Když si sednu do křesla u „své“ kadeřnice, vždycky se těším, že se mi dostane nejen skvělé péče a bezvadného střihu, ale i mnoha užitečných rad, o které bych se s vámi velice ráda podělila.
Moje kadeřnice Bára Krejčíková svoji profesi doslova zbožňuje. To se pozná. Nejen podle toho, že jí jde práce od ruky, a výsledek vždycky stojí za to, ale o vlasech ví snad všechno. Až mám někdy pocit, že je studuje pod mikroskopem. A tak toho využívám a tahám z ní rozumy.
Když mi jednou řekla, že svým vlasům strašně ubližuju, napadlo mě, že by nebylo špatné sestavit jakési desatero nejčastějších hříchů, které na svých vlasech pácháme.
1. Nevhodně zvolené přípravky
Špatně zvolený šampon, kondicionér nebo maska můžou napáchat škody, které si ani neuvědomíte. Většinou si sama nedokážete diagnostikovat stav svých vlasů a opakujete stále stejné chyby. Mnohé informace se na výrobcích ani nedočtete. Třeba to, že maska by se neměla používat častěji než jednou za tři týdny nebo za měsíc. Je mnohem koncentrovanější než kondicionér a vlasy zbytečně přetěžuje. Vlasy pak reagují tím, že se více mastí, jsou zplihlé, bez lesku, nepružné. Vždycky je dobré se raději poradit s kadeřnicí. Za zeptání nic nedáte.
2. Špatné mytí
Často se hovoří o tom, jak často by se měly vlasy mýt, aby se nepoškozovaly, ale nikdo vám neřekne, co děláte při mytí špatně. Pokud budete mít kvalitní šampon, vlasům neuškodí každodenní mytí. Ale vždycky šampon v dlaních zřeďte vodou a zaměřte se hlavně na pokožku hlavy. Zbytečně netřete už tak dost oslabené a roztřepené konečky vlasů. Po každém mytí naneste kondicionér (nebo balzám), protože vlasy uzavře.
Dbejte na dokonalé opláchnutí. Často si zákaznice stěžují, že mají lupy, a svědí je kůže na hlavě, ale mnohdy to nejsou lupy, ale zaschlý, špatně opláchnutý šampon.
3. Špatné sušení ručníkem
Většina dělá velkou chybu při sušení ručníkem. Hodí ho na hlavu a drhnou. Nebo zabalí prameny vlasů do ručníku a třou způsobem jakoby „kverlaly kverlačkou“. To je úplně špatně. Voda z vlasů se má do ručníku jen opatrně vymačkat a vlasy jakoby protáhnout po směru růstu.
4. Žehličky a fény
To je kapitola sama pro sebe. Vlasy si vlastně systematicky pálíme, takže je přesušujeme a stávají křehkými a lámavými. Mokrý vlas je velice zranitelný, protože je otevřený. Když už to musí být, omezte se pouze na fén, sušte vlasy pokud možno nižší teplotou a v dostatečné vzdálenosti. Žehličku používejte opravdu v krajní nouzi, nebo raději vůbec. Nejlepší službu jim prokážete, když je necháte volně uschnout na vzduchu.
5. Spaní s mokrými vlasy
Možná vám přijde divné, že může někdo usnout s mokrou hlavou. Ale není to zase až tak neobvyklé. Jen si vzpomeňte na maminky, co pletou svým holčičkám copánky, aby měly ráno krásně vlnité vlásky. Některé ženy zase chodí spát v natáčkách. Nejen že je to nepohodlné, vlasy stejně pořádně neproschnou, ale co je horší, třou se o polštář a doslova se drolí a lámou.
6. Gumičky a natáčky
Další velký prohřešek, kterým si vlasy doslova trháme. Vlasy se na gumičky namotají a jedinou možností, jak je vysvobodit, je jejich přetržení. To samé vám provedou natáčky s jemnými štětinami a nevhodné kulaté kartáče.
7. Špinavé hřebeny a kartáče
Hřebeny a kartáče bychom měly alespoň jednou týdně pořádně umýt, protože veškeré nečistoty a prach znovu nanášíme do svých vlasů.
8. Neodborné barvení
Tohle bude asi mnoho žen nést s nelibostí, ale neodborné barvení nejen nevydrží, protože přípravky koupené v drogerii nedosahují takových kvalit jako ty profesionální, ale může vlasy poškodit. Pokud si chcete barvit vlasy doma, používejte spíš přelivy nebo tónovací šampony a barvení nechte na profesionálech.
9. Diety a antibiotika
Mnohdy si neuvědomujete, co všechno může mít na vaše vlasy a jejich kvalitu vliv. Časté diety, hlavně ty jednostranné způsobují, že tělu chybí nedostatek živin, a to se projeví i na vlasech. Dokonce i některá antibiotika mohou způsobit padání vlasů, ale to je ryze individuální.
10. Rada na závěr
Možná se vám to bude dát divné, ale já vždycky říkám „Méně je více“. Nejdůležitější je kvalitní střih a dobrý šampon. Dobře ostříhané vlasy pak už nemusíte „mordovat“ a všelijak si vypomáhat, abyste si vytvořila slušivý účes.
Nový komentář
Komentáře
Velmi zajímavý článek
hezký článek.osobně si vlasy fénuji.šampón a kondicionér jsem střídala,a zkoušela,co bude nejlepší pro moje vlasy.pravidelný střih je důležitý.
Dante Alighieri — #1 Já mám husté, vlnité vlasy. Když je nechám volně uschnout vypadám jak debil. Musela bych je nosit ostříhané úplně nakrátko, ale to zase nejde k mé postavičce a kulatému obličeji. Navíc mám na čele propadlou kost po oeraci hlavy, kterou potřebuji maskovat. Červené tóny se mi vymývali úplně příšerně a nabarvit si vlasy sama jsem si v životě netroufla.
no jooo ja si vlasy žehlím...musím jinak vypadám jak ovca
Nikdy jsem žehličku nepoužívala,ale kulmu ano a to teda vlasy dostávaly hodně zabrat
žehličku a fén už dávno nepoužívám
jak dojde dcera domu tak ji hned ukazu tento clanek a hlavne o zehlicce rikam ji to porad ze nici vlasy ale ona tvrdi ze ne
zajimavé čtení, některých věcí se budu muset vyvarovat!!
Taky jsem měla problém s vlasy, ale všechny je vyřešila vlasová kosmetika matrix. Už ji používám 2 měsíce a vlasy mám teď krásně lesklé.
Hezký článek:) Děkuju:) nějaké chyby taky dělám (gumička,nemyju kartáč jednou týdně),jinak myslím,že jsem prošla:)
cilani — #7 Já barvy laděné do červena nepoužívám. Používám pro oživení čokoládově hnědou a vozím si ji většinou ze zahraničí (Německo, Francie). Kadeřnice je dobrá známá a máme dohodu, že mi na vlasy plácá tu dovezenou.
Anai — #13 Na tom něco bude. Kadeřnice si často ředí 30% peroxid
pro barvení blond vlasů atd., přitom v obchodě koupíme tak max. 12 %. Přišla jsi fakt se zajímavou teorií
Klára Wimmerová — #2 Hlásím se do klubu - já taky přesně tak. Můj příběh o zničených vlasech od kadeřnice zná už tady asi každý, takže se ztotožním se všemi body, kromě bodu 8. Když jsem se dříve nechávala barvit, vlasy byly vždy mnohem zničenější, než po barvě z drogerie - mám opačný pocit, a to, že je šetrnější (má to logiku - kadeřnice by měla být odbornice, kdežto drogérka prodává laikům). I když u té Báry bych to i zkusila
stara blazkova — #4 Já mám jemné, řídké a naprosto rovné vlasy... Bez fénu a kartáčem vypadám jak plešatá. A ještě NIKDY mi na vlasy nechytla trvalá. Zkoušelo to X kadeřnic a všechny jenom zíraly.
Dana Svobodová — #9 Vzorná určitě nejsem, úplně se držet nějakých rad asi nejde, každý vlas je jiný a potřebuje jinou péči. Spát s neumytou hlavou po příchodu z nějakého zakouřeného prostředí bych nedokázala, ráno pak z toho smrdí polštář, peřina, vzduch, no všechno. Radši si jednou umyju hlavu v noci a než do něčeho zobnu, vyperu, vlasy jsou skoro suché
Stejně je to jen jednou za čas.
Klára Wimmerová — #2 Ale to víte, že já taky. Občas se ráno probudím s čupřinou, která je prostě příšerná. Buď si stihnu umýt vlasy, nebo ji prostě "ztrestám" žehličkou
wich — #5 Vy jste úplně vzorná, až na ty vlhké vlasy na noc
Mě je to fuk jsem na kluka
Umeju,rozvrkočím,hodím gel a jdu
macamala — #6 zajímavé ale je (pro mě), že ty z drogerie mi na vlasech vydrží podstatně dýl, než od kadeřnice..
. Už se chodím jen stříhat, barevně se vyřádím doma. Pak můžu nadávat jen sobě
cilani — #3 Červené barvy a tyhle odstíny do červené se vymyjí hodně rychle, prý má červená velkou molekulu a hůř to "sídlí" ve vlasech. Tak mi to řekla kdysi kadeřnice.
Dlouho jsem se rozmýšlela, jestli teď v zimě zkusím Mythic Oil od L´Orealu (profesionální řada). Nakonec jsem neodolala a jsem spokojená. Přestože je to olej, nezanechává vlasy mastné, ale krásně lesklé.