Jak je to ale s malými dětmi?
„Malé dítě si o pití většinou samo neřekne a je dobré mu ho nabízet,“ říká dětský lékař MUDr. Martin Gregora a pokračuje: „Není ale správné, když batolata běhají s kojeneckou plastovou lahví, ve které je sladký nápoj. To je totiž ideální prostředek k tvorbě zubního kazu.“
Jaké tekutiny jsou pro děti nejvhodnější?
„Žízeň dobře zažene minerální voda, neslazený bylinkový či ovocný čaj. Důležitou část z celkového objemu tekutin stále tvoří u zdravého dítěte mléko, zásadní zdroj vápníku pro stavbu kostí. Kojenec, batole i starší dítě by mělo vypít minimálně 500 ml mléka denně (nebo sníst adekvátní množství mléčných výrobků).
Ovocné šťávy, 100% džusy, obsahují velké množství cukru. Podávejte je ředěné vodou, minerálkou nebo slabým čajem, minimálně v poměru 1:1. Velmi vhodné jsou zeleninové šťávy nebo kombinace zeleninové a ovocné šťávy s minerálkou. Všeho ale s mírou! Spotřeba ovocných šťáv v poslední době velmi narůstá. Děti někdy vypijí více než půllitru sladkého džusu denně. To může zhoršit prospívání batolat a může to dokonce vést k dlouhodobým průjmům, ztrátě chuti k jídlu, nebo naopak k rozvoji obezity.
Kojencům se doporučuje podávat maximálně 120-150 ml a starším dětem 350 ml džusu a sladkých 100% šťáv denně.“
Je dobré, aby malé dítě pilo na noc?
„U dětí, které mají potíže s nočním pomočováním je vhodné od 17. hodiny příjem tekutin omezit. V každém případě by ale větší porci tekutin mělo dítě /i dospělý/ vypít v dopoledních a časně odpoledních hodinách. Proto by děti měly ve školce a škole mít možnost kdykoli se napít.“
U staršího kojence v rozmezí 6 měsíců až 1 rok: kolem 900-1 200 ml za 24 hodin.
Batole 1-2 leté: 1200-1 500 ml za 24 hodin
Dítě 3-4 leté: 1 500-1 800ml za 24 hodin
Dítě 6 leté: 1 800-2 000ml za 24 hodin
Dítě starší 8 let: minimálně 2 litry tekutin denně jako dospělý.
O správném přístupu ke stravování vašich nejmenších se můžete dočíst v knize MUDr. Martina Gregory „Výživa malých dětí“, která vyjde na jaře.
Nový komentář
Komentáře
Saturninka: My jsme na tom s tím pitím u
naprosto stejně - přeslazeného vypije hodně a rychle (doma nedávám, ven si nosíme, ale když náhodou dojde nebo zapomenem, tak koupím v obchodě), ale ovocný či bylinkový čaj s cukrem sotva půl litru. Teď mi ovšm udělala radost, když začala pít kakao (to je ovšem taky sladké). Minerálky nechce ani slazené, džusy a šťávy ředím vodou.
werka: té školy se také bojím, že na to nebude myslet. Protože ve školce jim samozřejmě říkají a také tam mají automat na vodu a naše naučené dítě si tam chodí čepovat (junior ještě nemůže sám).
Vivian: a jasně, já to říkám jako tip pro lidi, jejichž děti pijou bubliny a ještě přeslazené
Andula: tam je zase spousta bublin
to pak bude dítě celej den krkat havrany...
Saturninka: to bude dobrá ráda drahá :)))
Ale vážně, já si jen gratuluju, že jsem jim nikdy nedávala sladké čaje či tak něco, jsou zvyklí pít vdu, ba i tu kohoutkovou někdy
Co zkusit takové ty Toma Svěží, tam cukr není, jen příchuť.
Pavluska: Z lahvičky se sportovním uzávěrem pije
, ale stejně ji k tomu musím honit.
pracujem ve skladě minerálek, takže máme na výýýýběr a střídáme
.
Ale neslazenou vodu neeeééééé - tu pijem jen my velcí, malá si ji necucne, ani kdyby měla leknout
.
Andula: Pije jakékoli minerálky slazené cukrem, nebo i uměle, jakékoli sladké vody, multivitamíny či džusy.... oba s
Vivian: vždyť píšu, že já kupuju ten sáčkový, tam žádný cukr není, ten granulovaný jsem na radu pediatričky koupila snad jednou, takže vím, jaké asi jsou, ale malá to nepila. Zase ovocné čaje bych jí dávala nerada, protože ze své zkušenosti vím, že jsou dost kyselé, což na zuby taky není nejlepší.
Landriel: no nevím... bezprostřední nebezpečí malé asi z těchhle bylinek nehrozí, ale ten cukr
... já kupuju (zatím jen pro sebe) normální ovocný čaje v pytlíku (jsou moc dobrý, dají se koupit už od cca 12.- za dvacet sáčků) a ty jsou akorát z nějakejch sušenejch jablek a dalšího ovoce, a ibišku pro barvu.
Fenykl se dětem vaří, když mají nadýmání. No, ublížit by jim to nemělo, tam asi vadí nejvíc ten cukr.
Landriel: v granulovaném je hlavně cukr, nic dobrého pro děti to není
Vivian: tak jsem se koukla na složení bylinkového čaje od Lerosu, určeného speciálně pro děti - jsou tam šípky, jablka, fenykl, heřmánek, list ostružiny, kořen mrkve, květ lípy. Já malé kupuju a vařím tyhle bylinkové čaje už namíchané od výrobce, stejně tak když koupíš granulovaný čaj pro děti, je taky bylinkový, ale je tam navíc i cukr.
Vivian: ja viiim :o)))
Pro to vsechno mam medunku rada :o)
A pokud jde o deti, ony stejne nejcasteji pijou vodu.
klara: opravuji předchozí příspěvek-první větu, ano, bylinky mohou být nebezpečné
bylinkový čaje není radno pít jen tak. Každá bylinka obsahuje drogy, a pokud nevíme, jak je kombinovat, dávkovat a používat (kdy, jak, na co), pouštíme se na tenký led.
Andula: no, přímo nebezpečné ne, ovšem je třeba si uvědomit, že každá bylina obsahuje celou řadu různých chemických látek, které mají na organismus různý vliv a různě působí. Proto je podle mě nelze užívat jen tak, ale spíš jako lék na konkrétní potíže. Prášky taky nebereš jen tak... léčivo jako léčivo.
Třeba tebou zmiňovaná meduňka - především působí sedativně na nervovou soustavu i na vegetativní systém. Uplatňuje se především při žaludeční a střevní neuróze, při bušení srdce, arytmiích, vhodná ale je i při nerovové vyčerpanosti, nespavosti, mírné úzkosti a při lehkých depresivních náladách. Bylinu rovněž můžeme vhodně využít při dyspeptických poruchách, které doprovázejí nadýmání a křečovité bolesti.
Taková bylinka může pomoci, ale díky té spoustě účinných látek může i ledacos napáchat. Já bych dětem bylinky určitě jen tak nedávala, a i u sebe bych o tom přemýšlela, než si udělám čajíček.
Mě pomůže hrnek čaje z meduňky, když někdy nemůžu usnout. Kdybych ho pila přes den pravidelně, asi by mi už nepomohl...
Vivian: Mojí kamarádce nedávno odvezli matku do Bohnic, že se otrávila, ale ona jen udělala bylinkový čaj, říkala si, když to má zabrat, tak to musí být pořádná síla a značně to tedy přehnala s kombinací a množtvím toho, co mohla vypít
trochu po tom zkolabovala a záchranka si myslela, že chtěla odejít ze světa
Vivian: já myslela hlavne ovocne
a "bylinkovy" je treba i slaby sipkovy nebo medunkovy, ty tak nebezpecne nejsou
Na bylinkové čaje pozor. Všude se teď sice v souvislosti s pitným režimem vnucují, ale je třeba si uvědomit, že bylinky jsou léčiva. A podávání takových léčiv jen tak, na žízeň, je docela hazard, obzvlášť jedná-li se o dítě. Nechápu tenhle nesmyslný "trend".
klara: alespon neco ho zajima, nase starsiho do tri nezajimalo skoro nic, jen behal a destruoval
Ale já bych to asi prece jen zkusila, protoze ono samo to asi jen tak neodezni, moje znama varila dceri kakao v noci jeste v jejich sedmi letech... :)))
Andula: Jasne. Urcite je to individualni, muj prvni syn by to taky v klidu vzal, ale tenhle drak neee
ten řve a řve a řve
, hračky ho zajímají jen auta, éra a ostatní pouze když mají vyceněné zuby
klara: urcite ne sam, to by vazne znovu neusnul.
Je treba k nemu jit a klidne mu rici, ze ok, tady je voda, ne ho tam nechat samotneho, casem bych rekla, ze e kvuli vode budit prestane :o) Uz to zabralo u dvou nasich deti. Jednomu byly ty dva, druhemu dokonce rok a pul, jak si ted uvedomuju.