Podzim je v plném proudu a s ním, jako každý rok, přichází ruku v ruce chřipka. Spousta z nás si chřipku plete s obyčejným nachlazením nebo virózou, ale to je omyl! Chytíme-li chřipku, určitě to poznáme. Vysoké horečky (přes 38 °C ), zimnice, silná bolest hlavy, kloubů, svalů a výrazná únava. Někoho potrápí i nevolnost, zvracení, průjem či naopak zácpa nebo nechutenství. Cítíme se zkrátka pod psa a dělá nám problém vůbec vstát z postele.

Během pár dnů se navíc přidá rýma, bolest a pálení v hrdle a suchý dráždivý kašel, který se postupně změní v hlenovitý. Během tří čtyř dnů teploty a bolest postupně odezní, ale rýma a kašel nás ještě pár dní pěkně potrápí. Celková únava a slabost nás může provázet i několik týdnů po uzdravení.

očkování

Jak se tedy letos můžeme chřipce vyhnout? Posilovat imunitu lze dvěma způsoby – správnou životosprávou a očkováním. Vhodné je jíst zdravě, dodávat tělu vitamíny, dodržovat pitný režim, sportovat, dbát na hygienu. Pomůže také dostatek spánku nebo otužování. Někdy však navzdory správné životosprávě chřipkou onemocníme. Každý z nás přece jezdí v MHD, chodí na poštu nebo do obchodu. Většímu kolektivu lidí se prostě ve svém každodenním životě nevyhneme. Dospělí tak mohou chytit chřipku od kolegů v práci, děti zase od svých vrstevníků ve škole či školce.

Jak se tedy proti chřipce nejúčinněji chránit? „Jednoznačně očkováním“, říká MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z Polikliniky Dobrovského v Brně. Účinnost očkování je prokazatelně vysoká a zejména pro lidi z rizikových skupin by očkování mělo být samozřejmostí. Očkování proti chřipce totiž zásadním způsobem snižuje riziko úmrtí člověka a klesá díky němu i pravděpodobnost závažných komplikací,“ doplnil MUDr. Marek

očkování

Chřipka totiž rozhodně není banální onemocnění, jak si mnozí myslí. V České republice na následky chřipky a jejích komplikací zemře každý rok až 1 500 lidí. To je dvakrát víc, než jich zemře při dopravních nehodách. Nejvíce ohroženi jsou chřipkou právě tzv. rizikové skupiny – senioři nad 65 let, těhotné ženy, chronicky nemocní (diabetici, kardiaci apod.), malé děti a lidé pracující ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Těm všem je očkování proti chřipce doporučováno Světovou zdravotnickou organizací. Senioři nad 65 let a chronici mají dokonce nárok na očkování zdarma. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je právě teď. Ideální je stihnout očkování do konce listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky ještě před příchodem chřipkové epidemie.

očkování

10 DŮVODŮ PRO OČKOVÁNÍ PROTI CHŘIPCE

1. U zdravých jedinců zabrání až v 78 % onemocnění chřipkou.

2. U seniorů snižuje hospitalizaci z důvodu chřipky a zápalu plic až o 34 %.

3. U seniorů snižuje riziko úmrtí až o 80 %.

4. U diabetiků snižuje počet hospitalizací až o 72 %.

5. U lidí s kardiovaskulární poruchou snižuje o 55 % výskyt mozkových příhod a o 67 % infarkt myokardu.

6. U těhotných chrání očkování před chřipkou nejen je samotné, ale i jejich miminko až 6 měsíců po porodu.

7. U dětí snižuje výskyt chřipky až o 91 %.

8. U dětí snižuje výskyt zánětu středního ucha.

9.  Astmatickým dětem pomáhá očkování zabránit zhoršení nemoci o 41 %.

10. Očkování není drahé, vakcína i s aplikací stojí kolem 300 korun. Lidé z rizikových skupin mají očkování ze zákona zdarma, ostatním na vakcínu přispívá řada zdravotních pojišťoven.

Více informací najdete na www.ockovaniprotichripce.cz.

logo

Reklama