Ach ti muži! Prý silné pohlaví. Ale i silní mají své slabosti. Ptáte se, jaké?

Davidův komplex
Byl pojmenován podle biblického krále Davida, který si k sobě do postele bral mladé dívky, aby se zahřál. Vybere-li si muž jako partnerku o dost mladší krásku, musí být připraven na mnohé nepříjemnosti. Mezi nejmenšími si musí zvyknout na otázku:"To je dcera?“
Takoví muži doufají, že s mladší partnerkou omládnou, začnou znovu žít. Některým se to i podaří.
Některým!

Vůdcovský komplex
Tvoří se v charakteru muže už od dětství. Rodiče nevědomky stimulují rozvoj mužských rysů a potlačují ženské (chlapi nebrečí, kuchyň je pro ženské). Takoví muži  jsou celý svůj život nuceni dokazovat svou nadřazenost. 70 % mužů trpí, jestliže je řídí žena,
 64 % má komplexy, pokud žena vydělává více než oni, 58 % závidí ženám jejich profesionální úspěchy. Zbavit se syndromu je prakticky nemožné.

Napoleonský komplex
Malý vzrůst, to je pro většinu takto postižených mužů skutečné trauma. Svou výšku si pak kompenzují  ješitností a zvýšenými ambicemi. Podle koho se komplex jmenuje, je snad nad slunce jasné (Napoleon měřil 157 cm). Z našich současníků jen namátkou zpěvák Prince (158 cm), fotbalista Diego Maradona (167 cm), herec Dustin Hoffmann (163 cm).
Inu, „malý, ale šikovný“ (ale nesmí se to přehánět).

Komplex ztraceného času
Dosáhnout úspěchu lze i po padesátce, vezměte si třeba Picassa. Bohužel člověk (muž) chce většinou dosáhnout všeho co možná nejdřív, ještě lépe hned, neboť včera už bylo pozdě. 80% mužů, kteří překročili padesátku, je zklamáno, že už všechno nejde jako dřív, že musí ubrat. Vnímavá žena však dokáže takového muže přesvědčit, že kvantita přerostla v kvalitu a není třeba se trápit.

Lotův komplex
Biblický
Lot se po zničení Sodomy a Gomory uchýlil do jeskyně a se  svými dvěma dcerami se postaral o obnovu lidského rodu. Nepodezřívejme tu všechny otce z podobných sexuálních tužeb, jedná se spíše o instinktivní pocit vidět v dceřině partnerovi svého soka. Naštěstí se s tímto komplexem lze ve většině případů lehce vyrovnat.

Herkulův komplex
Herkules, hrdina řeckých bájí, se dostal do područí královny amazonek, která ho nutila vykonávat čistě ženské práce, například příst. Komplex vzniká u mužů plně závislých na ženě. Takoví muži jsou nuceni se zabývat činnostmi, které jim nepřísluší, na úkor těch důležitějších (byť pouze z jejich pohledu). Jedna z nejčastějších příčin rodinných konfliktů.

Hálův komplex
(Pozn. překladatele: protože se v originále jmenoval podle muže, jehož jméno by vám zřejmě nic neřeklo, dovolila jsem si ho přejmenovat) Pro mladší generaci: Karel Hála byl zpěvák, který i v mládí měl „hlavu jako koleno“. Ale proč si někteří muži vyholují hlavy? Plešatění je přece hanba a katastrofa! Ztráta vlasů = ztráta mužné síly, ať se nám to zdá jak chce absurdní. Dobrovolně vyholená hlava je naopak symbol mužnosti a taky skvělá kamufláž toho, co na mužské hlavě tropí příroda.

Don Juanův komplex
Asi nejrozšířenější komplex, s nímž se ovšem v poslední době snadněji bojuje. Ani jeden normální chlap se nedokáže smířit s tím, že by byl opuštěn ženou. Opouštění je přece mužská záležitost! Milí Don Juanové, emancipace je emancipace, s tím nic nenaděláte...

Alexandrův komplex
Je velmi zvláštní, protože se muži  za něj nejvíc stydí. Nejvíc se prý bojí toho, že je nebudou považovat za dostatečně mužné...jiní muži!!! Že je zkrátka a dobře budou považovat za homosexuála. Přičemž odborníci tvrdí, že téměř 21 % představitelů silného pohlaví má sklony k homosexualitě a 30 % dokonce zkušenost z mládí (jako Alexandr Makedonský, po němž je syndrom nazván). Kuriózní je, že téměř polovina všech mužů považuje za největší urážku být považován za „teplého“. Co k tomu dodat?!

Tak co? Trpí i ten váš některým z výše uvedených komplexů? Nebo jich má, nedej bože, víc? A jak se vám s tím žije? Těžko? Ale to přece zvládneme, ne? Dneska je dávno jasné, kdo že je to silné pohlaví...

Ze zahraničních  webů vybrala