Přídavek na dítě je pravidelná podpora pro rodiny s nižšími příjmy, které potřebují pomoc s náklady na výchovu a výživu svých dětí. Ale ani zdaleka není jen pro ty, kteří žijí na hranici chudoby. Šanci získat jej má například i čtyřčlenná rodina se dvěma nezaopatřenými do šesti let, jejíž čisté příjmy za měsíc nepřekročí 43 554 korun. Právě to je 3,4násobek životního minima této rodiny, který je při rozhodování úřadu stěžejní.

633aee081f22a633ab8d6e9d06obrazek.png
Foto: Shutterstock

Pro koho je příspěvek určen?

Přídavek lze čerpat na dítě od narození až do 18 let a poté případně až do 26 let pokud studuje. Jedná se o dávku nezaopatřeného dítěte. Za nezletilé dítě podává žádost rodič, nezaopatření zletilí od 18 do 26 let si podávají žádost sami. Nárok na přídavek na dítě vzniká, pokud příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny. To se vypočítává jako součet částek životního minima členů rodiny.

U domácnosti s více členy je výše životního minima následující:

  • první osoba v domácnosti – 4 250 Kč
  • další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem – 3 840 Kč           
  • nezaopatřené dítě ve věku do 6 let – 2 360 Kč
  • nezaopatřené dítě ve věku od 6 do 15 let – 2 900 Kč     
  • nezaopatřené dítě ve věku od 15 do 26 let – 3 320 Kč

Kolik můžete získat?

Přídavek na nezaopatřené dítě je poskytován ve třech výších. Vždy záleží na jeho věku.

  • do 6 let - 630 Kč
  • od 6 do 15 let - 770 Kč
  • od 15 do 26 let - 880 Kč

Pokud alespoň jeden z rodičů pracuje nebo má jiný příjem (např. nemocenskou či důchod), pak je přídavek ještě o 500 Kč vyšší.

Přídavek na dítě lze získat až tři měsíce zpětně, průměrně činí 1 100 korun měsíčně. Od nového roku se tato částka bude navyšovat. Požádat o něj můžete jednoduše online na webu Ministerstva práce a sociálních věcí, nebo na pobočce Úřadu práce.

Týká se to i vás? Tak pozor na podvod

Z doposud podaných žádostí o jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě vyplynulo, že zhruba 90 tisíc rodičů má nárok i na pravidelný měsíční přídavek na dítě, ale dosud o něj nepožádali. „Máme detailní informace o cílové skupině, které nyní můžeme nabídnout konkrétní a pravidelnou pomoc,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka s tím, že ministerstvo dotyčné rodiče postupně osloví.

Rozešle jim SMS zprávy nebo e-maily s informací, že příjemce zprávy má pravděpodobně nárok na přídavek na dítě. Odesílatelem bude MPSV JENDA, jako v případě jednorázového pětitisícového příspěvku na dítě. To si dobře zkontrolujte, protože lidem přichází i zprávy podvodné. Přibývá případů, kdy lidé dostávají SMS zprávy odkazující na podvodné stránky, které se jen tváří jako web MPSV. Jde však o weby sloužící ke krádeži dat a phishingu.

„Rád bych apeloval na všechny, aby před otevřením jakékoliv adresy raději dvakrát zkontrolovali, zda se opravdu pohybují na oficiálních webových stránkách ministerstva, které nemají žádnou jinou doménu než www.mpsv.cz,“ upozorňuje náměstek pro informační technologie na MPSV Karel Trpkoš.

Zdroj informací: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Kalkulačka pro výpočet životního minima MPSV

Čtěte také:

Reklama