Prvního až sedmého října probíhá v Praze již čtrnáctý ročník Designbloku. Přinášíme vám malou ochutnávku toho nejlepšího, co bude celý týden k vidění.

Součástí Designbloku je jako již tradičně Open studio, které bylo stejně jako loni umístěno ve Šporkovském paláci a nově také dvě Super studia v Clam-Gallasově paláci a v Kafkově domě, který je věnovaný pouze interiéru – novinkám v oblasti nábytku a bydlení od českých i světových tvůrců. Aby těch fashion weeků letošní podzim nebylo málo, pořadatelé si pro nás přichystali Premier Fashion Week. Většina přehlídek bude probíhat v kostele Sv. Šimona a Judy v Dušní ulici na Starém Městě. K vidění tu budou především čeští autoři, ale i vybraní zahraniční návrháři.

Do letošního Designbloku se zapojila i Česká centra a to netradičním projektem Fashion Road: Dialogue Across Borders. Cílem projektu je přiblížit kulturní tradice a národní identity zúčastněných zemí. Partnerskou zemí se stala Arménie a spolu s Českou republikou, kterou zastupuje návrhář Pavel Ivančic, přijaly účast další země Evropské Unie – Dánsko, Německo, Rumunsko a Velká Británie. Expertním poradcem je Liběna Rochová. Výstavu můžete vidět ve Šporkovském paláci od 2. do 7. října.

Designblok

Designblok

Jsem je jednou ze značek, která nás velmi zaujala. Teprve letos ji založila mladá designérka, absolventka ateliéru Design oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, Lenka Štěpánková. Na letošním Designbloku prezentuje svoji první autorskou kolekci, která nese název Sekvence. Kolekce se skládá z šatů, halenek a topů, sukní, kalhot, kožených sak a je doplněna dámskými koženými taškami. Autorka klade velký důraz na ženskost, originalitu a eleganci. Používá kvalitní materiály jako hedvábí, bavlnu a kůži. www.jsem.name

Designblok

Pod značkou Cutulum navrhuje Eliška Kuchtová, také absolventka designu oděvu a obuvi na pražské VŠUP. První boty navrhla v loňském roce jako svou klauzurní práci. Od té doby spolupracuje s dílnou Flexiko s. r. o., kde se každý pár ručně vyrábí. Boty jsou vyráběné na objednávku a šité na míru na základě velikosti a měření nohy. www.cutulum.cz

Designblok

V pátek 5. 10. se ve 20:00 můžete přijít podívat do kostela Sv. Šimona a Judy na módní přehlídku Designblok Fashion Talent Cards, kde se představí Karolína Juříková, Monika Krobová a Tereza Ujevičová. Jejich práce je součástí šesti výrazných projektů, které z desítek přihlášených vybraly dvě odborné poroty. O jejich práci rozhodovala Módní porota, jejímiž členy byli například Liběna Rochová, Andrea Běhounková, Aňa Geislerová a Jan Králíček. Produktová porota, kde zasedala například Eva Jiřičná, Jakub Berdych, Jiří Pelcl a další, vybrala také tři talenty. Jedním z nich je designérka šperků Janja Prokić, druhým je dsignerské uskupení Tobyšlo, které porotu zaujalo designem lyží, a třetí je již zmíněná značka Cutulum.

Designblok

Designblok

Další mladou designérkou, která určitě stojí za zmínku, je Jindra Jansová. Díky nedávnému Dreft Fashion Weeku Jindra vyhrála soutěž mladých talentů Dreft Black Card, a tak během něho mohla prezentovat svou značku. Její aktuální kolekce Basic je zároveň její diplomovou prací na VŠUP.

Designblok

Designblok

Vienna design week embassy je jedním se zahraničních hostů, které letos Designblok představí. Tato instalace vznikla speciálně pro tuto akci a ukazuje současný rakouský design. U každého předmětu je umístěna dřevěná kulička, která je propojena s klávesy, a vy si tak můžete na všechny předměty „zahrát“.

Designblok

Designblok

Svůj prostor tu měla také Vyšší odborná škola oděvního návrhářství. Modely, vznikly pod vedením Evy Vontorvé a byly vytvořeny pro mezinárodní soutěž v Monaku na téma „The friendly world…by denim“.  

Designblok

Poslední, o kom se tu zmíním je československá značka Novesta. Na Designbloku prezentuje novou kolekci podzim/zima 2012, kolekci bot navržených ve spolupráci se značkou Leeda – Novesta by Leeda a také limitovanou edici od Cristophera Ciccone (bratra Madonny). Kořeny Novesty sahají až k Baťovi, protože některé tenisky vycházejí z ikonického modelu tenisek Star. Značka dává hodně prostoru českým a slovenským návrhářům, jako jsou třeba Pavel Ivančic, Zuzana Serbak a Lada Vyvialová. Designáři při tvorbě bot pracují s jinými materiály než je obvyklé. Holínky nejsou z plastu ale z kaučuku, boty mají zdravotní vložky. www.novesta.cz

Designblok

Reklama