Dospělý člověk je o důležitosti pitného režimu většinou dobře seznámen a příjem tekutin si řídí sám.

Jak je to ale s malými dětmi?

„Malé dítě si o pití většinou samo neřekne a je dobré mu ho nabízet,“ říká dětský lékař MUDr. Martin Gregora a pokračuje: „Není ale správné, když batolata běhají s kojeneckou plastovou lahví, ve které je sladký nápoj. To je totiž ideální prostředek k tvorbě zubního kazu.“

Jaké tekutiny jsou pro děti nejvhodnější?

„Žízeň dobře zažene minerální voda, neslazený bylinkový či ovocný čaj. Důležitou část z celkového objemu tekutin stále tvoří u zdravého dítěte mléko, zásadní zdroj vápníku pro stavbu kostí. Kojenec, batole i starší dítě by mělo vypít minimálně 500 ml mléka denně (nebo sníst adekvátní množství mléčných výrobků).
Ovocné šťávy, 100% džusy, obsahují velké množství cukru. Podávejte je ředěné vodou, minerálkou nebo slabým čajem, minimálně v poměru 1:1. Velmi vhodné jsou zeleninové šťávy nebo kombinace zeleninové a ovocné šťávy s minerálkou. Všeho ale s mírou! Spotřeba ovocných šťáv v poslední době velmi narůstá. Děti někdy vypijí více než půllitru sladkého džusu denně. To může zhoršit prospívání batolat a může to dokonce vést k dlouhodobým průjmům, ztrátě chuti k jídlu, nebo naopak k rozvoji obezity.
Kojencům se doporučuje podávat maximálně 120-150 ml a starším dětem 350 ml džusu a sladkých 100% šťáv denně.“

Je dobré, aby malé dítě pilo na noc?

U dětí, které mají potíže s nočním pomočováním je vhodné od 17. hodiny příjem tekutin omezit. V každém případě by ale větší porci tekutin mělo dítě /i dospělý/ vypít v dopoledních a časně odpoledních hodinách. Proto by děti měly ve školce a škole mít možnost kdykoli se napít.“

Přehled doporučeného příjmu tekutin pro malé děti:

U staršího kojence v rozmezí 6 měsíců až 1 rok: kolem 900-1 200 ml za 24 hodin.
Batole 1-2 leté: 1200-1 500 ml za 24 hodin
Dítě 3-4 leté: 1 500-1 800ml za 24 hodin
Dítě 6 leté: 1 800-2 000ml za 24 hodin
Dítě starší 8 let: minimálně 2 litry tekutin denně jako dospělý.

O správném přístupu ke stravování vašich nejmenších se můžete dočíst v knize MUDr. Martina Gregory „Výživa malých dětí“, která vyjde na jaře.  

    
Reklama