O další nostalgickou vzpomínku se s námi prostřednictvím tematického příspěvku podělí čtenářka s nickem Dessy. Mimo jiné si na konci můžete prohlédnout i zbylou část její výbavy :)

No tohle by šlo zkrátit do dvou vět.
Bývala u nás pojízdná prodejna.
Po 40 letech jezdí zas...

No asi takto, jako malé dítě pamatuji, že k nám na vesnici jezdila celkem slušně vybavená pojízdná prodejna. Maso, různé potraviny, včetně pečiva, vždy čerstvé, pekárna byla 6 km daleko, takže spokojenost, lidé nebyli tak nároční.
Doma pěstovali zeleninu, dnes thúje a kupují nablýskané jedovaté  mumie v superhyper a dalších marketech. Ani zaparkovat tam není kde.
My byli 6ti členná rodina a nákup 2 x týdně jsme unesli bez auta, kolik jich asi v té době ve vsi bylo...

Pak - v akci „Z“ - to už jsem i pomáhala, jsme postavili krásný kulturák, prodejnu, kuchyni, prostě vybavené nádherně, konaly se plesy, zábavy, svatby, prodejna se vším možným, otevřená denně a to vše si lidé vybudovali sami a zdarma ve volném čase.
A jakou jsme z toho měli radost a co legrace si tam užili:-)))))

Pak si ji za pár korun po „revoluci“  někdo koupil... koupil naši práci, naši radost a my neměli nic.

Druhá radost se konala, když prodejna přestala prodávat, každý se hnal do marketů, jež přibývalo jak hub po dešti, lidi se předháněli, no známe se... tudíž prodejna spěla k zániku. Zboží bylo předražené, aby se udržela, staré, protože ho nikdo nekupoval, na nové nebylo.
Jediné co měla - otevřeno.

HOP - A JE TU , ne lidoop, ale my -  kupředu levá! - jezdí zas pojízdná prodejna a co dalo práce starostovi, aby ji sehnal.

Bylo to zoufalé. Copak mladí s auty, ti si nakoupí, ale babičky a dědové, co sotva jdou? A stačí jim přitom tak málo, na blbinky si nepotrpí, jsou rádi, když z velkých měst je občas navštíví jejich děti, protože všichni utíkají za studiem a prací pryč. Tady se nechytí.

Nevím, jestli je to správné... vesnice stárne a v takovém byla rozkvětu. Nyní je smutné, když po takových letech se vrátíme o půl století zpět - ale kdyby k těm lepším a zdravějším věcem, které tehdy byly. Pohyb, zdravější strava, méně aut...

Přesto jednu veselou vzpomínku přihodím.
Také (nevím jak tehdy toho ten pán dosáhl) k  nám jezdila tu a tam prodejna i s textilem. A to jste měli vidět! Každá bába počítala honem  děti a  vnoučata, kolik že jich má...natřásala damaškové cíchy, které jsou „damaškovější“, až se holka bude vdávat, aby měla věno!
To byly hotové komedie. Předháněly se a na korunu nekoukaly! Jen ať to každý vidí, že na to má a ještě vnoučatům k vánocům a vnoučata ty výkřiky slyšely až domů, copak  to zas letos dostanou?

Tak to jsem také mívala radost, když jsem pod vánočním stromkem našla sadu hrnců a cíchy, utěrky či podobné důležitosti.
Krásy jsem holt nepobrala...

Jen jednou, jedinkrát jsem maminku uprosila, aby mi koupila červené cíchy, do těch jsem se zbláznila pro změnu já. Dalo mi to, své jsem poslechla, báby koukaly taky „podivně“ a s úšklebky a my utíkaly s mými vydyndanými cíchami domů. Kdyby viděla ty dnešní vzory!
A přitom já červenou barvu odmala nenávidím!
No a mám je dodnes.
Už jen zbytky, milovaly je i moje děti a dcera se po nich nedávno sháněla, zbyl už jen jeden polštář. A ten je chudinka se záplatou! Ale hezkou! Dvě bílá překrývající se srdíčka dokonale zakryla prasklinu ve tkanině.

Tak to bylo trochu nostalgie do únorového dne a jinak krásný den a brzké  jaro

Dessy

Pozn.red.: Text nebyl redakčně upraven

dessy

____________________

Tak to je polštářek, který můžete poslat rovnou do televizního Retra :)
Příspěvek se mi moc líbil, mám ráda nostalgické vzpomínky, v dnešním uspěchaném světě jsou jako pohlazení.
Děkuji, že jste napsala a i Vám přeji krásný den
Saša

Téma dnešního dne: Jaké jsou vaše zkušenosti s nákupem a s obsluhou v hypermarketu a v malém krámku?

  • Jezdíte často nakupovat do hypermarketů?
  • Jste spokojená s výběrem zboží a obsluhou?
  • Máte nějakou zkušenost třeba s reklamací?
  • Stýská se vám po nákupech v malých obchodech?
    Ať už pultových, nebo klasických „sámoškách“?
  • Pokud takový obchod máte v blízkosti, chodíte tam nakupovat?
  • A jste spokojena s výběrem zboží a obsluhou?
  • Dokázala byste shrnout pro a proti hypermarketů a malých krámků?

Tolik pár záchytných, tematických bodů, ovšem jak toto téma pojmete, záleží čistě na vás.
Těším se na vaše příspěvky

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměním pěkným dárkem: kosmetickou kazetou RYOR: obsahující šampon a kondicionér

d

Reklama