money

Mají mít děti vlastní peníze? Kolik? S jak vysokým kapesným běžně vystačí? Co za potomka zaplatit a co už ne? Mají si děti vydělávat na „nadstandard“ na brigádách?

 „Mám pocit, že sloužím jen jako kasička,“ postěžovala si mně sestřenice Martina, když přijela do Prahy nakupovat s předstihem dárky na Vánoce. Bydlí s manželem v krajském městě a společně vychovávají čtyři děti. Tři vlastní – Denisku, Péťu a Lucinku – a dvacetiletého Kamila z mužova prvního manželství.

Martina prodává v papírnictví, manžel Kamil je lékař a pracuje v tamní nemocnici. Rozhodně se jim nedaří špatně, ale čtyři dospívající děti hodně spotřebují a nemají na rodiče zrovna skromné požadavky.

„Pořád se s mužem nemůžeme dohodnout na pevném kapesném a děti toho využívají. Vždycky se na něco vymlouvají, pořád něco potřebují a zkouší to na nás na oba. Jen ty mobily, co nás měsíčně stojí…“

Docela jsem ji chápala. I moje kamarádka Olga řeší podobný problém a já to obden musím poslouchat. Syn se vyučil číšníkem a rozhodně s nástupem do práce nespěchá (buď je to daleko, nebo je nástup moc brzy, málo platí, anebo se mu prostě nelíbí šéf), je už skoro rok doma a pořád jen z mámy-samoživitelky tahá peníze. Ještě nedávno ždímal i babičku, ta však zemřela a pramen vyschl.

money

Teď to došlo tak daleko, že mu máma zamkla ledničku – syn dostává třikrát denně klasické jídlo a na mobil mu připlácí tisíc korun měsíčně. „Když chce žít na vysoké noze, ať maká,“ rozhodla se Olina k razantnímu kroku poté, co si ho však (podle mého mínění) sama rozmazlila.

Podle dětského psychologa Karla Brůny by se měli rodiče na kapesném dohodnout spolu s dětmi.

Pravidelné kapesné by měly děti dostávat přibližně od šesti let. To je věk, kdy už umějí počítat a jsou schopné pochopit i jeho princip. Čím dříve se naučí znát hodnotu peněz, tím snadnější to budou mít v dospělosti.

„V klidu si sedněte a vysvětlete dítěti váš systém kapesného. Jakým způsobem mu budete peníze vyplácet i za co je může utratit,“ radí Brůna rodičům. „Dobře funguje, když rodiče upozorní dítě předem, že mu kupříkladu přispějí na jedno kino měsíčně. Na ostatní zábavu si musí vystačit s kapesným. Když se pravidla určí hned, bude jednodušší se jimi řídit.“

Chceš víc peněz? Jdi na brigádu!

Sestřenici jsem doporučila brigády. U nás doma to fungovalo perfektně.

Dostávala jsem při každé záloze a dobírce od rodičů dvacku – dohromady osmdesát korun měsíčně (na střední škole). Nebylo to moc, ale ani málo, vzhledem k tomu, že mobily neexistovaly. K tomu peníze na obědy (už tehdy jsem držela různé diety) a pak už to šlo.

A když jsem chtěla něco na sebe, co jsem zrovna nepotřebovala, musela jsem na brigádu. O prázdninách jsem u babičky pravidelně jezdila na kole do vzdáleného zahradnictví, přebírat cibulky a řezat gladioly, později jsem si vystačila s chmelovými brigádami.

S jak velkým kapesným by měly děti vystačit?

Jaká je ale rozumná částka? Podle psychologa Brůny by se kapesné mladších dětí mělo počítat na desetikoruny, starších už na stovky. Kromě věku však záleží i na tom, co všechno si dítě z kapesného běžně pořizuje.

Co doporučuje psycholog Karel Brůna rodičům?

  • kidsMladším školákům by mělo kapesné uhradit jen pamlsky, pití a třeba drobné hračky. Stačit by měla dvacetikoruna každý týden.
  • Starší děti by si už z kapesného měly ušetřit na drobnosti. Pokud jim rodiče navíc platí i mobil, dopravu, školní pomůcky, kino, obědy a dostávají z domova pravidelně svačiny, měly by si vystačit s pětistovkou měsíčně, středoškoláci maximálně o tři stovky víc.
  • Peníze navíc nedávejte bezdůvodně. Když dítě kapesné předčasně utratí, nepodléhejte jehožadonění. Jinak se nenaučí hospodařit a kapesné pak ztrácí smysl. Pokud má dítě pocit, že mu dáváte málo a není s tím schopné vyjít, promluvte si a zvažte případné navýšení.
  • Předem se domluvte, nač dítě kapesné bude mít, a pak ho už nekontrolujte. Zda si koupí podle vás zbytečnost, záleží jen na něm. Větší nákupy s ním ale konzultujte.
  • Kontrola je na místě, když si budete myslet, že dítě za kapesné kupuje třeba cigarety. Řešit byste však měli problém kouření. Tím, že mu přestanete vyplácet kapesné, nic nezměníte. Nedávejte mu ale nic navíc (na lístky na koncert, na nepotřebné módní oblečení).
  • Dávejte pozor na starší děti, které si platí samy třeba mobil nebo tramvajenku. Když sedmnáctileté dítě nebude platit účty či pokuty, exekutor přijde na vás.
  • Pokud se domluvíte na konkrétní částce, vyplácejte ji pravidelně bez ohledu na to, jak se dítě chová, učí a zda pomáhá v domácnosti. Kapesné by nemělo být podmíněno tím, že dítě nepřinese poznámku nebo vyvenčí psa.

Jaké dáváte dětem kapesné vy? Chodí vaše děti na brigády?