte, aby skončily v dětském bříšku během prvního večera. Lepší je dávkovat nebo dát do výběru i jiné zdravější alternativy, třeba dětem i více zachutnají. 

Čtěte také:

Reklama