žena

Být ženou je krásné a náročné zároveň. Co všechno by mohla příroda a společnost zařídit jinak, abychom proplouvaly životem snadněji, alespoň jako muži?

1) Přicházíme o kariéru

Mít děti je bezpochyby skvělá věc, ale spolu s nimi se nám krátí možnost vystoupat po kariérním žebříčku až do nebes. Zatímco pro muže – otce se toho v zaměstnání s příchodem potomků mnoho nemění, my jdeme na pár let z kola ven. Tedy pokud se chceme rodině plně věnovat a nenaskočíme po šestinedělí zpět do rozjetého vlaku. I tak na nás jako na matky koukají v práci skrz prsty. To máte školní besídky, ošetřování nemocných dětí…

2) Bereme méně peněz

Když už kariéru budujeme, býváme za práci podstatně méně oceněny, než pánové tvorstva. Údaje z Ministerstva práce a sociálních věcí hovoří jasně. Češky si v soukromých firmách vydělají průměrně o 24 procent méně než muži. Ve státních službách a veřejné sféře je to o něco lepší, tam mají méně „jen“ o 17 procent. A přitom rozhodně neplatí, že bychom měly nižší vzdělání nebo menší chuť do práce! Navíc býváme díky péči o rodinu daleko lepšími manažerkami a efektivněji využíváme čas.

womao.jpg

3) Muži zrají jako víno

Až na světlé výjimky jsou to muži, kterým věk často přidává na atraktivitě. Šediny i vrásky jim sluší, což se o ženách moc říci nedá. A to je taky důvod, proč jim nedělá problém vyměnit svou manželku za mladší model. Jsou v kurzu i v důchodovém věku. A s tím souvisí i další bod.

4) Máme jiný metr na lásku

Postarší seladon s mladou partnerkou po boku nepoutá takovou pozornost, jako by tomu bylo naopak. Když si zralá žena najde mladšího milence, nebudí v okolí zrovna pozitivní emoce. I když se pohled na takové páry naštěstí mění, tak jen velmi pozvolna.

5) Nemáme sílu ani technického ducha

Která žena někdy nezažila situaci, kdy prosí svého partnera, ať už konečně něco spraví nebo jí pomůže přestěhovat těžký nábytek. Jak snadné by to bylo, kdybychom i my měly dar technického ducha a sílu jako kůň! Jenže to je, až na výjimky, doménou mužů.

6) Trable s postavou

Kilogramy navíc nabíráme snad už jen z toho, že se podíváme na nějakou dobrotu. A když se je pokoušíme shodit, jde to těžko. To muži, a vědci to potvrzují, dokážou hubnout mnohem snáze! Pokud přece jen nějaké to kilo navíc mají, nikdo na ně skrz vypouklé bříško pohrdavě nekouká.

7) Máme své dny

Měsíc co měsíc se musíme potýkat s problémy spojenými s periodou. Muži přitom nemají potuchy, co je to premenstruační syndrom nebo jak bolí prsa a břicho při menstruaci. Musíme do práce, i když jsme unavené, smutné, rozbolavělé a k tomu to obtěžující krvácení! Na tohle se zkrátka nemocenská dovolená nevztahuje. Vsadím se ale, že kdyby menstruovali muži, prosadili by si už dávno zasloužené týdenní placené volno.

8) Rodíme velká miminka

V porovnání se zvířaty rodíme potomky s mnohem větší hlavou. Ano, je skvělé, že jsou takto připraveni na život tady venku. Ale ženám kvůli tomu hrozí větší poporodní zranění nebo v minulosti dokonce smrt. Zvláště v případě, že měly malou pánev – císařský řez se zase tak dlouho neprovádí.

9) Počet dětí omezen

Zatímco muži mohou rozsévat své sémě bez omezení, ženy jsou omezeny počtem vajíček, věkem, zdravotními komplikacemi, menopauzou… A když „svůj čas“ prošvihnou, nepomůže často ani umělé oplodnění.

10) Potomci nás ocení až za desítky let

Odnosit, porodit a vychovat děti není úplně snadné. Maminky za tu dobu kromě těch krásných zážitků poznají, co je to skutečná únava, bolest, bezradnost a strach. Jenže to jejich děti ocení až ve chvíli, kdy vychovávají své vlastní potomky. Teprve tehdy si uvědomí, co všechno pro ně jejich maminka obětovala, a proč o ně měla takový strach.

Čtěte také:

Reklama