Když jsme chodili do školy, bylo jedním z nejpropagovanějších výživových hesel „Mléko ničím nenahradíš“. Říkali nám to doma, u doktora, ve škole... I když později přišla móda různých mléčných náhražek ze soji nebo kukuřice, mléko a mléčné výrobky se stále drží na horních příčkách hitparád prodejnosti potravin.
Nejvíce potřebují mléko ke svému správnému vývoji děti. Pro vyvíjející se organismus je nutný vyvážený příjem všech potřebných látek – bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Chyba ve výživě, která pro nás dospělé představuje jen přechodný zdravotní problém, je pro dítě často příčinou neodstranitelných poruch ve vývoji. Se změnami v životním stylu za poslední desetiletí převážily v dětském jídelníčku (zvláště u školáků) sladká a energeticky vydatná jídla na úkor zdravějších potravin obsahujících vápník, železo, jód, vitamíny a antioxidanty.
Děti by měly podle odborníků denně zkonzumovat dvě až tři mléčné porce, z velké části tvořené kysanými mléčnými potravinami. Probiotická kultura přítomná v zakysaných mléčných výrobcích zvyšuje obranyschopnost dítěte také je důležitá pro trávení a správné fungování střev. Ideální jsou z tohoto hlediska kefíry, jogurty a zakysaná mléka, která můžeme dětem podávat buď ke snídani nebo dopolední či odpolední svačině.
Nezapomínejme ani na čerstvé mléko, které je vynikajícím zpestřením snídaně třeba v kombinaci s kukuřičnými lupínky, müsli nebo cereálními pochoutkami, ale také jako nápoj, a to samotné, či s přídavkem kakaa nebo ovomaltiny. Proč právě čerstvé mléko? Pokud porovnáme sklenici čerstvého (pasterizovaného) mléka se sklenicí trvanlivého mléka, ošetřeného UHT metodou, zjistíme, že mírnější zpracování při pasterizaci napomáhá lépe zachovat hodnoty syrového mléka. Vzhledem ke kratší době skladovatelnosti jsou v čerstvém mléku zachovány i vitamíny citlivé na světlo. Současně při pasterizaci nedochází k téměř žádným změnám v kvalitě mléka z hlediska obsahu živin. U mléka ošetřeného procesem UHT jsou zaznamenány významné ztráty při zpracování a to jak kyseliny listové a vitamínu C, tak i vitamínu B12 a B1 (thiamin). Délka a podmínky skladování vedou k dalšímu snižování obsahu kyseliny listové, vitamínů B6, vitamínu B12 a do jisté míry i vitamínu A. Obsah bílkovin i aminokyselin se nemění ani jedním z obou procesů.
Čerstvé mléko a zakysané mléčné výrobky najdete v chladících pultech obchodů v praktických obalech se stříškou, ať už se šroubovým uzávěrem, nebo bez něj.
Reklama