Tohle je totiž naprosto blbá částka, příliš mnoho na to, aby si člověk koupil dárek, na to stačí sto, dvě stě tisíc, a příliš malá na to, aby si člověk zřídil nadaci Já sobě a zbytek života žil z renty a tomu vytouženému šlechtění broskvoní se oddával pro potěchu srdce.

Nicméně, cobykdyby je moje oblíbená disciplína, takže verze rozhazovačná:
Je tu pár knih, které by se mi hodily, a pár hejblat k foťáku, řekněme půl milionu.
Nějaké přibližovadlo. Tatru 87. Nějakou Alfu Romeo se sundávací střechou. Nebo Volvo z 80. let, takovou tu krabici, do které se vejde celá rodina, i když je člověk příslušníkem nějaké množivé skupiny, nebo cimbálovka s cimbálem a basou nebo obdobný objem čehosi. Až do začátku devadesátejch nadto byla auta ještě opravitelná šroubovákem a jeho bratříčky, nebylo k tomu potřeba výpočetní středisko. K tomu třípokojový byt (jedna místnost pro mě, jedna pro hosty, jedna pracovna) s terasou s výhledem na Arno a kouskem zahrady nebo aspoň plochy na květináče (jsem takový ten panelákový zemědělec). Připouští se i výhled na Mugello, chemička nebo parkoviště ne. Verze Arno nejspíš nabídne i nějaké ty nástěnné malby a jiné drobnosti ke zvýšení kvality života. Jo a regály. Moc regálů na knihy, které se nebudou prověšovat. A zbytek do nadace Já sobě, rentu na drobné výdaje. A asi bych si koupila bílou siamku. Nic proti útulkáčům, ale siamky jsou nejúžasnoucnější kočky a bílé jsou z nich nejhezčí, nadto, nic se slabší povahou by moje stávající zvěř nesnesla.

Verze méně rozhazovačná: Makroobjektiv a šalinkarta prozatím postačí. Bydlení skromnější, postačí i výhled na nádraží nebo do protějších oken, zbytek opět do nadace Já sobě a knihy se budou platit z rozpočtu na jídlo jako doposud, ten vzhledem k základnímu kapitálu bude vyšší.
Ne, není důvod, proč bych to rozdala příbuzným. Nikdo z nich není chudáček, kterému blesk zbořil dům den poté, co mu propadla pojistka, nebo chromý sirotek, co by rád studoval egyptologii, ale nemá ani floka. Což neznamená, že bych tetičce k Vánocům místo obvyklého mýdla nedala třeba... třeba dvě mýdla a kartáč na paty k tomu.

A proč bych měla zpychnout nebo zmagořit? Jenom bych měla víc knih, no. (A ano, pyšný magor už jsem, aspoň se to říká a nechtějte vědět, co se ještě říká.)

Gentiana


Děkujeme za pěkný a vtipný příspěvek :).

redakce@zena-in.cz

Reklama