Změna je život: na co si vaše dítě nejraději hraje? A kdy jste naposledy vyzkoušeli něco nového? Povzbuzujte dítě, aby se pustilo do něčeho úplně nového, ať už si bude vybírat z akčních, uměleckých nebo sportovních her.

326c471c5ccf8dcd40e3548306007d-large-nw.jpg

Náš tip: stavebnice LEGO DOTS podpoří kreativní sebevyjádření dětí pomocí nových komponentů LEGO. 

Výměna rolí: ukažte svému dítěti, že genderové role nejsou pevně dané, a nechte ho vyzkoušet si hru na oblíbenou postavu opačného pohlaví z knižního příběhu nebo filmového světa. Během hry dítěti snadno ukážete, že může svůj příběh rozehrát, jakkoliv jen bude chtít!
Náš tip: Proč by v kouzelném světě Harryho Pottera musela být vaše dcerka vždycky Hermionou? Se stavebnicemi z řady LEGO Harry Potter si své oblíbené příběhy může přehrát v roli Harryho, Rona nebo oblíbeného bradavického profesora. 

ImgW.ashx-2.jpg

Budujte sebedůvěru: nejlepším způsobem, jak může vaše dítě přijmout netypické genderové role, je budovat jeho sebedůvěru při účasti na rozmanitých aktivitách. Zkuste je povzbudit, aby se vyjadřovalo prostřednictvím kreativních činností, jako je vaření, malování, zahradničení nebo stavba hracího doupěte.

Příklady táhnou: představte dítěti vzory, o kterých možná dosud neslyšelo. Pokud vaše dítě miluje letadla, přečtěte si společně o inspirativních pilotkách, jako jsou Bessie Colemanová, Amelia Earhartová a Marina Rašková. Vidět různá pohlaví a etnika, která se účastní různých profesních drah, může být pro dítě velmi inspirující.

Kreativita budiž vždy pochválena: když vaše dítě projeví zájem o činnost, která se vymykají běžným aktivitám, pochvalte jeho kreativitu a vynalézavost a vyhněte se tomu, abyste ho přesměrovali na „přijatelnější“ činnosti, které by mu mohly připadat všední nebo neinspirativní.
Náš tip: sety LEGO Minecraft vycházejí z kultovní počítačové hry, kterou milují i holčičky

ImgW.ashx.jpgKdyž si hrají holky s klukama a kluci s holkama: smíšené skupiny podporují děti v různých aktivitách a mohou pomoci odbourat společnosti přisuzované stereotypní zájmy. Pořádejte narozeninové oslavy pro kluky i holky, přihlaste dítě na společné mimoškolní aktivity nebo zvyšte počet herních setkání vašeho dítěte s dětmi různého pohlaví.

Zpochybněte stereotypy: děti jsou sice náchylné k přejímání rolí, ale zároveň chtějí zkoušet věci, které se vymykají normě. Chcete-li je udržet zvídavé a otevřené, otevřeně s nimi mluvte o existujících genderových stereotypech a povzbuzujte je, aby je zpochybňovali. 

ImgW.ashx-3.jpg

Na médiích záleží: věnujte pozornost tomu, jaké knihy, televizní pořady a filmy vaše dítě sleduje. Obsah je rozmanitější a dostupnější než kdykoli předtím. Doporučení, která zpochybňují předsudky, lze snadno najít na internetu. To, co děti vidí na obrazovce nebo čtou v knihách, má vliv na jejich vnímání sebe sama, ostatních a světa.

Všední hrdinové: jste každodenními hrdiny svého dítěte a díky tomu jste hlavními učiteli budoucí generace. Naše zjištění ukázala, že mnoho dětí je nervózních z vyzkoušení činnosti, která není tradičně spojována s jejich pohlavím. Pokud vaše dítě vidí, že se věnujete různým aktivitám, je to skvělý způsob, jak dítě motivovat k tomu, aby se doma věnovalo genderově netypickým činnostem.

Vystupte ze své vlastní komfortní zóny: je důležité si uvědomit, že rodiče si uvědomují genderové role stejně jako jejich děti, takže bude třeba vědomého úsilí, abyste vyzkoušeli některá z těchto doporučení. Vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet něco nového však bude zábavné a pro vás a vaše dítě to bude skvělý způsob, jak se sblížit.

618134b210507obrazek.png