Dětský mléčný chrup se rychle kazí, a proto je třeba dbát na správnou hygienu dětského chrupu od raného věku. Hned od začátku nás napadá několik otázek. Kdy začít, jak čistit, čím čistit? Obvykle máme návyky zafixované z našeho dětství a předáváme je i našim dětem. Může se ale stát, že to není to pravé. Také se mnohdy vymstí, když něco učíme vlastní děti my sami, snáz hledají únikové cesty a snaží se to lehce obcházet. Jak tedy postupovat?

Jednoznačně nejlepším pomocníkem je dentální hygienistka. Vzhledem k tomu, že půjde u dítěte o jednu z prvních návštěv v zubařském křesle, je potřeba ho na to dobře připravit. Aby se nezačalo bát. Je dobré si o návštěvě u zubaře nebo dentální hygienistky s ním povídat, vysvětlit, co se bude dít, a zvolit dentálního specialistu, kterého známe, s kým máme zkušenost. Pokud se dítě přesto poleká, může se při první návštěvě jen povozit v křesle a jen si povídat. Pusinku nemusí otevírat vůbec. Lékaři a hygienistky obvykle mají své „finty“, jak děti přirozeně přesvědčit. Je dobré si nechat poradit, rozhodně nespěchat a klidně přijít několikrát, aby se v dítěti vytvořil pocit klidu, důvěry a vytratila se obava.

děti

Kdy začít s čištěním chrupu?

Vlastně brzy po narození. Maminka by měla po kojení, pokud to jde, šetrně vytřít pusinku čitým vlhkým kapesníčkem. Za horním rtem nejsou slinné žlázky a po krmení tam mléko zůstává. Dítě se tím učí základnímu návyku, po jídle následuje něco, po čem je v ústech příjemně. A tak si snáz zvyknou na vlastní čistění zubů. Dostávají do podvědomí, že se tak děje vždy po jídle.

Je potřeba pečovat o první zoubek, který se v pusince objeví. V době, kdy se prořezávají první zoubky se dobře osvědčily speciální kartáčky, které se dávají na prst, tzv. prsťáčky. Málokdo však ví, jak dál pečovat správně, kdy, jakou pastou a jakým kartáčkem. Zubní kaz je nejrozšířenější onemocnění chrupu u dětí. Přitom se mu můžeme snadno vyhnout! Čerstvě prořezaný zub má nezralou sklovinu, která je velmi náchylná ke vzniku zubního kazu. Je proto potřeba z ní šetrně, ale účinně, odstraňovat mechanickým čištěním zubní plak. Proto je nácvik péče o zoubky a ústní dutinu tak důležitý. Pokud si dítě odmalička zvykne na správnou techniku čistění zubů, připadne mu to jednoduché a ušetří si tak do budoucna spoustu starostí.

Lékaři doporučují první návštěvu hygienistky již kolem prvního roku. Jde spíš o to, že se tu rodiče naučí, jaké kartáčky jsou vhodné, jakou pastu vybrat a hlavně jaká by měla být technika čištění. Zní to složitě, ale je opravdu dobré věnovat péči prvním krokům, další už pak půjdou snadno a samy. Lékař potom průběžně na preventivních kontrolách sleduje vývoj prvních zubů, jejich postavení a může rodiče pomalu připravit na to, že potomek bude potřebovat v budoucnu rovnátka nebo jinou pomoc. Role prvních zoubků je mimořádně důležitá. Vytvářejí totiž místo pro stálé zuby. Rozhodně neplatí, že nevadí, když se zkazí, vyrostou nové! Naopak!! Pokud v dočasném zoubku vznikne kaz a neléčí se, je pravděpodobné, že se posune dále do zubu a do lůžka, kde je již přichystaný stálý zub. Infekce ho může poškodit, ještě než vyroste.

děti

Častým problémem u hodně malých dětí je to, že maminka sama nemá zuby úplně v pořádku. Zubní kaz je infekční onemocnění, které způsobují bakterie. Maminka tak může snadno nakazit své dítě, když olízne dudlík nebo prsty dítěte. 

Na co dát pozor, když si děti čistí zuby?

Malé děti si nemohou čistit zuby samy. Potřebují k tomu přítomnost dospělého, který dohlédne jak na techniku, tak na důslednost. Často se stává, že mrňousek kartáčkem jen tak přejede ze strany na stranu nebo ho žvýká. Do nástupu do školy by rodič měl být u čistění zoubků s dítětem a sledovat ho, případně vést nebo si čistit zuby vedle něho sám. Učit dítě krouživým pohybům, stírání předních zubů, prostě dbát na to, aby zuby i mezizubní prostory byly opravdu čisté. Pokud už se kaz objeví, je dobré navštívit zubaře okamžitě, nenechat to „rozjet“ a zasáhnout, mimo jiné i proto, aby zákrok nebyl pro dítě nepříjemný, bolestivý a traumatizující. Těm nejmenším by měli rodiče zpočátku zuby dočišťovat a je doporučeno až do 12 let děti kontrolovat, zda si zuby čistí opravdu správně.

Pozor na to, co dětí jí a pijí

Největší pohromou pro dětský chrup jsou slazené nápoje. Po sladkém jídle si zuby vyčistí, nápoje ale pijí celý den a vytvářejí skutečně nepříznivé prostředí v ústech. Jsou to slazené nápoje typu limonád nebo džusů, slazené šťávy, čaje s medem...Nechtěné potíže mohou ovšem dětem způsobit také dudlíky namočené do medu, sladkých čajů nebo šťáv na noc. Ve spánku totiž radikálně klesá produkce slin v ústech a noční konzumace sladkostí napáchá proto jednoznačně větší škody než ta denní. Právě maminka, zejména v prvních třech letech života dítěte, může nejvýrazněji ovlivnit stav zubů výživou svého dítěte, tedy stravou i nápoji. Jak pozitivně, tak negativně. Především jde o snížení konzumace cukru, který je živnou půdou pro bakterie zodpovědné za vznik zubního kazu. Dokonce se říká, že do dvanácti let za zuby dítěte odpovídají rodiče a chrup dítěte je jejich vizitkou.

Čím čistit dětský chrup? A jak číst složení zubních past?

Klíčovou roli v péči o dětský chrup hrají zubní kartáček, pasta a technika čištění. Zhruba od tří let by si děti měly zvykat na systematické čištění zubů a učit se stírací techniku, která je pro tento věk nejvhodnější. Potřebují kartáček s malou hlavičkou a měkkými, stejně dlouhými štětinkami.

Herbadent

Klíčový je výběr zubní pasty. Rozhodně bychom ji dětem neměli vybírat podle barevného obalu a přitažlivé chuti. Důležité je kontrolovat, co pasta obsahuje, a to zejména u dětí. Z obalu zubní pasty (ve složení/ ingrediens) vyčteme, jaké jsou v ní účinné látky a k čemu je doporučená. Dobře čtěte příbalové letáčky nebo text na obalu, který by měl uvádět složení. Složení, tzv. Ingrediens, musí výrobce na obalu čitelně uvádět. Používá k tomu mezinárodní označení a dodržuje pořadí – od složky obsažené nejvíce, po tu s nejmenší koncentrací.

Řada zubních past je svým složením pro malé děti opravdu nevhodná. Stále bychom měli mít na paměti, že zubní pasta je pouhý doplněk.  Je možné si zuby celkem dokonale vyčisti i bez pasty. Stejně tak panují představy o tom, že pasta musí bohatě pěnit, jinak nečistí. To je bohužel především v případě dětí velmi nevhodné. Za pěnivost zubní pasty odpovídá  velké množství tzv.  pěnidel, které jsou poměrně agresivní k ústním sliznicím a nejsou pro čistotu úst vůbec nezbytné. Nejčastějším pěnidlem v kosmetických přípravcích je tzv. Sodium Laureth Sulphate (SLS). To se objevuje i ve složení mýdel nebo saponátů. Při výběru dětské zubní pasty

První dva až tři roky, kdy si děti ještě neumí ústa vyplachovat, by ji dokonce neměly používat vůbec. Obvykle ji totiž polykají a přijmou tak větší množství různých chemických látek, zejména fluoru, než mají. Účinnost fluoridů na zdraví zubní skloviny nebylo prokázáno, ale všeobecně odborníci doporučují obsah fluoru ve správném množství, kdy dávka fluoridů neuškodí a může před zubním kazem sklovinu ochránit. Při nadměrné konzumaci ale může způsobit takzvanou fluorózu, která má na svědomí zabarvení zubní skloviny. Přeci jen je fluor běžnou součástí pitné vody. Výrobci už ale naštěstí obvykle na svých výrobcích uvádějí, pro jaký věk je pasta určena a jaké množství tohoto prvku obsahuje.

Pokud dbáte na složení zubních past svých dětí, používejte ideálně bylinné zubní pasty, které jsou s přírodními pěnidly, jemnými abrazivy a bez barviv. Právě přichází na trh pasta, která splňuje mnohé z toho, co pro děti a zdraví jejich zubů považujeme za nezbytné. Česká firma Herbadent s.r.o. nedávno představila novou zubní pastu HERBADENT® Homeo, která je bez fluoru i bez mentolu. Jde o pečující bylinnou zubní pastu, která obsahuje extrakt z bylin pro zdraví dásní a sliznic ústní dutiny. Neobsahuje chemická pěnidla typu SLS, ta jsou nahrazena přírodním pěnidlem na bázi mandlí. Má jemné abrazivní složky pro odstranění bakteriálního plaku z povrchu zubů a příjemnou bylinnou chuť. Přidaný extrakt z blahodárného ženšenu pečuje o zdraví dásní a zároveň dává zubní pastě jemně nasládlou chuť, kterou mají děti rády. V této zubní pastě není máta ani menthol, proto nijak nepálí. Je vhodná pro celou rodinu.

Hebradent

HERBADENT bylinná zubní pasta bez  fluoru a mentolu

Tato nová bylinná zubní pasta HERBADENT® Homeo bez fluoru a mentholu neobsahuje přidané fluoridy, proto ji lze používat při přecitlivělosti nebo alergiích na fluor. Je vhodná i pro děti a těhotné či kojící ženy. Díky nepřítomnosti fluoru mohou občas děti i zubní pastu polknout bez nežádoucích účinků.

Pro ošetření dásní u rostoucích zubů vyzkoušejte přírodní bylinný gel na dásně Herbadent Parodontol®. Pro ošetření bolestivých aftů, kterými trpí mnoho dětí a mladých lidí, vyzkoušejte pomoc z lékárny - HERBADENT® masážní roztok na dásně. Tento volně prodejný lék obsahuje anestetikum benzokain, a proto omezí bolestivost těchto vřídků. Všechny produkty HERBADENT® zakoupíte pouze v lékárnách a zubních ordinacích.

Herbadent

Při růstu mléčných zoubků můžete potřít dásně HERBADENT Parodontol bylinným gelem na dásně. Obsahuje i hřebíčkovou silici, která zmírňuje bolest dásní. Bolavé afty v ústní dutině ošetřete HERBADENT masážním roztokem, roztokem na dásně. Všechny produkty Herbadent zakoupíte pouze v lékárnách.

Více informací o produktech HERBADENT najdete na webových stránkách www.herbadent.cz

Reklama