Švýcarská fotografka Annelies Štrba (1947) sice vystavovala na různých místech světa, ale v Praze se představuje poprvé. Její obsáhlá pražská výstava velkoformátových snímků zabírá pět sálů Rudolfina.

Zdá se, že teprve takto monumentální prezentace dává tvorbě Annelies Štrby význam, který dalece přesahuje vystavené fotografie. Takto pojatá výstava je v neposlední řadě i důkazem o vývoji fotografie.

 Výstava má několik částí – slide show, ve které může návštěvník zhlédnout množství zdánlivě nesourodých snímků lidí i měst. Pak se vám představí kolekce nekomplikovaných černobílých snímků autorčiny rodiny, tahle kolekce je podle mého názoru z celé expozice zřejmě nejslabší.

Nejzajímavější část ovšem představují velké barevné formáty. Na tuto cestu se Annelies Štrba vydala v roce 1997. Tehdy oslavila padesátiny a udělala tlustou čáru za svým dosavadním dílem. Annelies Štrba odložila fotoaparát, pořídila si digitální kameru a začala s filmováním. Z natočeného materiálu vybírá zajímavá políčka a pomocí počítačové animace z nich vytváří téměř impresionistické rozmlžené barevné obrazy.

Výstava fotografií Annelies Štrby mimo jiné jistě přileje oleje do ohně debat na téma klasická versus digitální fotografie, i úvahy po smyslu sekvenčního fotografování. Přitom paradoxně použití nejmodernější techniky dovádí odvážnou fotografku na symbolický začátek, její zářivé snímky už na diváka působí ne jako fotografie, ale spíše jako klasické obrazy.

Annelies Štrba - Galerie Rudolfinum

denně mimo pondělí 10-18 hodin

výstava potrvá do 28. srpna 2005  

Reklama