Zvýšenou hladinu cholesterolu jistě znáte jako jeden z rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění. Ale to se týká dospělých, děti přece vysoký cholesterol nemívají. Anebo ano?

Bohužel, zvýšená hladina cholesterolu se objevuje i u dětí. Důkazem toho je i nedávný průzkum Floraporaden, který mapoval hladinu cholesterolu českých dětí a stravovací zvyklosti rodin. Více než polovina dětí ve věku 10–14 let měla vyšší hladinu cholesterolu. U dětí je považována za normální hladina cholesterolu do 4,3 mmol/l, zatímco u dospělých je to 5 mmol/l.

Jak k vyšší hladině cholesterolu u dětí dochází? Jednak je to stravovacími zvyklostmi a životním stylem, jednak za to můžou geny. Pokud má některý člen vaší rodiny vysoký cholesterol, je lépe nechat vašeho potomka včas vyšetřit.

 

Ve většině případů je však na vině špatná životospráva. Myslíte si, že vaše dítka musí jíst hodně, aby rostla, byla silná a měla dostatek energie? Důležité je hlavně všeho s mírou, dodržovat zásady zdravé a vyvážené stravy a vést děti k pravidelné pohybové aktivitě.

 

 

 

 

 

 

Doporučená nízkocholesterolová dieta není vůbec náročná, pro začátek stačí respektovat „5 pravidel nízkocholesterolové diety“:

1.       Jíst ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné potraviny a ryby (saláty, ale bez tučných dresinkových nálevů).

2.       Omezit žloutky a sladkosti.

3.       Vyvarovat se smažených potravin a dávat přednost kvalitním rostlinným olejům a kvalitním rostlinným tukům. Zařadit rostlinné tuky obohacené rostlinnými steroly, které hladinu cholesterolu výrazně snižují (Flora pro.activ).

4.       Dávat přednost libovému masu, hlavně drůbežímu, rybímu a králičímu.

5.       Vyvarovat se masových výrobků, jako jsou paštika, sekaná, párky, buřty (i drůbeží!), ve kterých zrakem není možno identifikovat obsah.

 

Změna životního stylu dítěte spojená s dodržováním nízkocholesterolové diety vyžaduje spolupráci celé rodiny. Bez pozitivního příkladu např. otce je jen malá naděje, že dítě bude dietu úspěšně dodržovat. Ozdravění jídelníčku navíc jistě prospěje celé rodině. Je třeba také věnovat pozornost tomu, co pro děti připravují ve školní jídelně, a důsledně se vyvarovat rychlému občerstvení (hamburger by nikdy neměl být pro dítě odměnou!).

Důležitý je také fakt, že nízkocholesterolová dieta je závažným zásahem do metabolizmu rostoucího organizmu, neboť ten určité množství cholesterolu potřebuje ke svému zdárnému vývoji (cholesterol se podílí na vzniku řady hormonů, žlučových kyselin, je součástí buněčných membrán). Zároveň je třeba dětskému organismu dodávat vhodné množství energie, bílkovin, vitaminů a stopových prvků. Proto je vhodné poradit se a sestavit vhodnou nízkocholesterolovou dietu dítěti ve spolupráci s odborníkem – lékařem či nutriční terapeutkou.

 

Podrobné výsledky projektu, který vedle hladiny cholesterolu sledoval také stravovací návyky dětí, je možno získat na www.flora.cz nebo na bezplatné Informační lince Flory 800 175 324. Přes tuto infolinku je možné objednat sebe i své dítě do Floraporadny na bezplatné měření cholesterolu a konzultaci jídelníčku s nutriční terapeutkou.

 

Významnou roli v oblasti prevence kardiovaskulárních chorob dětí má Klub rodičů dětí s poruchou metabolismu tuků, který byl založen při Metabolické ambulanci Nemocnice Na Homolce v roce 1995. Do Klubu vstupují celé rodiny, tedy děti i se svými rodiči, a v současné době má klub cca 200 členů. Do Klubu mohou rodiče přihlásit každé dítě s hypercholesterolémií, které navštěvuje některou z metabolických poraden v České republice.

 

Seriál připravují nutriční terapeutky bezplatné Informační linky Flora 800 175 324, info@flora.cz, www.flora.cz

 

Příště: „Spočítejte si to“ s Deníkem e-kalkulačky Flora

Reklama