Před pár dny jsem bloudila pražskými ulicemi a moji pozornost upoutala výloha malého obchůdku se starými hračkami. Začala jsem vzpomínat na všechny ty staré věci, které byly tehdy samozřejmostí. Kde jsou, jak skončily? Dnes bych na ně pyšně pohlížela s náležitou dávkou nostalgie. Téhož večera jsem si přinesla domů igráčka vojáka. Na pár věcí z dávných let se prostě zapomenout nedá. Zdá se, že některé zažívají svůj comeback. Které to jsou, a které naopak skončily v propadlišti dějin?

 

Igráčci
Jacípak roboti, jaké Barbie – opravdové od Mattela? Nejhezčí jsou „igráčci“. Vzpomínáte? Kominík, kuchař, policista, zdravotní sestra a mnoho dalších nám byli před tolika lety dobrými společníky. A kde jsou? Většinou o ně jeví zájem jen sběratelé nebo recesisti. Sehnat je naštěstí není takový problém. Nabízejí je internetové bazary, obchody se zaměřením na staré hračky a v neposlední řadě i firma Igra, která stále funguje a panáčky posílá i na dobírku. V obchodech za ně zaplatíte přes 100 korun, Igra je nabízí za polovinu.

 

Merkur
Kovová stavebnice pro holky i kluky má nejen své muzeum v Polici nad Metují, ale také vlastní webové stránky www.merkurtoys.cz. Kdo by neznal kovové dílky, šroubky a matičky, ze kterých se dají tvořit divy? Jeřáby, vrtulníky a jiné konstrukce ještě dnes vytváří mnoho nadšenců. Merkur byl několikrát oceněný jako stavebnice roku. Menší sady se dají i v hračkářstvích sehnat od 300 korun, za větší můžete dát i tři tisíce.

 

Zubní pasta s kosmonautem
Dětmi velmi oblíbená zubní pasta Tutti Frutti se prodává v různých obměnách dodnes, nejčastěji s motivem Toma a Jerryho. Na žádném obalu už ale nenajdeme kosmonauta, který (pokud mě paměť nešálí) zvítězil nad jakýmsi měsíčňanem, protože měl správnou zubní pastu. Jestlipak to vědí i pánové z NASA. :)

 

Ježek v kleci
Světoznámý hlavolam se určitě každý z nás v dětství pokoušel přemoci. Povedlo se vám to? I ježek prošel vývojem a dnes ho seženete v mnoha provedeních co se tvaru, velikosti i materiálu týče. Ježek v kleci nechybí ani dnes v žádné prodejně s hlavolamy. Pro jeho příznivce byl také zřízen web. Jestli se vám zastesklo po ježkovi, postačí vám 150 korun.

 

Houpací kůň
Dřevěný nebo plyšový? Jen si račte přát. Houpací koně ustáli konkurenční boj mezi hračkami a jsou, zdá se, stále oblíbení. Dokonce jsou v prodeji stejné modely, se kterými si hrávaly děti před několika desetiletími. Pamatujete si na svého koníka?

 

Rudá hvězda do okna
(Ne)Dávná vánoční výzdoba! Červená hvězda z papíru s žárovkou uvnitř se v některých domácnostech zachovala dodnes a rok co rok ji můžeme ještě v oknech spatřit. Sehnat se dá snad už jen v internetovém bazaru, a i to dá dost práce. Dnes už ji nahradily lepší ozdoby.   

 

Plastelína, voskovky
Tvořivé děti tyto výtvarné pomůcky ocenily. Maminky, které jejich výtvory měly smývat z nábytku a zdí, už asi tolik nadšené nebyly. Voskovky z menších papírnictví zmizely, ale svou pozici si stále drží také proto, že se výborně osvědčí při velikonočním zdobení kraslic. Plastelína, nejprve šedá, poté i barevná modelovací hmota, našla svého nástupce – inteligentní plastelínu, která se okamžitě stala hitem pro své jedinečné vlastnosti. Které byste teď dala přednost?

 

Houpací síť
Brávaly jste ji na zahradu nebo na chatu? Vždycky zpříjemnila lenošení pod širým nebem. Tu a tam o sobě dala vědět únava materiálu a lenošení mohl ukončit krátký pád. Po kratší odmlce se sítě opět objevily v obchodech v provedení, které snad víc vydrží. Dnes můžete koupit sítě pro jednoho, pro dva a třeba i pro celou rodinu od 500 korun.

 

Kuličky
Kuličky jsou opravdu stará záležitost. Byly nalezeny už ve staroegyptských hrobkách. Proto si troufám tvrdit, že je určitě zná každá z vás. Víte, že existuje Český kuličkový svaz? Fandové tohoto „sportu“ pořádají kuličkové turnaje, přebory, a dokonce i mistrovství. Kuličky jsou stále aktuální pro všechny generace. Hrávala jste taky se skleněnkami? I dnes je můžete sehnat v hračkářství. Za jeden balíček zaplatíte 50 korun.

 

Tatramatka
Tatramatka sice není drobnost, ale rozhodně je nezapomenutelná. Comeback tatramatek se sice nechystá, u milovníků kuriozit a starých věcí má důležité místo. Jeden by řekl, že to není zase tak dávno, kdy se musela pračka zasednout, aby necestovala po bytě a neproskočila zdí až k sousedům. Podle některých pamětníků prý praly mnohem lépe než pračky současné.

 

Někdy zkrátka nejde neopouštět staré věci pro nové. Pak se jen můžeme zastavit a nostalgické zavzpomínat: „Jó, tehdá…“

 

Vybavíte si další staré věci, které vás při vzpomínce na ně zahřejí u srdce nebo rozesmějí? Máte doma nějakou starožitnost? S čím jste si v dětství hrávala? Co třeba „céčka“?

Reklama