Každá správná hádka má svá pravidla. Někdy je sice v zápalu slovní přestřelky zatraceně náročné na ně myslet, ale vyplatí se to. Jen tak si jeden druhého nepřestanete vážit a máte šanci dojít k co nejlepšímu řešení daného problému. Na co tedy nikdy nezapomínat, když máte doma Itálii?
5e3d5067957cdobrazek.png

1) Nekřičte, ani neplačte
Jakmile začnete ječet, nebo dokonce vzlykat kvůli maličkostem, muž vás automaticky označí za hysterku. A jako taková v jeho očích klesnete, takže přestanete být v dané hádce rovnocennou partnerkou, jejíž argumenty má chuť poslouchat.

  • Věděla jste, že čím hlubší tón hlasu nasadíte, tím pozorněji vám bude muž naslouchat?

2) Nejednejte v afektu
Vidíte zrovna rudě? Pohádejte se až ve chvíli, kdy trochu vychladnete. Máte tak podstatně větší jistotu, že neřeknete něco, čeho byste hned druhý den litovala.

3) Nenadávejte, neponižujte
Naštval vás tak, že máte sto chutí vynadat mu do těch nejsprostších jmen. A taky mu říct, co všechno vás na něm štve, co neumí, a proč teď litujete, že jste si ho kdy vzala. Jestli ale nemáte v plánu jít hned druhý den požádat o rozvod, tohle všechno okamžitě spolkněte. Slova dokáží zranit víc než cokoli jiného. Způsobí jizvy, které se špatně, pokud vůbec, hojí. Má-li váš vztah klapat, musí si jeden druhého vážit.

4) Netahejte kostlivce ze skříně
Ať už se hádáte o cokoli, držte se tématu. Jen tak máte šanci, že problém vyřešíte. Jakmile ale začnete mluvit o starých křivdách, zacyklíte se, a za chvíli už nebudete vědět, proč vlastně hádka vznikla.

5) Neříkejte mu, co si myslí a cítí
Váš partner může být čitelný jako otevřená kniha, ale přesto nikdy nemůžete s jistotou tvrdit, že víte, co si myslí a cítí. Nic mu proto nepodsouvejte a mluvte čistě jen o sobě, o svých pocitech.

6) Neskákejte si do řeči
Přestože máte pocit, že jste to hlavně vy, kdo má v dané situaci právo mluvit a obviňovat, nechte mluvit také protistranu. I ona má jistě co říci, vidí problém z jiného úhlu. Každá hádka by měla mít vždy dva rovnocenné partnery. Jinak vede do slepé uličky.

7) Nenechte si do toho mluvit
Výměna názorů by měla proběhnout čistě mezi vámi. Nenechte tedy nikoho třetího, aby do ní zasahoval. To platí i o interpretaci cizích názorů typu: „Kamarádka si myslí…“ případně „Maminka říkala…“

8) Nesahejte do minulosti
Váš muž vás něčím už delší dobu vytáčí, a vy mu to teď chcete za celou tu dobu nandat. Vyřknout ono klasické „Ty vždycky…“, nebo „Ty nikdy...“. Nedělejte to. Partner takovou věc bere jako útok, takže se začne bránit a na oplátku útočit na vás.

9) Nesnažte se vyhrát
V hádce přeci nejde o to přebít toho druhého argumenty, ale najít pro oba přijatelnou cestu k řešení problému. Nebo by alespoň právě o tohle jít mělo. Nejste soupeři, ale partneři.

10) Neprotahujte to
Nemá smysl pořád dokola omílat to samé, vracet se k něčemu, co už jste si vyříkali. Hádka by měla být co nejkratší. A zapomeňte také na trestání protějšku uraženým mlčením. To je dětinské.

Co na to psychoterapeutka?

Speciální pedagožka, psychoterapeutka, arteterapeutka Bc. Karin Emily (Řeháková) radí používat výrok JÁ - KDYŽ TY - PROTOŽE- A PŘEJI SI:

- následuje sdělení pocitu, který mám (nejdůležitější na tom je to, že mluvím o sobě. Neobviňuji, a tím umožnuji spolupráci a pokračování v komunikaci).

KDYŽ TY - následuje sdělení, které popisuje předmět konfliktu.

PROTOŽE – vysvětluji, proč mi to či ono vadí.

A PŘEJI SI, ABY – následuje sdělení, jak by to pro mne mohlo být přijatelné.

Čtěte také:

Reklama