5be60b2744f39image.png

Dospělí se nejčastěji bojí smrti, chudoby a samoty

Důvody strachu se samozřejmě v průběhu života mění. Postupně mizí strach z dětství, kdy se bojíme učitelů, rodičů, strašidel nebo spolužáků a nastupují strachy, které se bezprostředně týkají lidské existence. V dospělosti se nejčastěji obáváme smrti (43 %), chudoby (41 %), samoty (19 %), lidí (16 %), ohně (10 %), hadů a pavouků (9 %).

Holky se bojí tmy a pavouků, kluci čertů a strašidel

Hlavním zdrojem strachu, který pociťujeme v dětství, jsou podle výsledků výzkumu fantazie, rodiče a instinkt. Nejvíce lidí odpovědělo, že se v dětství báli tmy a noci (21 %), druhé místo dětských strachů patří čertům, bubákům a strašidlům (20 %) a třetí příčka pavoukům (12 %). Tmy a pavouků se častěji bojí děvčata. Kluci mají větší strach z čertů a strašidel. Následuje strach ze smrti (9 %), hadů (7 %), samoty (5 %), rodičů (4 %), zvířat (2 %). Dále je zastoupen strach ze spolužáků, lidí, vody, školy, učitelů, ohně a chudoby.

Zdroje dětských strachů jsou v principu tři:

  • Instinkty: zastoupené zejména pavouky. Dítě ještě neumí tolik potlačit instinkty rozumem. Zároveň pavouci často tvoří nevábný kontext: suché záchody, zlé postavy v pohádkách.
  • Dospělí: Díky jejich moci a závislosti dítěte na nich. Nejčastěji se bojí učitelů a rodičů. Dospělé můžeme částečně považovat za zdroj obav z čertů, který je typičtější spíše pro kluky uličníky než pro holčičky.
  • Vlastní fantazie: Zdrojem strachu u dětí je jejich dětská fantazie, do které se mi dospělí už neumíme vcítit. Zastoupená je především strachem ze tmy nebo z bubáků.

5be60b7394a98image.png

Jak pomoci dětem s jejich strachy?

  • Nikdy se dítěti nesmějte za jeho strachy. Vyslechněte si je a popovídejte si o nich.
  • Při obavy z příšer a jiných bubáků pomáhá rozsvícení malého světýlka v pokojíčku. Odbourat strach ale můžete také vtipem. Udělejte z děsivého skřítka nešiku, který se schovává, protože se stydí.
  • Když se dítě bojí reálné věci, krok po kroku jej zkuste odbourat. Chvalte potomka i za malý pokrok. Odměňte je nějakou drobností.
  • Pokud se dítě bojí obdobných věcí jako vy, nesmíte mu ukázat, že máte také strach. Ukažte mu, že obava je to zbytečná.
  • 5be60a90e8e1cimage.pngK odbourání strachu mohou pomoci i knihy, které se tímto tématem zabývají. Například bohatě ilustrovaná knížka Neboj, neboj! představuje čtenářům fenomén strachu nikoli jako nepřítele, ale jako jednu z lidských emocí, se kterou je v životě třeba počítat. Strach k vám promlouvá v podobě malé černé koule, která dokáže měnit tvar i výraz. Umí se rozesmát na celou stránku nebo se dokáže rozklepat hrůzou z hadů jako Indiana Jones. Průvodcem postavě strachu bude v příbězích chlapec Jirka, který prožívá plno dobrodružství na vlastní kůži. 439 Kč
Reklama