Jsou případy, kdy je žena při nákupu ojetého automobilu odkázána sama na sebe. Jak se vyhnout chybám, které mohou brzy přinést fatální následky ve formě neplánovaných výdajů za opravy? Sestavili jsme žebříček deseti nejdůležitějších rad, které můžete využít při návštěvě autobazaru.
1) Nechtějte stejné auto, jako má soused
Před vlastním nákupem byste měli mít jasno, jak velké auto chcete, na co jej budete využívat, jak často, kolik kilometrů za rok ujedete a jaký motor bude nejvhodnější. Tím si můžete podstatně zjednodušit výběr vašeho nového vozu.
2) Nekupujte si auto za všechny úspory
U ojetého vozu je vhodné po koupi provést základní prohlídku v servisu. Lepší variantou je však posouzení stavu ojetiny odborníkem ještě před koupí. Pokud vám automobil odborník předem neprověří, určitě narazíte na věci, které bude třeba opravit. Při prodeji vám v autobazaru samozřejmě budou tvrdit, že automobil žádné investice nebude dlouho potřebovat, na to ale nedejte.
![auto]()
3) Dejte si na výběr auta dostatek času

Rozmyslete si, kde si své auto budete vybírat. Než navštívíte nejbližší autobazar, podívejte se na nabídku na internetu a s výběrem nespěchejte. Pokud se v autobazaru rozhodnete pro nějaký vůz, zaměřte se i na prodejce, například jak dlouho již funguje, nebo jak se auto do bazaru dostalo. Pokud na tyto záležitosti nemáte dostatek času, pověřte specializovanou firmu, která vám kvalitní vůz sežene na zakázku.
4) Při nákupu se nerozhodujte rychle
„Nejčastější chybou, kterou zákazník učiní při první prohlídce vozu, je takzvaný ‚syndrom okamžitého nákupu'. Obchodníci s ojetinami mají velmi dobře zvládnutou psychologii prodeje. Vědí, jak na zákazníka nenápadně zatlačit, aby se unáhleně rozhodl pro koupi právě jejich automobilu,“ informuje Aleš Zich z Auto AZ Consulting. Přítomnost nezávislé osoby v podobě odborníka je proto velmi důležitá. Je zásadní prověřit všechny skutečnosti, které jsou o automobilu prodávajícím uváděny, a posoudit jeho aktuální technický stav.
5) Nevybírejte auto jen podle vzhledu
Jsou modely, které výborně vypadají, ale budete s nimi častěji v servisu než ve vaší garáži. Zjistěte si vždy informace o daném typu auta, nebo požádejte o pomoc odborníka.
6) Nepodceňujte předváděcí jízdu
Zcela zásadní je jízdní zkouška. Automobil by se vám měl hlavně dobře řídit. Příjemná a snadná ovladatelnost vozu, zejména při parkování, je velmi důležitá. Odborník by pak měl zkontrolovat auto po technické stránce. Kontroluje se například ustálení teploty motoru, veškeré klepání, vibrace, vůle v řízení, hukot ložisek a podobně. Vadné ložisko v kole nebo vůle na nápravě jsou běžnými závadami nabízených ojetin, a přitom jsou to dost závažné nedostatky.
7) Číslo karoserie si zkontrolujte ještě před koupí
Zkontrolujte VIN kód, neboli výrobní číslo vozidla. Bývá umístěno pod čelním sklem a zároveň je vyraženo přímo do karoserie. Obvykle bývá na předním podběhu nebo na podlaze v prostoru pro cestující. Prodejce by vám určitě měl být schopen ukázat místo, kde se nachází. Laik zkontroluje shodnost čísla s technickým průkazem. Odborník dokáže posoudit, zda není podezření na manipulaci s identifikátory vozidla. Pokud takové podezření vznikne, je lepší od koupě daného automobilu upustit nebo ho nechat v tomto směru důkladně prověřit.
8) Prověřte si tvrzení prodávajícího, že je auto nebourané
Je třeba porovnat stejnost barevných odstínů laku jednotlivých částí karoserie, což ještě dokáže i laik. Provést kontrolu lícování spár je již záležitost pro cvičené oko. S tímto úkonem souvisí i kontrola původnosti uchycení jednotlivých karosářských dílů ke skeletu karoserie. Tuto skutečnost posoudí pouze někdo, kdo viděl v minulosti mnoho původních, ale i opravovaných vozů a dokáže kvalifikovaně porovnávat. Stav interiéru napoví, jak se o auto předchozí majitel staral. Z jeho stavu lze také usuzovat na počet najetých kilometrů. Zkušený odborník (po ukončení celkové prohlídky vozu) dokáže přibližně odhadnout počet ujetých kilometrů a stanovit, zda je údaj na tachometru konkrétního vozidla reálný. S vozidly s deklarovanými 130 tisíci km, které mají ve skutečnosti najeto 200 tisíc km i více, se setkáváme zcela běžně.
9) Vyžádejte si servisní knížku a další doklady k vozidlu
Projděte si dokumentaci k vozidlu, zejména servisní knížku. Většina vozidel nabízených v dnešní době autobazary má deklarovanou servisní knížku. „Běžně se setkáváme s případy, kdy je sice servisní knížka u vozidla přiložena, ale není vyplněna řádně nebo vůbec. Taková servisní knížka je pak k ničemu,“ dodává Aleš Zich. Zjistěte v takovém případě, proč nebyla řádně vedena. Zkušený odborník dokáže odhalit, zda se jedná o opomenutí, běžnou nedokonalost nebo o záměrnou manipulaci s údaji o vozidle.
10) Podepisujte jen to, čemu rozumíte
Velkou pozornost věnujte kupní smlouvě. Vzory těchto smluv můžete najít na internetu, nebo se v případě potřeby poraďte s odborníkem. Rozhodně nepodepisujte nic, s čím nesouhlasíte, a nenechte se do podpisu smlouvy natlačit.
O Auto AZ Consulting
Auto AZ Consulting na Českém trhu poskytuje již šest let širokou škálu služeb při výběru, nákupu, prodeji nebo provozu nových a ojetých vozidel.
Široké laické veřejnosti pomáhá díky nezávislému poradenství lépe se orientovat při nákupu, provozu či prodeji auta.
Auto AZ Consulting také nabízí celou paletu doplňkových služeb, které s motorizmem souvisejí, jako například zajišťování registrací motorových vozidel, oceňování motorových vozidel, konzultace a kompletní vyřízení vhodného povinného ručení a autopojištění.
Nedílnou součástí činnosti Auto AZ Consulting je také publikační činnost v oblasti poradenství při nákupu ojetin a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.
Nový komentář
Komentáře
My nad ojetinou také uvažovali. Nakonec to ale dopadlo tak, že jsme si přes https://podbabaoperak.cz/ vzali nové auto na operativní leasing. Myslím si, že to je mnohem lepší řešení, než kupovat ojetinu s bůhvíjakou historií. Zvlášť v dnešní době.
Já si myslím, že dost užitečné rady. Také bych ale jednu měla. Pokud vybíráte ojeté auto, tak se prvně podívejte kolik u něj budou stát případné opravy a náhradní díly. U ojetých aut je totiž přecejen mnohem větší šance, že se dřív nebo později něco pokazí, tak aby vám to neudělalo vítr v peněžence.
Myslím si, že ojeté auto je mnohem lepší koupit od nějakého soukromníka, než od autobazaru. Sám jsem si ojetinu vybral z https://www.truck1-cz.com/jina-technika/osobni-auta právě na základě tohoto kritéria a byla to super volba. Pán se totiž o auto skvěle staral a já v tom samozřejmě budu pokračovat.
Pro výběr je dobrý autobazar v inzerci na internetu, člověk v něm vidí více aut, než mají v kamenných bazarech
Já jsem si oblíbila autobazar AAA Auto, který založil Tony Denny. Zatím mi vždy vyhovoval, co se týče ojetých vozidel i přístupu.
To bych nechala pro chlapa
No hlavně je důležité, když kupujete ojeté auto si zjistit, kde ta firma, která vám to prodává, provádí výkup vozidel. Jestli se tedy jedná například o dovoz z Polska nebo jiné země a podobně. Tím se dá předejít jistým problémům
nějaké počtení například zde na aaa auto a další autobazary, pokud chcete koupit auto, tak jsou tam zajímavé postřehy a recenze k autobazarům.
chtěla jsem taky auto, ale pořád jsem se nebyla schopna rozhodnout, odkud si jej pořídit, naštěstí jsou ojetá auta nabízena i renomovanými společnostmi, jsem spokojená
zdenunka — #16 souhlas, teď se nám vysypalo auto, máme ho pár měsíců. Oprava stojí 2x víc než pořizovací cena. shit. za tu sumu jsem mohla mít káru jiný kategorie
Koupit auto v bazaru je vždy jako los v loterii .....kup a vyhraješ snad ???? Já mám s bazary jen špatnou zkušenost a to hned dvakrát !!!! auta byla na první pohled skvělá , předváděcí jízda taky ,ale po čase se začaly vynořovat závady a auto se začalo sypat jak domeček z karet a ze skvělého kupu byla jen hromada drahých problémů . Ojetinu bych už nekoupila jedině od známých ,abych měla jistotu o stavu a původu auta !!!! Naštěstí to už neřeším a měním auta jen za nové !!!
Pracovala jsem v autobazaru a našly se tam dámy, které přišly koupit ojetý vůz. Jejich požadavky zněly takto. Chtějí malinké autíčko, hlavně ale musí být zelené nebo zlaté metalízy
. V prvním okamžiku je radno si uvědomit, že kupují ojetinu, tudíž nakupovat cena vs stav vozu nikoliv podle barev. Potom samozřejmě závisí na tom, k čemu budete auto používat. Na krátké tratě určitě benzínový motor, na delší a častějčí ježdění nafta.
My jsme koupili prvni auto tak,ze s nami jel kamarad ktery sam pracuje v oboru,zatimco my zensky jsme videly maly skrabanec na laku on videl na prvni pohled ,ze auto ma o airbag mene nez uvadel prodejce.....takze jsme nakonec koupily jine auticko,slouzi doted:-)
tohle u nás zařizuje manžel,já bych vybírala posdle barvy
Tak mi konečně schválili fotku - můžu poprosit o hlas fotce - Vlasta Zapletalová (Listopad) http://www.hmh.cz/soutez.asp
už jsem na 5. místě prosim pomozte, vrátím jinde
Jitulinka — #3 taky jsme koupili v bazaru Piccáska a jsme nadšení, je to dokonalý autíčko, hlavně toho prostoru, vychytávek, líp jsme asi vybrat nemohli. Jen aby dlouho dloužilo.
Mno, my jeli kupovat auto do bazaru ve 3, 2 se tvářili, že tomu rozumí a já absolvovala asi po 14 dnech, kdy jsem získala řidičák, zkušební jízdu. Myslím, že ten prodejce byl rád, když jsem šťastně dojela do bazaru.
Auto jsme nakonec koupili (ještě jsme ukecali nějakou malou slevu) ... musím zaklepat ... dosud jezdí.
Pěknej přehled rad.
My máme dobrou zkušenost s nákupy vozů od dvou starých pánů v Německu. Kamarád zde koupil prezidentskou verzi Audi v netknutém stavu o 500.000 levněji než zde. My jsme si tam jeli pro Cayenne a sleva byla podobná