Více než polovina českých dětí má takzvané "křivé" zuby. Převážně jde o záležitost genetickou, na postavení zubů však může mít vliv také doba, kdy se dítěti začal mléčný chrup měnit na stálý. Tady platí: čím dříve, tím hůře.
Předkus, podkus nebo mezery mezi zuby - to jsou nejčastější ortodontické defekty, které lidský chrup postihují. Nejde přitom jen o kosmetický nedostatek. Neléčená ortodontická vada ztěžuje provádění ústní hygieny a tím se podílí na zvyšování kazivosti zubů. Objevit se mohou i záněty dásní, které, když se neléčí, působí na špatné postavení zubů v čelisti. Pacientovi se také hůře kouše a vyslovuje.
Léčba rovnátky má v případě "křivých" zubů velmi vysokou úspěšnost. U dětí by se měl sledovat moment, kdy se mléčný chrup mění za stálý. Případné "nejasnosti" v postavení zubů v čelisti se pak dají okamžitě řešit. Princip rovnání zubů je stejný u dospělých i u dětí. U dětí však je však možné vstoupit do růstu a příznivě ho ovlivnit. Podle lékařů je nejvhodnější dobou k nasazení rovnátek těsně před pubertou. Podle rozsahu vady pak děti dostanou buď pevná, nebo snímatelná rovnátka.
Léčba rovnátky trvá v průměru několik let. Pro její zdárný průběh je důležitá spolupráce mezi malým pacientem, rodiči a ortodontistou. Ten, kdo nosí rovnátka, musí své "ozdobě" přizpůsobit dietetický režim a naučit se zuby důkladně čistit. Odborníci varují před tvrdými a lepivými potravinami a doporučují k provádění ústní hygieny přizvat mezizubní kartáček. V případě fixních rovnátek by si děti měly zvyknout čistit si zuby po každém jídle, na nějaký čas také musejí zapomenout na karamelky, žvýkačky a oříšky.
Reklama