děti v kuchyni

Velice často se mi stává, že když začnu v kuchyni cinkat nádobím a vařit, přiběhne ke mně jedno nebo druhé dítko a dožadují se vaření se mnou. Pětiletá dcera před sebou tlačí židli, aby dosáhla pohodlně na kuchyňskou linku, osmiletý syn už si nasazuje zástěru a je připravený snad i vykostit kuře. Jen aby mohli pomáhat.

Když zrovna nestíhám a musím vykouzlit nějakou rychlovku, snažím se je z kuchyně odehnat. Ať se snaží, jak chtějí, tak vaření s nimi trvá minimálně jednou tak dlouhou dobu. Ale v případě, že nikam nespěchám, ráda tyhle dva pomocníky využiji.

Každý z mých dvou pomocníků zvládne jinak náročné úkoly. Tonička je zdatná míchačka čehokoliv. Musí však dostat hodně velkou mísu, protože ingredience jinak létají všude kolem. Potřebuji něco někam vysypat, vyklopit, otevřít, opět skvělá pomocnice.

Pepíno je starší a šikovnější, pod dozorem už zvládne některé suroviny nakrájet, nastrouhat nebo pracovat s mixérem či šlehačem. Stejně jako u mladší sestry, naprosto přesně poznáte jeho pracoviště, protože často něco vystříkne, vypadne a odletí. Ale za tu zábavu to přece stojí. Navíc se děti už odmalička učí pomáhat a milovat vaření.

Co se vám bude s dětmi dobře vařit?

Domácí pizza
Těsto vám zadělá a vykyne domácí pekárna. Vy jen rozválíte kola, která vaše děti dozdobí podle své chuti. Taková pizza hned chutná mnohem lépe.
Pizzu u nás děláme podle výborného a osvědčeného receptu na zázračné kynuté těsto. Olej do tohoto těsta použijeme kvalitní olivový.

Toasty
Samozřejmě nejsou tím pravým vařením. Ale připravit si sami svačinku vaši caparti určitě zvládnou. Stejně jako u pizzy si obloží toasty podle chuti a nálady a připraví v toustovači.

Muffiny, bábovky a buchty „na plech“
Těsto na tyto sladké dobroty je většinou nenáročné a umíchat jej zvládne každé malé dítě. Naučte starší děti pracovat s váhou a suroviny na bábovku či jiný moučník si připraví samy. Umíchat těsto potom může mladší sourozenec.
Při použití silikonových forem nemusí děti složitě vymazávat a vysypávat moukou, ale těsto si také samy do formy nalijí. Jen do trouby a z trouby jim s připraveným moučníkem pomozte vy.

Těstoviny s čímkoliv
Těstoviny jsou u dětí velice oblíbené. Naučte je připravovat si z nich salát přidáním zeleniny a sýra, případně masa. Zapečené těstoviny s vejcem zvládnete ve spolupráci s malými kuchaři také skvěle.

Jak je to u vás v kuchyni? Pomáhají vám děti, nebo je z kuchyně ženete ven? A jaká jídla s nimi zkoušíte?