Recept na dokonalost a věčné mládí dnes nejspíš nezná nikdo. Ale jistě už naše prababičky věděly, jak využít přírodních prostředků ke zkrášlování. O několik takových rad se s vámi dnes podělíme. Přečtěte si deset tipů, jak být krásnější doslova od hlavy k patě.

 

1. Pihy odstraní pampeliška

Je mnoho těch, které trápí pihy, zvláště pak v letních měsících, kdy jsou vlivem sluníčka pigmentové nerovnosti ještě viditelnější. Na jejich zesvětlení však existuje snadný recept, který prý užívali i dávní indiáni.

Ingredience: Hrst květů smetánky lékařské, 500 ml vody

Doba přípravy: 30 minut

Příprava a použití: Hrst čerstvých květů smetánky lékařské přidejte do půl litru vody a uveďte do varu. Nechte půl hodiny louhovat a pak nálev sceďte do tmavé nádoby. Vatovým tamponem pak nálev nanášejte na tvář dvakrát denně. Během několika dnů budou pihy o poznání světlejší.

 

2. Heřmánek vás zbaví váčků pod očima

Večírek se protáhl nebo jste měla špatné spaní, vaši tvář teď zdobí „pytle“ pod očima, a vy přesto chcete vypadat svěží? Žádný problém. Na přípravu a aplikaci si ale připravte půl hodinky času. Heřmánek nachází v lékařství i lidovém léčitelství široké uplatnění. Hojně se požívá také v kosmetice. Pleť zjemňuje a má hojivé účinky. Obklad připravený z heřmánkového nálevu vás navíc pohodlně zbaví váčků pod očima.
Ingredience: Hrst sušeného květu heřmánku, 250 ml vody

Doba přípravy: 20 minut + 10 minut aplikace
Příprava a použití: Vrchovatou polévkovou lžíci sušeného květu přelijte šálkem vařící vody a nálev nechte zakrytý louhovat 20 minut. Na víčka pak na 10 minut přiložte vatové tampony namočené v nálevu. Ale pozor! Namočené tampony by neměly být teplé, je proto lepší nálev ještě zchladit.

 

3. Na opary platí meduňka a alkohol

Opar je vždy nepříjemná záležitost, vždy je dobré vědět, jak se ho co nejrychleji zbavit. Vzniku oparů se dá přecházet posilováním imunity, ale co dělat, když už se na rtu objeví. Především se radí puchýřky nepropichovat a potírat lihovinou, která je vysuší. Další možnost je nálev z meduňky.

Ingredience: 2-3 lžičky sušené meduňky, jakákoliv lihovina, například Alpa.

Doba přípravy: 15 minut

Příprava a použití: Nejprve si připravte silný nálev, na který použijete 2 až 3 lžičky meduňky. Louhujte ji v šálku horké vody po dobu 15 minut, pak nechte zchladnout. Tamponem smočeným v čaji třikrát denně poťukávejte opar.

 

4. Kontryhel na pevná prsa

Možná nemáte čas se dostat do posilovny, možná vás přemohla „lenora“ a možná taky jednoduše cvičit nemůžete. Pevnější prsa ale můžete mít i bez namáhavého cvičení. Kontryhel není nazýván „ženskou bylinou“ nadarmo. Pomůže při bolestivé menstruaci, při klimakterických potížích a mast z této byliny prý dokonce zpevňuje poprsí.

Ingredience: 500 sádla, lžička octa, čtyři vrchovaté hrsti kontryhelu

Doba přípravy: 15 minut, přes noc se nechává odstát

Příprava a použití: Čtyři vrchovaté hrsti čerstvé bylinky nadrobno posekejte. Sádlo nechte rozehřát jako na smažení a přidejte kontryhel, který necháte vzkypět. Do chladnoucí hmoty přidejte lžičku octa, zamíchejte a odstavte. Vše ještě nechte přikryté stát jeden den. Druhý den směs slabě ohřejte a přefiltrujte přes plátno do připravené nádoby. Mast natírejte jednou denně.

 

5. Citrónový peeling na kolena a lokty

Možná jste si všimla, že vaše kůže je v oblasti loktů a kolen tmavší a hrubější, a čím déle se sluníte, tím je rozdíl znatelnější. Následující trik zabije dvě mouchy jednou ranou. Velmi snadno se zbavíte odumřelých kožních buněk, a tím pokožku zjemníte a zároveň bude po několika použitích pokožka na loktech a kolenou světlejší.

Ingredience: jeden celý citron, 2 lžičky cukru

Doba přípravy: 1 minuta

Příprava a použití: Citron rozřízněte na poloviny a na každou z nich nasypte lžičku cukru. Přiložte na kolena nebo lokty a několik minut třete krouživými pohyby. Kůži potom omyjte vodou a ošetřete kvalitním krémem. Cukr pomůže odstranit odumřelou tkáň a citron pokožku zesvětlí. Rozdíl bude znatelný po několika aplikacích.

 

6. Kostivalová lázeň pečuje o dlaně

Ruce jsou namáhány při každodenních činnostech, a proto si zaslouží čas o času zvláštní péči. Manuální práce i letní slunko můžou způsobit, že vaše dlaně připomínat spíše struhadlo. Zhrublým, vysušeným a popraskaným dlaním pomůže lázeň z kořene kostivalu.

Ingredience: 3 polévkové lžíce kostivalového kořene, 750 ml vody

Doba přípravy: 5 minut

Příprava a použití: Kostival vložte do vroucí vody a nechte ještě pár minut povařit na mírném ohni. Odstavený nálev nechte louhovat, dokud není voda vlažná, a pak sceďte. Do připraveného nálevu ponořte ruce na 15 minut.

 

7. Sluncem spálené pokožce uleví zelený čaj

Prázdniny u vody mohou občas pěkně bolet. Obzvlášť pokud jste citlivá na sluneční paprsky nebo jste se jejich působení vystavovala příliš dlouho. Spáleniny si můžete přinést i ze solária. Kůže pálí a každý, i ten nejjemnější dotek na postiženém místě zabolí. Se zeleným čajem se sluncem spálená pokožka bude hojit mnohem rychleji. Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které pomáhají hojit spálenou pokožku. Denně vypijte tři šálky. Můžete si také dopřát hojivou koupel s použitím nejúčinnějších hojivých bylinek.

Ingredience: 2 lžičky sušeného zeleného čaje, 2 lžičky heřmánku, 2 lžičky měsíčku, 2,5 l vody

Doba přípravy: 20 minut

Příprava a použití: Bylinky zalijte studenou vodou a přiveďte zakryté k varu. Chvíli povařte a nechte ještě 15 minut louhovat. Nálev přes plátýnko sceďte do napuštěné vany. Do bylinné lázně se ponořte na 20 minut. Opakujte následující dva dny.

 

8. Česnek proti bradavicím

Bradavice se dnes odstraňují chirurgicky. Pokud ale trpíte fobií z lékařského prostředí, máme pro vás dobrou zprávu. V lidovém léčitelství na bradavice stejně dobře platilo zaříkávání nebo česnek - známý protivirový přírodní prostředek.

Ingredience: stroužek česneku

Doba přípravy: 1 minuta

Příprava a použití: okolí bradavice ošetřete dětským olejem, neboť česneková silice by mohla pokožku popálit. Bradavici propíchněte špendlíkem, přiložte na ni rozdrcený stroužek česneku a zalepte náplastí. Náplast sejměte po 24 hodinách. Na místě by se měl utvořit puchýřek a bradavice má do týdne odpadnout. Okolní pokožku je nutné ošetřovat olejem.

 

9. Na puchýře měsíčkem

Plánujete nové lodičky nebo dlouhý pochod? Možná se pak budete potýkat s puchýři. V tomto případě je lépe puchýře nepropichovat. Ovšem někdy dojde k jeho protrhnutí. Na odhalených nohách nejsou tyto „ozdoby“ příliš půvabné. Puchýře potřebují desinfekci, vysušení a hojení narušené kůže. Toho můžete dosáhnout měsíčkovou tinkturou. Tinktura díky obsaženému lihu puchýř vyčistí a vysuší a měsíček svými účinky podpoří hojení.
Ingredience: Lahvička Alpy - 160 ml, lžíce květů měsíčku lékařského

Doba přípravy: 1 minuta, připravená tinktura ale musí být před použitím skladována 14 dní ve stínu. A kutním případě je však použitelná už po několika hodinách.

Příprava a použití: Do lahvičky vložte květy měsíčku a uzavřete a uložte na tmavé místo. V případě potřeby pak na puchýř nanášejte tinkturu vatou několikrát denně. Je-li puchýř již prasklý, počítejte s pálením, které se bude rovnat použití desinfekčního prostředku. Běžný puchýř zmizí do 48 hodin.

 

10. Regenerační březová koupel

K závěru náročného dne zkuste zhýčkat své tělo bylinnou masáží. Pro krásu se přímo nabízí koupel březová. Využívá se jako čisticí prostředek uvolňující ucpané póry a podporující regenerační schopnost kůže. Pomůže i nadměrném vypadávání vlasů.

Ingredience: 150 g březových listů, 2 l vody

Doba přípravy: 20 minut

Příprava a použití: Březové listy zalijte vařící vodou a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte přes látku do vany a dopusťte vodu. Je možné také listy vložit do plátěného pytlíku a zavěsit ho přímo do proudu vody, v tomto případě ale bude nálev o něco slabší. V lázni setrvejte alespoň 15 minut.

 

Všechny ženy nemusí nutně vypadat jako Stepfordské paničky, ale zkrášlovat se může přece každá. Směle do toho. Potřebné ingredience najdete doma, venku i v lékárně.

 

Vyzkoušíte některý z těchto triků? Znáte jiný tip, který se vám osvědčil?  

Reklama