Díky osvojení zdravého vztahu k pohybu i jídlu je možné předejít riziku nadváhy či obezity a s ní souvisejícím zdravotním obtížím (nejen) u dětí. Tomuto tématu se věnuje také společnost MultiSport, která vztah Čechů k pohybu každoročně mapuje v rámci průzkumu MultiSport Index. „V současné době v České republice obezitou trpí bezmála čtvrt miliónu dětí. To je 16 % všech dětí ve věku 5 až 17 let,” komentuje Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit. Počet dětí s obezitou roste v Česku každý rok o 4 %.

6579844a26059obrazek.jpg

Vztah ke sportu se začíná budovat v rodině

Aby si děti vybudovaly pořádný a zdravý vztah k pohybu, je nutné je v něm podporovat již od raného věku:Vztah dětí ke sportu se formuje od nejútlejšího dětství – je tak obzvlášť důležité se na něj zaměřit i ze strany rodičů. V dětství zvládneme cokoliv, pokud tedy děti zapíšete na sportovní kroužky a uvidí sportovat i vás, přijmou to jako standard a bude to pro ně přirozené. Dostanou tak nejlepší základ do života,“ vysvětluje docent Dalibor Pastucha, dětský a tělovýchovný lékař z Lékařské fakulty Ostravské univerzity a ReFit Clinic Olomouc.

Snažte se s dětmi o sportu mluvit, vysvětlovat jim, jak moc je důležitý a vytvářet jim dostatek příležitostí k pohybu. Nejpřirozenější bude zapojovat děti do společných rodinných sportovních aktivit, ať už je to víkend na lyžích, cyklovýlety nebo turistika. Pomáhají však i hodiny tělocviku ve škole i sportovní kroužky.

Cítí se dítě na hodinách tělocviku dobře?

Hodiny tělesné výchovy se nevyhnou téměř nikomu z nás. Jsou součástí povinné školní docházky a určitě si i vy vzpomínáte na nějaké více či méně úsměvné momenty, které se vám na „těláku“ přihodily. A možná ve vás zanechaly stopu dodnes. Určitě si tak dokážete představit, jaký vliv na děti školou povinné mohou mít.  Dbejte tak na to, aby se dítě i ve škole cítilo komfortně a ke cvičení si zbytečně nevytvořilo negativní vztah.

  • Promluvte si s dětmi o tom, jak hodiny tělocviku probíhají, zda je baví a zda se během nich neděje něco, co by je trápilo. 
  • Využijte příležitosti navštívit učitele/ku tělesné výchovy během třídních schůzek a zeptejte se, jak se dítěti v předmětu daří, v čem vidí jeho silné stránky a v čem je dobré ho dále rozvíjet.

Pokud si všimnete, že se dítě tělocviku vyhýbá, řešením rozhodně nebude nátlak, ale otevřená komunikace. Může jít i o zdánlivou maličkost – někomu může být třeba nepříjemné převlékání do sportovního úboru před zbytkem třídy, jindy může být důvodem strach z dané aktivity nebo třeba nepohodlí během menstruace. Hlavní je pocity dítěte nebagatelizovat, ale vyslechnout jej a najít společně řešení.

Po škole do sportovního kroužku, třeba s kamarádem

Jen hodiny tělocviku ale nestačí, pohyb je potřeba doplnit i mimoškolními aktivitami: Dítě předškolního a mladšího školního věku by mělo aktivním pohybem trávit minimálně hodinu denně. Nelze tedy pouze spoléhat na 2 hodiny tělocviku v týdenním rozvrhu. Měli bychom dětem zajistit dostatek pohybu i mimo školu,” upozorňuje docent Pastucha.

V současné době je dětem k dispozici tolik různých sportovních kroužků, že si snad každé dítě může najít ten jeho srdci nejbližší. Pro začátek můžete zvolit všeobecnou pohybovou přípravku a postupně zjišťovat, pro který sport se dítě nadchne a nebudete tak riskovat, že se dítěti sport znelíbí proto, že ho nebaví, nebo na něj prostě nemá vlohy.

Zaručenou metodou, jak ratolest pro nějaký sport nadchnout, je domluvit se s rodiči jeho blízkého kamaráda a dát děti na stejný kroužek.  Nejen, že přítomnost kamaráda může pomoci s prvotním ostychem či strachem z neznámého prostředí, ale zároveň to vám jako rodičům může zjednodušit případnou logistiku – ve vyzvedávání dětí z kroužků se můžete střídat.

Být pro děti vzorem

Nesmírně důležité je jít dětem ve vztahu k pohybu příkladem: „Zvláště v útlém věku je nezbytné, aby dítě nebylo ve spontánním pohybu omezováno a trávilo až 80 % bdělého času aktivní hrou či pohybem. Pro formování jeho vztahu k pohybu je důležité, aby vnímalo vzor v pohybově aktivní rodině,“ vysvětluje docent Dalibor Pastucha.

Dítěti se bude důležitost pohybu hůře vysvětlovat, pokud uvidí, že vy sami sport jako prioritu nemáte. Proto sportujte a buďte aktivní spolu s dětmi, společně strávený čas si užijete určitě všichni. Letní počasí dává příležitost ke sportování venku, jízdě na kole i plavání. V zimním období můžete vyrazit lyžovat a v meziobdobích poznávat krásy probouzející se nebo zbarvující se krajiny.

Využít můžete také vnitřní sportoviště, díky kterým vás od sportu neodradí ani špatné počasí. Pokud jste majitelem MultiSport karty, můžete dětem zařídit doprovodnou kartu a sportovat bez větší finanční zátěže: „Díky naší doprovodné dětské kartě mohou rodiče s dětmi společně vyrazit na všechna naše partnerská sportoviště a vyzkoušet sporty všeho druhu. Od plavání a raketových sportů až po lezení a řadu dalších,“ dodává Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.

K pohybu patří i zdravá a vyvážená strava

S dětmi to může být, co se jídla týká, někdy složité. I zde je proto vhodné nastavit jasná pravidla, co nejdříve to půjde. Čím dříve se dítě bude stravovat zdravě a vyváženě, tím přirozenější mu to bude v dospělosti připadat.

  • Již od mala tak dítěti začněte dávat ke každému jídlu malou porci zeleniny a ovoce. Obrňte se trpělivostí a nezoufejte, pokud to napoprvé nevyjde.  Nezapomeňte danou dobrotu vždy servírovat s ohledem na věk dítěte, aby pro něj bylo ochutnávání snazší a bezpečné.
  • Snažte se zajistit, aby u stolu vládla klidná atmosféra. „Stolování by mělo probíhat v klidu. Bez hádek, stresu a rušivých elementů. Pokud možno bez telefonu nebo televize. Pokud na jídlo dítě nemá klid, může to později vést k problémům s rozpoznáním sytosti a hladu,“ radí nutriční terapeutka Šárka Knížková.
  • Dávejte dítěti do školy zdravé a pestré svačinky. Už dávno neplatí, že co je zdravé, není chutné a fantazii se meze nekladou.
  • Dejte si pozor na hlášky typu „Od toho stolu se nezvedneš, dokud to nedojíš”, které působí jako forma trestu. „Tato slova děti stresují, vyvolávají nepříjemné pocity a odpor k jídlu. Malé děti mají naprosto unikátní systém, který řídí jejich příjem a výdej energie tak, aby dítě prospívalo, a zpravidla si dokáží množství potravy řídit samy,“ uzavírá Šárka Knížková.

Je naprosto v pořádku, pokud vše nebude vždy stoprocentní. Nemějte na sebe ani na své děti zbytečně velké nároky a pamatujte, že všeho moc škodí a jako nejlepší se ukazuje zlatá střední cesta. Ne z každého dítěte musí být nutně profesionální sportovec a svět se nezboří, pokud jednou za čas přijde méně zdravá večeře. Hlavní je, abyste vy sami byli v pohodě a zdravý životní styl přinášel celé vaší rodině radost, nikoliv stres.

Článek vznikl ve spolupráci se společností MultiSport Benefit, s.r.o.