Figurant KarelUrčitě jste se setkali se sortimentem, který na sobě nese upozornění o zákazu prodeje osobám mladším 18 let. Věříte, že se tím obchodníci řídí? Vyzkoušeli jsme to!

Některé výrobky ze zcela logických důvodů do ruky mladistvým nepatří. V praxi se ale prodejci řídí svými vlastními zákony, a tím hlavním je pro ně zisk. Někdy je zarážející, proč se předpisů nedrží alespoň zaměstnanci větších podniků, když jim na výši tržby až tak záležet nemusí.

Jde spíš o lhostejnost. Co na tom, že si parta dvanáctiletých dětí chce zakouřit během přestávky před odpoledním vyučováním, moje děti to nejsou…

 

Statistika uvádí, že při kontrole prodeje tabákových výrobků nezletilým osobám v roce 2007 byl porušen zákon ve 1300 z 1800 případů, což dělá 76 procent.

 

I rostoucí konzumace alkoholu mezi nezletilými je na pováženou. Nejen že se projevuje trend začínat s pitím ve stále nižším věku, ale nabízí se otázka, jestli by dodržování platných zákonů o ochraně mladistvích spotřebitelů ze strany obchodníků tento problém omezilo. Jak to ale zjistit, když v supermarketu koupí čtrnáctiletý chlapec láhev alkoholu bez problému?

 

Co všechno jsme nakoupili?

Rozhodli jsme se, že si s naším nezletilým figurantem Karlem (14) ověříme, co všechno mu v obchodech prodají.

 

Začali jsme zlehka a mladíka poslali koupit cigarety a zapalovač do jedné pražské trafiky. Balení kuřiva koupil na první pokus a v tomto případě alespoň dostal zapalovač s pojistkou.

Cigarety a zapalovač bez pojistky


Podruhé jsme ho vyslali ke stánku, aby koupil porno časopis a znovu zapalovač a… zadařilo se! Nejenže Karel koupil časopis plný explicitního materiálu bez problému, ale zapalovač tentokrát pojistku neměl, což je nepřípustné a trafikanti jej ani nesmějí prodávat.

Erotický časopis


A jak jsme dopadli s alkoholem? Tak půl na půl. Zkusili jsme nejdřív zajít na točené do dvou žižkovských restaurací. Tam se obsluha ukázala svědomitou a pivo odmítla natočit. Následný pokus nákupu lahvového ve dvou obchodech prošel bez potíží.

Pivo

Na závěr si Karel od trhovce koupil vyhazovací nůž, který rozhodně není určený na čištění hub. K tomu se sice žádný zákon o zákazu prodeje nevztahuje, ale podobné hračky dětem do rukou nepatří. Nebo myslíte, že ano?

Nový vystřelovací nůž

 


Jak na obchodníky porušující zákon?

RNDr.Jana Příhodová„Česká obchodní inspekce má za úkol dozorovat prodej zákonem zapovězeného sortimentu mladším 18 let a zároveň může provádět kontroly nalévání alkoholu nezletilým v konkrétních podnicích,“ řekla našemu magazínu ústřední ředitelka inspektorátů České obchodní inspekce Jana Příhodová. Při kontrolách se inspektoři zaměřují na vytipované prodejny nebo kluby.

Ředitelka dále říká: „Zjistí-li inspektor například nedovolené nalévání alkoholu mladistvým, sepíše obvykle protokol, na jehož základě zahajujeme s provozovatelem správní řízení. Velmi dobrá spolupráce probíhá s městskou policií, která také může ukládat pokuty. Ty se v tomto případě pohybují u firem do půl milionu a u fyzických osob do padesáti tisíc korun.“

 

Co říkáte na bilanci našeho průzkumu? Jsou tresty udělované za porušení zákona dostatečné? Kupovali jste si jako mladiství cigarety a alkohol?

Reklama