5f4f68b68aa0bobrazek.png
Štýrsko, to jsou lesy, vinice, skvělá kuchyně a víno. V západní části “zeleného srdce Rakouska”, jak se této spolkové zemi přezdívá, najdete mnoho výjimečných míst. Jedním z nich je půvabný zámek Hollenegg, který více než sto let patří rodu Lichtenštejnů. Tento rod vlastní řadu sídel v Rakousku, včetně reprezentativních vídeňských paláců, ovšem v kruhu rodinném se Lichtenštejnové shodují, že Hollenegg je z nich všech nejkrásnější. A opravdu – na nádvoří renesančního zámku, obrostlém popínavými rostlinami a lemovaném arkádovými ochozy, chybí k pohádkové iluzi už jen Šípková Růženka, bloumající u kováním zdobené studny.
5f4f68948923dobrazek.png

Nežije tu ovšem Šípková Růženka, ani žádná jiná pohádková princezna. Před šestnácti lety zámek zdědil Alfred z Lichtenštejna a později se sem nastěhoval se svou mladou rodinou. Zámecká paní, energická kurátorka Alice Stori Liechtenstein, nemá se zasněnou Růženkou nic společného. Nejen, že proměnila část zámku na exkluzivní rodinné bydlení; vytvořila zde také unikátní projekt Schloss Hollenegg for Design, zasvěcený současnému designu. Probíhají tu letní sympozia pro mladé designéry z celého světa a Alice Stori Liechtenstein zde pravidelně vystavuje to nejlepší z designové tvorby. Současný design, zapojený do kontextu historických zámeckých komnat v renesančním až rokokovém stylu, je pravděpodobně světovou raritou, kterou uvidíte jen na Holleneggu. A rozhodně to stojí za to. Není náhodou, že k podrobné reportáži inspiroval dokonce i New York Times.
5f4f693350648obrazek.png
Výstava současného designu se na Holleneggu koná pravidelně několik týdnů v květnu. Prezentovaná díla vždy spojuje konkrétní vybrané téma. Minulé ročníky se zamýšlely nad nezvladatelně rostoucí rychlostí naší civilizace, různými formami lidského odkazu a dědictví nebo obřadem stolování. Poslední ročník, který kvůli pandemii covid-19 proběhl pouze virtuálně, byl věnován vztahu člověka a přírody. Nesl symbolický název “Walden” podle knihy amerického spisovatele Henryho Davida Thoreaua o životě člověka v divočině.
5f4f69290cb98obrazek.png
Kromě prestižních designových residencí a výstav Schloss Hollenegg for Design organizuje také aktivity přímo zaměřené na místní firmy a obyvatele. Příkladem jsou “Hovory o designu” určené regionálním výrobním společnostem, které zatím s designem pracují spíš okrajově, ale uvědomují si jeho potenciál. Například letos v září se mohou zástupci štýrských firem na Holleneggu potkat s designéry z renomovaných studií Aberjung, Moodley nebo Bene Büromöbel.

Pusťte si do života divočinu!

Tak jako každý rok, i letos se na Holleneggu v květnu konala výroční výstava současného designu. Letos se bohužel musela obejít bez veřejnosti, které tradičně otevírá brány. Velmi intenzivní zážitek z letošní přehlídky Walden ale nabízí kvalitní a detailní online 3D tour.

Výstava se věnuje návratu přírody zpět do našich každodenních životů. Centrem pozornosti není příroda v její romantizované, vydezinfikované a zdomácnělé podobě, ale ve své drsnosti a divokosti. Zdrojem inspirace byly současné diskuse o krizi životního prostředí: přinášejí protichůdné a matoucí informace, jsou zpolitizované a často v nás vzbuzují vinu, aniž by nabízely nějaké řešení. Nutí nás akceptovat fakt, že náš životní styl je třeba zásadně změnit, což je bolestný proces, který neustále odkládáme s nadějí na zázračnou léčbu. Abychom našli nějaké řešení, musíme nejdříve přestat vnímat naše životní prostředí jako něco, co je potřeba před použitím upravit do podoby zahrádky. Abychom mohli žít s jednoduchostí filozofa, musíme přijmout onu nezdomácnělou, syrovou stránku přírody a nechat ostrůvky divočiny převládnout. Jak to vypadá, když příroda převládne v komnatách zámku Hollenegg, se můžete podívat díky velmi kvalitní online prezentaci.

5f4f690e5e14aobrazek.pngAlice Stori Liechtenstein, autorka projektu Schloss Hollenegg for design

Na výstavě představilo svoje nejnovější projekty 23 designérů, mezi nimi i slovensko-němečtí návrháři Crafting Plastics, americké studio Charlap Hyman & Herrero nebo experimentální designérka Marlène Huissoud. Většinu objektů objednala speciálně pro tuto výstavu kurátorka Alice Stori Liechtenstein. Výsledek byl velmi svěží a překvapivý. Těšíme se na další ročníky a doufáme, že zase bude možné účastnit se “na živo”!

Reklama