Když si sednu do křesla u „své“ kadeřnice, vždycky se těším, že se mi dostane nejen skvělé péče a bezvadného střihu, ale i mnoha užitečných rad, o které bych se s vámi velice ráda podělila.

vlasy

Moje kadeřnice Bára Krejčíková svoji profesi doslova zbožňuje. To se pozná. Nejen podle toho, že jí jde práce od ruky, a výsledek vždycky stojí za to, ale o vlasech ví snad všechno. Až mám někdy pocit, že je studuje pod mikroskopem. A tak toho využívám a tahám z ní rozumy.

Když mi jednou řekla, že svým vlasům strašně ubližuju, napadlo mě, že by nebylo špatné sestavit jakési desatero nejčastějších hříchů, které na svých vlasech pácháme.

1. Nevhodně zvolené přípravky

Špatně zvolený šampon, kondicionér nebo maska můžou napáchat škody, které si ani neuvědomíte. Většinou si sama nedokážete diagnostikovat stav svých vlasů a opakujete stále stejné chyby. Mnohé informace se na výrobcích ani nedočtete. Třeba to, že maska by se neměla používat častěji než jednou za tři týdny nebo za měsíc. Je mnohem koncentrovanější než kondicionér a vlasy zbytečně přetěžuje. Vlasy pak reagují tím, že se více mastí, jsou zplihlé, bez lesku, nepružné. Vždycky je dobré se raději poradit s kadeřnicí. Za zeptání nic nedáte.

2. Špatné mytí

Často se hovoří o tom, jak často by se měly vlasy mýt, aby se nepoškozovaly, ale nikdo vám neřekne, co děláte při mytí špatně. Pokud budete mít kvalitní šampon, vlasům neuškodí každodenní mytí. Ale vždycky šampon v dlaních zřeďte vodou a zaměřte se hlavně na pokožku hlavy. Zbytečně netřete už tak dost oslabené a roztřepené konečky vlasů. Po každém mytí naneste kondicionér (nebo balzám), protože vlasy uzavře.

Dbejte na dokonalé opláchnutí. Často si zákaznice stěžují, že mají lupy, a svědí je kůže na hlavě, ale mnohdy to nejsou lupy, ale zaschlý, špatně opláchnutý šampon.

3. Špatné sušení ručníkem

Většina dělá velkou chybu při sušení ručníkem. Hodí ho na hlavu a drhnou. Nebo zabalí prameny vlasů do ručníku a třou způsobem jakoby „kverlaly kverlačkou“. To je úplně špatně. Voda z vlasů se má do ručníku jen opatrně vymačkat a vlasy jakoby protáhnout po směru růstu.

4. Žehličky a fény

To je kapitola sama pro sebe. Vlasy si vlastně systematicky pálíme, takže je přesušujeme a stávají křehkými a lámavými. Mokrý vlas je velice zranitelný, protože je otevřený. Když už to musí být, omezte se pouze na fén, sušte vlasy pokud možno nižší teplotou a v dostatečné vzdálenosti. Žehličku používejte opravdu v krajní nouzi, nebo raději vůbec. Nejlepší službu jim prokážete, když je necháte  volně uschnout na vzduchu.

5. Spaní s mokrými vlasy

Možná vám přijde divné, že může někdo usnout s mokrou hlavou. Ale není to zase až tak neobvyklé. Jen si vzpomeňte na maminky, co pletou svým holčičkám copánky, aby měly ráno krásně vlnité vlásky. Některé ženy zase chodí spát v natáčkách. Nejen že je to nepohodlné, vlasy stejně pořádně neproschnou, ale co je horší, třou se o polštář a doslova se drolí a lámou.  

6. Gumičky a natáčky

Další velký prohřešek, kterým si  vlasy doslova trháme. Vlasy se na gumičky namotají a jedinou možností, jak je vysvobodit, je jejich přetržení. To samé vám provedou natáčky s jemnými štětinami a nevhodné kulaté kartáče.

7. Špinavé hřebeny a kartáče

Hřebeny a kartáče bychom měly alespoň jednou týdně pořádně umýt, protože veškeré nečistoty a prach znovu nanášíme do svých vlasů.

8. Neodborné barvení

Tohle bude asi mnoho žen nést s nelibostí, ale neodborné barvení nejen nevydrží, protože přípravky koupené v drogerii nedosahují takových kvalit jako ty profesionální, ale může vlasy poškodit. Pokud si chcete barvit vlasy doma, používejte spíš přelivy nebo tónovací šampony a barvení nechte na profesionálech.

9. Diety a antibiotika

Mnohdy si neuvědomujete, co všechno může mít na vaše vlasy a jejich kvalitu vliv. Časté diety, hlavně ty jednostranné způsobují, že tělu chybí nedostatek živin, a to se projeví i na vlasech. Dokonce i některá antibiotika mohou způsobit padání vlasů, ale to je ryze individuální.

10. Rada na závěr

Možná se vám to bude dát divné, ale já vždycky říkám „Méně je více“. Nejdůležitější je kvalitní střih a dobrý šampon. Dobře ostříhané vlasy pak už nemusíte „mordovat“ a všelijak si vypomáhat, abyste si  vytvořila slušivý účes. 

Reklama