Na internetu najdete firmy, které nabízí vybíjení emocí formou tak zvané „destruktoterapie“, a to jako zábavu, ale i jako náhražku psychologa. Zaplatíte určitý obnos a firma vás nechá například roztřískat starý vůz. Zeptali jsme se psycholožky, zda je destruktoterapie přínosná.

break

„Destruktoterapie“ se k nám pomalu dostala ze západních zemí. Že nevíte, o co se jedná? Tuto formu relaxace a vybíjení vzteku nabízejí různé zážitkové agentury za ceny v tisícových položkách jako zábavu, ale nejen jako ji. Například na stránkách www.destruktoterapie.cz jsme se dočetli, že si můžeme „projít třemi disciplínami, které mohou nahradit fitcentrum i psychoterapeuta.“ Zážitek je nabízený nejen pro jednotlivce, ale také pro skupiny.

Co je destruktoterapie?

Už samotné slovo napovídá, že jde o brutální ničení čehosi. Nejčastějším nabízeným cílem jsou stará auta, která rozbíjíte obrovskými kladivy, baseballovými pálkami či je třeba máte možnost lisovat ve speciálním lisu. V nabídce firem je ale také pinballová střelnice s živými terči, nebo třeba rozbíjení kopie vaší kanceláře.

Zaujalo nás slovo terapie

Když si slovo destruktoterapie rozdělíte, dostanete destrukci a terapii. Právě to druhé slovo nás zaujalo a zeptali jsme se psycholožky Zdeňky Sládečkové, zda má destruktoterapie nějaké účinky na psychický stav...

Může destruktoterapie být nějak přínosná při psychické léčbě?
Myslím si, že je to docela diskutabilní. Sama tento pojem slyším poprvé od vás, a jak mi to popisujete, tak staví na ventilaci emocí. Člověk má tedy v sobě nahromaděnou agresi a tímto způsobem ji vyventiluje.
Pokud vím, nejsou o tom žádné výzkumy, jde spíš o podnikatelský výstřelek.

Diskutabilní ventilování agrese, co tím myslíte?
Je to cesta, kterou se člověk učí ventilovat emoce, a nemyslím si, že by byla bezpečná. Když se naučíte ventilovat agresi tak, že něco rozbijete, co budete dělat, až po ruce nebudete mít ten předplacený automobil?
Mozek se učí řešit emoční situace nějakou zástupnou činností. Někdo se třeba přejídá, jiný cvičí a ventiluje si tak endorfiny. Když se někdo naučí ventilovat emoce destrukcí, může to vést i k nebezpečí, o kterém jsem mluvila.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Kam dál?

S doktorkou Sládečkovou...

Reklama