Podívejte se na náš seznam a užijte si dovolenou bez obav, že jste na něco doma zapomněli.
5b3367e78df81obrazek.png

  1. Zajistit dostatek léků, které užíváte, na celou dobu dovolené. A ideálně i nějakou tu rezervu na dny po návratu.
  2. Překontrolovat doporučená očkování do dané lokality a tolik opomíjený tetanus, jenž si musí hlídat v dospělosti každý sám. Pozor na případné reakce. Opravdu není dobré nechávat na poslední chvíli.
  3. Ověřit platnost občanky/pasu, kartičky zdravotní pojišťovny, různých pojištění, atd. Za expresní vyhotovení dokladu si sice připlatíte, ale pořád je to lepší, než pak čelit akutním problémům na místě.
  4. Zajistit dostatek financí na platební kartě, hotovost s sebou – aspoň minimální pro případ, že by nebylo možné platit kartou plus samozřejmě drobné na toalety. Hodí se často i hesla k internetovému bankovnictví.
  5. Jedete-li autem, promyslet cestu, zadat zkušebně do navigace, pokusit se zjistit čas, kdy bývá nejmenší provoz. Vyplatí se také seznámit se s dopravními pravidly zemí, kterými budete projíždět.
  6. Pokud jedete na delší čas, vyklidit, odmrazit a vypnout mrazák. V každém případě aspoň probrat lednici, aby nás neuvítalo nemilé překvapení. K tomu patří i vynesení koše a překontrolování volně ležících potravin, které by mohly podlehnout zkáze. Vytáhnout ze zásuvky rychlovarnou konvici (vylít vodu) a dle zvyklostí další spotřebiče (kotel na teplou vodu, dotekové lampičky, jež po výpadku proudu obvykle začnou svítit…)
  7. Opatřit si náhradní dioptrické brýle/čočky. Fatálnost jejich ztrát může pochopit jen ten, kdo je skutečně používá.
  8. Zabezpečit dobře svůj byt/dům. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí nejen investovat do bezpečnostních dveří, ale prověřit také další riziková místa – okna, atd. V minimálním případě se aspoň domluvit s příbuznými sousedy na občasných návštěvách - rozsvícení, otevření oken, posunutí žaluzií, vybírání schránky... zkrátka aby domácnost působila dojmem, že je stále někdo doma.
  9. Nezapomenout na své květiny. Připomínat není asi snad ani nutné promyslet a zrealizovat péči o zvířátka, pokud je neberete s sebou. Ale ať je seznam tedy kompletní.
  10. Nevytrubovat do světa, že odjíždíte. Ano, dát si fotku zapadajícího slunce nad mořem jako úvodní obrázek na Facebooku láká, ale nezapomeňte, že tohle vidí v podstatě každý, kdo zadá vaše jméno.

Přejeme příjemnou dovolenou a až si budete sepisovat seznam věcí s sebou, vzpomeňte si, že v poslední době se hojně zapomíná věc, kterou jsme ještě před pár lety neznali – nabíječka k telefonu.

Přečtěte si také

Uložit

Uložit

Reklama