Rozvoj myšlení, tedy lepší paměť, rychlejší úsudek, větší kreativita nebo vyšší soustředěnost. Tím vším mohou být do života vybaveny děti, pokud budou alespoň dvakrát týdně trávit čas hraním deskových her. Potvrzují to zahraniční studie i přední tuzemští odborníci na dětskou psychologii. Vzhledem k tomu, že děti se do určitého věku učí především hrou, lze je na školní výuku i mnohé životní situace připravit už doma „u stolu“. O nové taktické a zábavně edukativní hry nyní obohacuje své portfolio Dino Toys, tradiční český výrobce her a hraček a tvůrce legendárních Dostihů a sázek.

Hry mají pro děti v každém věku jiný význam. Pro ty předškolní jsou hlavně zábavnou cestou, jak se naučit dodržovat pravidla, vyrovnávat se s prohrou nebo myslet kreativně, rozvíjí schopnosti soustředění, sebeovládání nebo umění řešit problémy,“ vysvětluje PhDr. Václav Mertin z Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a dodává: „Deskové hry mají řadu dalších benefitů – děti si při nich osvojují plánování a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Pokud si hrají společně s rodiči, přejímají od nich potřebné vzorce chování a vzájemně se více sbližují.

hry

Podle některých výzkumů* zvyšuje hraní deskových her alespoň dvakrát týdně rychlost myšlenkových operací u žáků základních škol až o 30 %. Což nutně neznamená, že hraní udělá z dítěte génia, ale potvrzuje se, že má významný podíl na rozvoji jeho myšlení. Pokud nutí pravidla hry malého hráče zároveň počítat, zvyšují se posléze jeho šance na úspěch v matematice. Podle odborníků mohou rodiče podpořit pozitivní aspekt učení hrou i tím, že nechají děti jejich taktiku vysvětlit.  

hry

Výukové hledisko a rozvoj kognitivních schopností mají zásadní význam i pro Dino Toys, tradičního českého výrobce her a hraček. „Při vývoji her zohledňujeme především potřeby jednotlivých věkových skupin. Uvedení každé novinky na český trh proto předchází konzultace s odborníky a zkušební testování ve spolupráci se školkami, dětskými kluby i vybranými maminkami,“ prozrazuje Lucie Kovaříková z oddělení vývoje Dino Toys. „Novinky Kvak! nebo Dino Crash jsou chytré hry, které rozvíjí taktické myšlení, u Osmisměrek hráči procvičují vizuální paměť a jazykovou vybavenost. Součástí hry Muffin je zase opravdový recept a děti se tak mohou přirozenou cestou seznámit s přípravou této sladkosti,“ dodává.

hry

Zda budou mít novinky stejný úspěch jako Dostihy a sázky, dosud nejpopulárnější česká hra zakladatele Dino Toys Ladislava Mareše, ukáže teprve čas. Jisté však je, že pesimistická očekávání konce klasického hraní „deskovek“ jako takových se zatím nenaplnila. „Mám obavy, že ještě nějakou dobu potrvá okouzlení technologiemi. Věřím ale, že se rodiče časem nechají přesvědčit, že jsou to právě pohybové aktivity nebo společný čas strávený nad deskovými hrami, které obsahují podstatné podněty pro rozvoj dítěte,“ uzavírá PhDr. Mertin.

hry

Reklama