Někdo si návštěvu užívá raději sám a vychutná si ji v tichosti a plné relaxaci. Pro jiné je to možnost, jak strávit volný čas s blízkými. Pokud se řadíte do druhé skupiny, možná přemýšlíte, zda nevzít do sauny i svého potomka. Nejste si však jisti, jak na to, aby měly děti z pobytu v sauně příjemný zážitek? Poradí vám Jakub Krejčí, odborník na saunování ze Spa & wellness Aquapalace Praha v Čestlicích.

IMG-9229.jpg

Do sauny bez problému i s batoletem

Finové, celosvětově největší milovníci saun, začínají s otužováním dětí prakticky od jejich narození. V našich podmínkách to obvykle bývá později, ale i zde existují kluby a zařízení, které umožňují saunování už tříměsíčních kojenců. I pro ně je pobyt v sauně vhodný a pomáhá jako prevence pro posílení imunity. Pro děti v útlém věku se však příliš nedoporučují veřejné sauny. „Pro děti do tří let věku je nejlepší variantou domácí sauna. Pokud rodiče nemají možnost vlastní sauny, je vhodné, když se například domluví s dalšími rodiči a objednají si privátní saunu jen pro sebe a své děti,“ radí Jakub Krejčí.

Teprve ve věku před nástupem do mateřské školky, tedy okolo tří let, jsou děti schopné reagovat na neobvyklé prostředí sauny a sdělit své dojmy a pocity rodičům. Pokud už máte doma předškoláka a chystáte se navštívit veřejnou saunu nebo saunové centrum, nejprve se ujistěte, zda vámi vybrané zařízení povoluje návštěvu dětí. Některá totiž umožňují vstup s dětmi pouze ve vybraných časech, jiná jej povolují až od 12 či 15 let věku.

Kolik stupňů je už moc?

Pokud se rozhodnete s dětmi saunu navštívit, je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Hlavně s mladšími dětmi, do deseti let věku, je vhodné vybírat místa s nižší teplotou. „Pro děti jsou ideální sauny a prohřívárny s teplotou do 65 stupňů celsia a pobyt na kratší dobu. U malých dětí se doporučuje saunovat maximálně 3 minuty, jednou týdně a postupně čas prodlužovat,“ říká Jakub Krejčí. I u starších dětí by nemělo saunování trvat více než 5 až 8 minut. Teprve až v 10 letech se dítě přibližuje stavu dospělého, u kterého je optimální délka prohřívání 8 až 15 minut.

IMG-9223.jpg

Ochlazování pozvolně a zlehka

Obezřetnosti je třeba dbát i v případě ochlazování, které by mělo být krátké a pozvolné. U batolete je nejlepší ochlazení v náručí matky pod sprchou a spíše vlažnou vodou. „Ke sprchování podle Kneippa postačí vlažná voda a poté krátký postřik trupu a končetin studenou vodou. Určitě se vyhněte ochlazení hlavy a zátylku dítěte, rovněž je pro něj nevhodné skákání do ledového bazénku a zchlazení pod vědrem,“ vysvětluje Jakub Krejčí. Zatímco dospělí by měli cyklus prohřátí a ochlazení absolvovat alespoň třikrát, dětem stačí jediné prohřátí a osprchování.

Zpestření pro malé rošťáky

Sauna je oázou odpočinku a relaxace. To bývá také důvod, proč některá zařízení neumožňují návštěvu dětí, které by mohly rušit ostatní klienty. Najdou se však i výjimky, které pro dětské návštěvníky připravují zábavu a rozptýlení. „Speciální ceremoniály s příběhem, kostýmem a hudební kulisou baví nejen dospělé, ale především děti. V naší škále ceremoniálů se pak najdou i takové, které jsou šité na míru právě dětem. U nás si mohou užít například vystoupení na motivy Pat a Mat nebo Červená Karkulka,“ říká saunérka Kateřina Šmídová, které svým uměním saunových ceremoniálů baví návštěvníky Spa & wellness Aquapalace Praha.

Správný postup při saunování

Očista – před vstupem do sauny se dítě celé osprchuje, obličej a vlasy omyjte vlažnou vodou.

Saunování – při pobytu v sauně na dítě po celou dobu dohlížejte. V případě, že by bylo bázlivé či neklidné, saunu opusťte.

Ochlazení – postačuje krátké ochlazení vlažnou vodou. V případě venkovních zón postačí ochlazení čerstvým vzduchem.

Odpočinek – dítě osušte a zabalte do suchého prostěradla. Poskytněte mu dostatek tekutin a nechce ho v klidu odpočívat.

Reklama