Bady

Jako každý pátek i dnes tu máme poradnu veterinářky Hanky Žertové, kterou většina z vás zná z pořadu Polepšovna mazlíčků. Jaké je její oblíbené psí plemeno? A jakého psa pořídit k dětem? To se dozvíte v odpovědích na vaše čtenářské otázky, nejprve ale dvě odpovědi k minulému dílu Polepšovny mazlíčků...

Bady

V čem byl Badyho případ zajímavý a kde mohou pánečci udělat největší chyby?
Badyho si pořídil pán, protože čivava, která už v rodině byla, pro něho nebyla dost reprezentativní. Ale pak neměl čas se psu věnovat a veškerou péči musela zajistit paní, nebo dokonce dvanáctiletý chlapec. Bady neměl jasno, kde má v této rodinné smečce své místo, a tak se zkoušel prosadit a získat co nejvíce práv a výhod. Venku neposlouchal, nedokázal zůstat ani chvíli sám, dokonce nevydržel na svém místečku, ani když byla rodina doma. A nikdo ho neuměl správně usměrnit.

Je taková situace ojedinělá, nebo se s podobnými problémy, jako má Bady, setkáváte častěji?
Bohužel je docela časté, že lidé si nejprve pořídí štěně, a až pak zjišťují, že jeho výchova a péče o ně je nad jejich možnosti a síly. Ke psu sice přilnou, mají ho rádi a nechtějí se ho zbavit, ale těžko hledají čas a energii na jeho výchovu.

Čtenářské otázky

Čtenářka Kabulka: Zajímalo by mě, jaký pes se nejvíce líbí Vám? Myslím tím rasa psa. A kdybyste si chtěla pořídit psa na důchod, jakou byste volila rasu?
Mně se celý život líbí dobrmani nebo pointři - štíhlí svalnatí atleti. Ale nikdy jsem si na takového psa netroufla, nejsem velký sportovec a mám strach, že bych jim nestačila. Zkusila jsem psy velmi živé a temperamentní (boxerku, malou kníračku), i klidnější „přítuly" (flat coated retrívr). Teď mám krysařici, protože hodně cestuji a malý pejsek je nenápadný a může jezdit všude se mnou. V důchodu bych se ráda vrátila k flatovi - stýská se mi po jeho naprosté oddanosti a dobrácké povaze.

Čtenářka Alice M.: Děti stále škemrají o pejska, už jsme se rozhodli, že si tedy psa pořídíme. Je nám jasné, že to bude hlavně na nás, protože synovi je 8 let a dceři 11. Nemáme s výchovou psa vůbec žádné zkušenosti. Jakou byste nám doporučila rasu? A máme si pořídit raději fenku, nebo pejska? Bydlíme v centru Prahy. Děkuji za pomoc!
K dětem bych jednoznačně doporučila některého z retrívrů - do bytu asi nejlépe labradora. Lépe ovladatelné a přítulnější bývají fenky. Ale pečlivě vybírejte, ať je to pejsek, který odmalička děti zná a má s nimi dobrou zkušenost. Štěně, které děti týraly, nebo které děti nikdy nepoznalo, se pak může dětí trvale bát.

Hanka ŽertováHanka Žertová radí

Více o Polepšovně mazlíčků

Každý díl seriálu zachycuje tři týdny života, během nichž zvěrolékařka Hanka Žertová, přední odbornice na problémové chování psů a koček, naučí chovatele porozumět řeči zvířat a pomůže mu disharmonický vztah s jeho mazlíčkem napravit. V Polepšovně mazlíčků se v první řadě polepšují páníčkové. „Největší radost mám, když řeším případy týraných či opuštěných zvířat s deformovaným chováním, kterých se ujali dobří lidé, a společně se nám daří po krůčcích učit je „normálně“ žít, hrát si, vychutnávat si dosud nepoznané pohodlí a vlídné zacházení a oplácet je příchylností a snahou se zavděčit,“ říká doktorka Žertová.

  • Seriál můžete sledovat na TV Nova každou sobotu odpoledne, své otázky paní doktorce nám můžete psát do diskuze pod těmito články, anebo na e-mail: jakub.koci@zena-in.cz.
  • Utekl vám některý díl? Přehrajte si ho na internetových stránkách seriálu: www.mazlicci.nova.cz

Fotografie: Archiv TV Nova

Chtěli byste koupit dětem pejska?

Reklama